Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Joaquin Phoenix życiorys. Kim jest? Wiek, wzrost, waga, Instagram, partnerka, dzieci

flickr.com/Chris Long/CC BY 2.0

Joaquin Phoenix jest amerykańskim aktorem, producentem filmowym i wokalistą. W 2020 roku otrzymał Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie „Joker”. Do tej statuetki był nominowany wcześniej za występy w filmach „Gladiator”, „Spacer po linie” i „Mistrz”. Ma na swoim koncie również dwa Złote Globy, BAFTA i Złotą Palmę. Od kilku lat jest związany z Rooney Marą. Wiecie o nim wszystko?

Wszystko o: Joaquin Phoenix

Pełne imię i nazwisko: Joaquin Raphael Phoenix
Data i miejsce urodzenia: 28 października 1974, San Juan, USA
Zawód: aktor, producent filmowy, wokalista
Partner: Rooney Mara (2016-)
Dzieci: River (2020)
Wzrost: 173 cm
Waga: 78 kg
Instagram: @joaquinphoenix


Kariera

Joaquin Phoenix na małym ekranie zadebiutował w wieku 8 lat, gdy wystąpił w jednym z odcinków serialu „Siedem narzeczonych dla siedmiu braci”. Wkrótce zaczął grywać w kolejnych serialach i filmach telewizyjnych, takich jak „The Fall Guy”, „Posterunek przy Hill Street” czy „Napisała: Morderstwo”. W 1986 roku otrzymał pierwszą filmową rolę w „Kosmicznym obozie”. W 1989 roku robiło się o nim głośno za sprawą udziału w komediodramacie „Spokojnie, tatuśku”, który przyniósł mu uznanie krytyków. Gdy w 1993 roku jego brat, River, zmarł z powodu przedawkowania narkotyków, aktor postanowił na pewien czas wycofać się z życia zawodowego. Powrócił do niego dwa lata później, gdy wystąpił w filmie „Za wszelką cenę”. W 2000 roku Phoenix był nominowany do Oscara, Złotego Globu oraz BAFTA za rolę cesarza Kommodusa w „Gladiatorze”. W 2006 otrzymał pierwszy Złoty Glob za rolę w dramacie „Spacer po linie. W 2020 roku został uhonorowany Oscarem za wcielenie się w tytułowego bohatera w filmie „Joker”.

Życie prywatne

Aktor w latach 1995-1998 spotykał się z aktorką Liv Tyler, a w latach 2001-2005 z modelką Topaz Page-Green. W 2016 roku związał się z Rooney Marą, z którą zaręczył się w 2019 roku. W 2020 roku na świat przyszedł ich syn, River.
Joaquin Phoenix – absolutnie najlepsze kreacje aktorskieJoaquin Phoenix jest obecnie jednym z najbardziej rozchwytywanych hollywoodzkich aktorów. Pierwsze kroki w karierze zaczął stawiać już w wieku ośmiu lat, gdy wystąpił w serialu muzycznym „Siedem narzeczonych dla siedmiu braci”. Niedługo później zaczął występować w serialach i filmach telewizyjnych. Na wielkim ekranie zadebiutował w 1986 roku w filmie „Kosmiczny obóz”.  Pierwszy rozgłos przyniosła mi z kolei rola w „Spokojnie, tatuśku” z 1989 roku, która spotkała się z uznaniem krytyków. Gdy w 1993 roku jego brat, River, zmarł z powodu przedawkowania narkotyków, Joaquin wycofał się z życia zawodowego. Powrócił do niego w 1995 roku występując w filmie „Za wszelką cenę”. Aktor wielokrotnie był nominowany do Złotych Globów i Oscarów. Tę drugą statuetkę otrzymał w 2019 roku za głośną kreację w filmie „Joker”. Przedstawiamy pięć produkcji z udziałem aktora, które koniecznie musicie zobaczyć:

1. „Joker”, reż. T. Phillips (2019)

W „Jokerze” Joaquin Phoenix wcielił się w rolę Arthura Flecka, który nie ma łatwego życia. Zarabia na nie pracując jako klaun na ulicach Gotham. Wciąż spotyka się z przemocą ze strony przechodniów, zarówno werbalną, jak i fizyczną. Chociaż próbuje wszystko obrócić w żart licząc na karierę stand-upowego komika, nie jest w stanie rozśmieszyć swojej publiczności. Dodatkowo cierpi na rzadkie zaburzenie, które sprawia, że w najmniej odpowiednich sytuacjach wybucha niemożliwym do opanowania śmiechem. Jedynym miejscem, w którym może się schronić, jest mieszkanie, które dzieli ze swoją matką. Wkrótce Fleck postanawia przejąć kontrolę nad swoim życiem - dokona tego poprzez wprowadzenie powszechnego chaosu.2. „Gladiator”, reż. R. Scott (2000)

Akcja „Gladiatora” rozpoczyna się w momencie, gdy generał Maximus dowiaduje się, że umierający cesarz Marek Aureliusz chce go uczynić swoim następcą na tronie. Taki scenariusz nie spodoba się prawowitemu dziedzicowi, Kommodusowi (Joaquin Phoenix). Postanawia on zlikwidować swojego rywala i skazuje go razem z całą rodziną na karę śmierci. Maximus ucieka i trafia do niewoli, gdzie zostaje wyszkolony na gladiatora. Dzięki kolejnym zwycięskim walkom staje się coraz bardziej sławny. Gdy wraca do Rzymu żeby pomścić swoich bliskich, postanawia wykorzystać siłę ludu.

3. „Spacer po linie”, reż. J. Mangold (2005)

„Spacer po linie” opowiada o życiu Johnny’ego Casha, muzyka country, który zmarł w 2003 roku. Ukazuje je niemal od początku – od dzieciństwa spędzonego na plantacji bawełny. Cash (w tej roli Joaquin Phoenix) miał trudne stosunki z ojcem, który obwiniał go o śmierć swojego starszego syna. Piosenkarz zupełnie zrewolucjonizował muzykę i podbił nie tylko amerykański, ale również światowy rynek. Po pewnym czasie stał się prawdziwym symbolem muzyki country. Kariera wiele go jednak kosztowała – wpędziła go między innymi w uzależnienie od narkotyków. Jego siłą w walce z własnymi słabościami była miłość do June Carter.4. „Ona”, reż. S. Jonze (2013)

Akcja filmu „Ona” rozgrywa się w Los Angeles w niezbyt odległej przyszłości. Tym razem Phoenix wcielił się w rolę Theodore’a Thombly’ego, który jest wrażliwym i samotnym mężczyzną zmagającym się z wieloma kompleksami. Gdy jego wieloletni związek się kończy, zaczyna się interesować nowym zaawansowanym systemem operacyjnym, który dostosowuje się do potrzeb użytkownika. Po jego uruchomieniu Theodore poznaje sympatyczną „Samanthę”, którą z miejsca się zachwyca. Mężczyzna zaprzyjaźnia się ze sztuczną inteligencją. Z czasem ich przyjaźń zaczyna się przerażać w głębsze uczucie.

5. „Mistrz”, reż. P. T. Anderson

Film „Mistrz” przenosi nas w czasy po kapitulacji Japonii. Młodzi Amerykanie wracają do swojego kraju, a wielu z nich znajduje się na skraju załamania nerwowego. Jednym z nich jest Freddie Quell (Joaquin Phoenix). Były marynarz nie potrafi się odnaleźć w nowym świecie. Zaczyna nadużywać alkoholu i agresywnie się zachowywać. Z tego powodu traci każdą pracę. Pewnego dnia poznaje charyzmatycznego pisarza oraz filozofa Lancastera Dooda. Freddie staje się inspiracją dla Lancastera. W zamian mistrz postanawia mu pomóc i z powrotem przystosować do życia w społeczeństwie.

Podobały wam się filmy z Joaquinem Phoenixem? Polecamy obejrzeć także inny film z udziałem aktora, „Maria Magdalena”. Warto zobaczyć także takie produkcje jak „Śniadanie ze Scottem” oraz „Sen o Afryce”.

Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO