TOP5 najlepszych filmów o starożytności. Sprawdź ranking na Spokeo.pl

Na osi historii świata możemy zaznaczyć okres, w którym to największy wpływ na jej kształtowanie miało imprium Rzymskie. Przez setki lat ich wpływy dosięgnęły niemal w każdy zakątek europy a toczone przez nich konflikty stały się tematem wielu dzieł artystów. Podobnie sytuacja wyglądała również ze starożytnymi Grekami, których dzieje zapisane przez największych arytystów stanowią niewyczerpane źródło inspiracji. Dla fanów opowieści wojny z przepiękną mitologią w tle, przygotowaliśmy 5 najlepszych propozycji filmowych, w których z pewnością odnajdą coś dla siebie:

5. 300 (2006r.)

Ekranizacja komiksu, opartego na prawdziwej historii Wielkiej Bitwy Pod Termopilami. Opowiada o jednym z najistotniejszych momentów II wojny perskiej - bitwie pod Termopilami, która rozegrała się w sierpniu 480 r. p.n.e. To właśnie wtedy miał miejsce kluczowy dla Greków zwrot w historii. 300-tu Spartan pod wodzą króla Leonidasa I stawiło w owym przesmyku zacięty opór przed 100-tysięczną armią dowodzoną przez perskiego króla Kserksesa. Najwyższej klasy efekty specjalne i znakomita gra aktorska tworzą niezapomniane, krwawe i kipiące duchem Sparty widowisko

4. Troja (2004r.)

Ekranizacja Homerowskiej epopei, o greckiej wojnie z Troją. Namiętność, jaka połączyła parę najbardziej znanych kochanków w literaturze świata - Parysa, księcia Troi (Orlando Bloom) i Helenę (Diane Kruger), królową Sparty, stała się przyczyną wojny tej wojny. Porwanie Heleny to obraza, której mąż, król Menelaos (Brendan Gleeson), nie może puścić płazem. Wypowiada wojnę Troi, w której udział biorą najwięksi herosi i wojownicy tamych czasów, w trym Achilles (Brad Pitt).Dwa światy walczą o honor i władzę, a reżyser Wolfgang Petersen tworzy z tego ponadczasowe dzieło kinematografii.

cda.pl

3. Aleksander (2004r.)

Oparta na faktach, historia jednego z największych zdobywców w historii świata. Aleksander Macedoński w swojej wielkiej kampanii w IV w.p.n.e. podbił większość ówczesnego świata. Pod jego władzą znajdowały się tereny od Grecji po same Indie. W trakcie panowania stoczył setki bitew z największymi potęgami starożytności. Wygrywał wszystko i pewnie zająłby cały świat, gdyby nie niespodziewana przedwczesna śmierć. W tym filmie jesteśmy jego współtowarzyszami na drodze do stania się legenda.

2. Gladiator (2000r.)

Jeden z najważniejszych filmów Ridleya Scotta. Dramatyczna historia bohaterskiego generała Maximusa - prawej ręki cesarza, głowy kochającej rodziny, który w jednej chwili, skutkiem spisku traci wszystko i staje się niewolnikiem - gladiatorem. Dwie znakomite role: Russel Crowe jako Generał Maximus i Joaquin Phoenix w roli Kommodusa, tworzą niespotykanie intensywny i wciągający widza konflikt, który narasta przez cały film by w końcowej scenie wręcz eksplodować emocjami. Zdjęcia, aktorzy, muzyka, scenografia - w tym filmie nie znajdziemy słabych punktów.

1. Pasja (2004r.)

Historia, w której oglądamy antyczny świat z innej perspektywy - Jezusa. Film reżyserii Mel'a Gibson'a to opowieść z 12 ostatnich godzin życia syna bożego. Od modlitwy w gaju oliwym i zdrady judasza, przez męczeńską śmierć po zmartwychwstanie. Widzimy tu starożytnych rzymian z mniej chwalebnej strony. Pokazani tu jako brutalni szydercy, którzy za nic mieli życie mieszkańców kraju na który najechali, stanowią zupełnie odmienny obraz, niż znany z filmów o romańskich bohaterach. Niemniej, film ten stanowi znakomite uzupełnienie obrazu świata starożytnych Rzymian i wpływu na historię świata.Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO