TOP 5 najlepszych kompozytorów muzyki filmowej wraz z przykładowymi utworami | Ranking redakcji Spokeo.pl

Muzyka to bardzo ważny element dzieła filmowego, stanowi ona o odbiorze scen jak i całych historii.

To właśnie ona ma olbrzymi udział w tworzeniu nastroju jaki udziela nam się przy oglądaniu filmu. Odpowiednio dobrana warstwa muzyczna podkreśla patos scen, wprowadza pogodny nastrój lub działa w drugą stronę – uwydatnia smutek i melancholię. W przypadku większości horrorów to właśnie dźwięk odgrywa rolę „straszaka”. Kiedy słyszymy narastające dźwięki grozy, wiem już że „nadchodzi zło”, efekt przyjścia którego wzbogaca odpowiadająca mu, podbijająca niepokój muzyka. Kompozytorzy muzyki filmowej to ludzie o wielkiej wyobraźni. Na swój sposób piszą scenariusze filmów za pomocą nut. To również od nich zależy jak widzowie odbiorą film. Wybraliśmy pięciu, naszym zdaniem najlepszych, twórców których muzyka zapisała się na stałe w historii kinematografii.


5. John Williams – pochodzący ze Stanów Zjednoczonych kompozytor, jest twórcą muzyki do prawie 100 filmów. Usłyszymy go m.in. w „Szczękach”, pierwszych trzech częściach „Harrego Pottera”. Muzyczny talent przekazał w genach swojemu synowi – Josephowi, który jest wokalistą zespołu Toto. Jednym z najbardziej znanych utworów Johna Williamsa jest z całą pewnością jeden z motywów przewodnich „Gwiezdnych wojen”

 

 

4. Krzysztof Komeda – polski kompozytor i pianista jazzowy. Pionier jazzu nowoczesnego w Polsce wielokrotnie współpracował z Romanem Polańskim. To właśnie on odpowiada za muzyczne zilustrowanie m.in. „Dwóch ludzi z szafą”. Jego najbardziej znany utwór pochodzi z filmu „Dziecko Rosemary” i do dzisiaj budzi niepokój w każdym słuchaczu.

 

 

3. Juan Cristobal Tapia de Veer – znany również pod pseudonimem „Cristo”, urodzony w Chile Kanadyjczyk to nie tylko kompozytor muzyki filmowej ale również producent i multiinstrumentalista. W naszym zestawieniu znalazł się ze względu na soundtrack do mini serialu „Utopia”, w którym zbudował stale podejrzaną atmosferę niepokoju i psychodelii, którym wygrał nagrodę RTS Craft & Design Award.

 

 

2. Hans Zimmerman – znany na całym świecie niemiecki kompozytor, który zasłynął z łączenia elektronicznego brzmienia z dostojnym pięknem muzyki klasycznej. Jest autorem muzyki do m.in. „Interstellara”, czy „Gladiatora”. W 1995r. Nagrodzono go Oscarem za soundtrack do legendarnego filmu animowanego Disneya - „Króla Lwa”

line-height: 100%;"> 

 

Fotografia poglądowa

1. Ennio Morricone – włoski kompozytor i dyrygent. Autor muzyki do ponad 500 filmów, z czego 40 z nich otrzymało najważniejsze nagrody w kategorii muzyki filmowej. W 2016r. Otrzymał Oscara za muzykę do „Nienawistnej Ósemki” Quentina Tarantino. Jest również autorem jednego z najbardziej charakterystycznych motywów w historii muzyki fimowej -"Ecstasy of Gold" z kultowego westernu „Dobry, zły i brzydki” z Clintem Eastwoodem w roli głównej.

 

Najlepszą muzykę filmową i nie tylko pobierzesz z Youtube za pomocą konwertera MP3. Zapoznaj się z jego regulaminem i działaniem.Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO