Szczepienia - kalendarz szczepień. Sprawdź na Spokeo.pl

Szczepionki to od pewnego czasu temat dosyć kontrowersyjny. Coraz mniej matek decyduje się na szczepienie swoich dzieci, co powoduje nawrót groźnych chorób, których wcześniej nie było, albo zdarzało się zachorować na nie bardzo rzadko. To największy wynalazek medycyny, który pozwala cieszyć się długo dobrym zdrowiem. Wbrew temu, co pojawia się czasem na różnych stronach czy fanpage na Facebooku – szczepionki nie są szkodliwe, nie zawierają rtęci, nie powodują autyzmu. Dziwimy się więc, że niektórzy mimo wszystko chcą skazywać swoje dzieci na brak szczepienia. Jest to jednak kwestia mocno indywidualna, każdy ma własne sumienie.

Dlaczego szczepienia są ważne?

Małe dzieci nie mają jeszcze wykształconego odpowiednio systemu odpornościowego i taki stan rzeczy utrzymuje się do około drugiego roku życia. Ważne jest więc, aby podać mu odpowiednie dawki szczepień, by mogło skutecznie obronić się przed wirusami i bakteriami, które mogłyby przynieść przykre skutki. Im większa część osób w społeczeństwie jest zaszczepiona, tym lepszą barierę ochronną tworzy – dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko rozpowszechnienia się poważnych chorób. A wirusy i bakterie mają świetne warunki do rozwoju w związku z różnymi zmianami, które mają miejsce na świecie. SZCZEPMY SWOJE DZIECI.

Kalendarz szczepień obowiązkowych

Poniżej znajdziecie specjalną grafikę, która pomoże wam zawsze pamiętać kiedy powinno się szczepić dzieci. Ponadto dokładnie wyjaśnimy choroby na które szczepi się dzieci.

Gruźlica – to choroba, która zaliczana jest do bakteryjnych chorób zakaźnych w wyniku zarażenia prątkami gruźlicy (lub prątkami Kocha, ze względu na to, kto je opisał). Zazwyczaj zarazić się nią można drogą inhalacyjną, ale istnieje możliwość zarażenia się nią drogą pokarmową. Może ona wystąpić u każdego, ale najczęściej są to osoby starsze, niedożywione lub nadużywające alkoholu. Mówi się, że gruźlica jest chorobą społeczną, bo istnieje bardzo ścisły związek z warunkami życia. Nie pozwól swojemu dziecku zachorować na gruźlicę.
Obowiązkowe szczepienie na gruźlicę odbywa się w pierwszych 24h po urodzeniu malucha.

WZW typu B – czyli wirusowe zapalenie wątroby typu B (HBV) to schorzenie, które dotyka wątrobę i może prowadzić do stałego nosicielstwa i być przyczyną marskości wątroby i nowotworów złośliwych. Wysokie wskaźniki nosicielstwa związane są z częstszym występowaniem ostrego WZW typu B u niemowląt i mniejszych dzieci. Można zarazić się tym poprzez kontakt płciowy z osobą zarażoną, przez kontakt z wydzielinami osoby chorej itp. Istnieje również ryzyko zarażenia się tym podczas niektórych zabiegów medycznych np. dializy czy transfuzji, a nawet w salonach kosmetycznych i salonach tatuażu – kiedy urządzenia nie są sterylne. Nie pozwól swojemu maluchowi na zachorowanie na WZW typu B.
Obowiązkowe szczepienia na WZW B wykonuje się w pierwszych 24h po urodzeniu malucha, a następnie w 2 miesiącu jego życia, a później również w 7 miesiącu życia dziecka.

Błonica – to choroba zakaźna, która może prowadzić nawet do śmierci. Roznosi się ją drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub nosicielem. Nieodpowiednio leczona prowadzi do sporych powikłań. Wywoływana jest przez bakterie moczugowca błonicy – wytwarza ona toksynę, która przedostaje się poprzez uszkodzone błony śluzowe, a kiedy dostaje się do krwiobiegu może uszkodzić wiele narządów wewnętrznych. Skuteczną ochroną przez błonicą jest szczepienie.

Tężec – to choroba zakaźna, ale nie jest zaraźliwa. Do zakażenia tężcem dochodzi w wyniku głębokiej rany lub skaleczenia, w warunkach beztlenowych. Laseczki tężca dostają się poprzez zranione powłoki, a bakterie przedostają się w ich okolice np. po kontakcie z glebą czy ciałem obcym. Często tężcem można się zakazić po ugryzieniu przez zwierzę. Skutecznym leczeniem tężca jest… Zapobieganie zakażeniu, czyli zdecydowanie się na szczepienie.


Krztusiec – inaczej koklusz. To choroba zakaźna, na którą chorują najczęściej dzieci od 0 do 4 lat. Można więc zarazić się nim już w pierwszych minutach życia. Doprowadza do zapalenia płuc, niedodmy, zapalenia ucha środkowego czy nawet krztuścowego uszkodzenia mózgu. Ponieważ dawka szczepienia jest skuteczna przez około pierwsze 3 lata – powtarza się takie szczepienia kilkakrotnie. Można zarazić się tym drogą kropelkową.

Aby zapobiegnąć temu, żeby twój maluch zaraził się tymi chorobami – zaszczep je szczepionką, która skutecznie chroni przed krztuścem, tężcem i gruźlicą. Takie szczepienia przyjmuje się w 2 miesiącu jego życia, a także około 3-4, 5-6, 16-18 miesiąca życia (DTP), a później w zmienionej formie w 6 roku życia (DTaP), 14 roku życia (dTaP) i 19 roku życia (dT).


Hib – pałeczki haemophilus influenzae typu b, odpowiedzialne za wywoływanie grypy. Bardzo niebezpieczne w typie b dla dzieci poniżej 5 roku życia. Mogą prowadzić do poważnych powikłań, jeśli się w porę nie zareaguje tj. nie zaszczepi dziecka. Groźny serotyp b najczęściej kolonizuje drogi oddechowe u dzieci i może prowadzić np. do zapalenia płuc lub zatok, a nawet do sepsy.
Zaszczep swoje dziecko na Hib. Szczepienia obowiązkowe na Hib odbywają się w 2 miesiącu życia dziecka, a także między 3-4, 5-6, a także 16-18 miesiącem życia dziecka.

Pneumokoki – zwane są również dwoinkami zapalenia płuc, należą do powszechnie występującego rodzaju bakterii jakimi są paciorkowce. Mają zdolność do wytwarzania otoczki, co w ich przypadku jest dość ważne – nie mogą być więc odpowiednio zaatakowane poprzez układ autoimmunologiczny, a ponieważ mają różnorodne otoczki mogą nieskończenie zarażać. Zarazić można się za pomocą drogi kropelkowej. Mogą prowadzić do zapalenia płuc, a nawet sepsy. Kiedyś były one przyczyną masowych śmierci. Obecnie wiadomo jak z nimi walczyć.
Szczepienie przeciwko pneumokokom odbywają się w 2 miesiącu życia, a także między 13-14 miesiącem życia (znane jako PCV).

Polio – czyli choroba Heinego-Medina to ostre nagminne porażenie dziecięce. Jest bardzo zakaźną i niebezpieczną chorobą, a w grupie ryzyka znajdują się dzieci do 5 roku życia. Wirus dostaje się przez układ pokarmowy i rozprzestrzenia się w całym organizmie. KAŻDY kto PRZEBYWA w towarzystwie osoby zarażonej – również się zaraża. Prowadzi do bezwładu kończyn, czasami do porażenia opon mózgowo-rdzeniowych, w skrajnych przypadkach do porażenia układu oddechowego – a następnie do śmierci. Niestety, nie da się wyleczyć tego całkowicie – można jedynie zwiększyć komfort życia dziecka. Dlatego lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Szczepienia na polio (IPV) wykonuje się między 3-4, 5-6, 16-18 miesiącem życia dziecka, a także w 6 roku życia.

Odra – jest to choroba zakaźna górnych dróg oddechowych, która wywoływana jest przez wirus odry. Do zakażenia wirusem dochodzi przez drogę kropelkową. Najlepiej jest więc odizolować chorego od innych, aby nie zaraził. Niestety odra powraca – ciągle słyszymy doniesienia, że ktoś zachorował gdzieś na odrę. Odra charakteryzuje się wysypką na ciele, a także objawami podobnymi do przeziębienia/grypy. Warto więc zaszczepić przed nią swoje dzieci.

Świnka – czyli nagminne zapalenie ślinianek przyusznych to choroba, która występuje niemal na całym świecie i najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym. Przyczyną jest zarażenie się wirusem świnki, którym zarazić się można drogą kropelkową lub bezpośrednio z materiałem, który jest zakażony. Choroba zajmuje ślinianki, czasem trzustkę i bardzo rzadko układ nerwowy. Całe szczęście chorujemy na nią coraz rzadziej, a to za sprawą rozpowszechnionych szczepionek.

Różyczka – to choroba zakaźna, gdzie do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z zakażonym lub przez łożysko w przypadku różyczki wrodzonej lub drogą kropelkową. U dzieci przechodzi prawie bezobjawowo, głównie dzięki szczepieniom. Im starszy człowiek, tym poważniej przechodzi różyczkę.

Szczepienia na te trzy choroby przyjmuje się „w pakiecie”. Zaszczepić dzieci należy między 13-14 miesiącem życia, a także w wieku 6 lat (wcześniej w 10 roku życia).

Nie zwlekaj – zaszczep swoje dziecko. Pozwól mu na długie życie w zdrowiu. Do tej pory nie stwierdzono tego, aby szczepionki wywoływały np. autyzm.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO