TOP 5 najlepszych filmów gangsterskich.

TOP 5 filmów gansterskich

Uwielbiany głównie przez mężczyzn (z drobnymi wyjątkami oczywiście) gatunek filmowy. Bezwględni mafiozi i przebiegli gangsterzy walczący między sobą i policją, luksusowe samochody i rezydencje, piękne kobiety i szemrane interesy - to niektóre z echarakterystycznych jego elementów. Niektóre postaci uważamy wręcz za swoje inspiracje, kierujemy się ich zasadami moralnymi i nie tylko. Fenomen zakazanego owocu łatwo zrozumieć, w obecnych czasach traktujemy go jako odskocznię od codziennego, spokojnego życia. Prezentujemy zestawienie 5 naszych ulubionych produkcji.

Przeczytaj również - ranking TOP 5 filmów więziennych

 

Materiały promocyjne filmu

5. Legend (2015r.) - Za najlepsze w tej kategorii uznaje się raczej bardziej dojrzałe produkcje, jednak ten przypadek jest bardzo szczególny. Tym co wyróżnia dzieło Brian'a Helgeland'a jest znakomity Tom Hardy, w podwójnej, głównej roli. Wciela się tu w skórę inteligentnego i przebiegłego Ronalda oraz jego psychopatycznego brata bliźniaka -Reggie'go Ray. Oparta na faktach historia East End'owego duetu, który bezwględnie i brutalnie piął się po władzę w Londyńskim półświatku to bez wątpienia jedna z ciekawszych propozycji ostatnich lat. 

4. Psy (1992r.) - Legendarny polski film o twardych facetach ze spluwami. Władysław Pasikowski wyreżyserował brudną historię zemsty byłego funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa - Franza (Bogusław Linda), która po prawie 30 latach od premiery cieszy się mianem klasyka polskiej kinematografii oraz ikony popkultury.

3. Porachunki (2013r.) - kolejna, stosunkowo świeża, pozycja w zestawieniu. Jest to bardziej komedia, niż typowy gangsterski film, niemniej historia byłego bossa mafii i jego rodziny, rozpoczynających nowe życie w ramach programu ochrony świadków to zakomita propozycja dla tych, którzy szukają czegoś nowego w tym gatunku. Największą zaletą jest tutaj na pewno gra aktorska, przoduje Robert De Niro, jako głowa rodziny, dla której życie pod przykrywką wcale nie jest łatwiejsze niż stanie na czele zorganizowanej grupy przestępczej.

Przeczytaj również o jednej z najlepszych polskich serii o brudnych interesach - Ślepnąc od świateł

 


2. Gangster (2012r.) - kolejny film z udziałem Toma Hardy'ego w naszym zestawieniu. Historia trzech braci, którzy w czasach prohibicji na południu Stanów Zjednoczonych, z lokalnych bimbrowników przeradzają się w prawdziwych magnatów nielegalnego alkoholu. Akcja rozkręca się kiedy na ich drodze staje skorumpowany rządowy agent, którego propozycję ostro odrzucają główni bohaterowie. Świetna obsada  (Guy Pearce, Gary Oldman, Shia LaBeouf) i piękne krajobrazy to bardzo mocne elementy dzieła reżyserii Johna Hillcoat'a. Gangster to propozycja, która nie rozczaruje fanów gatunku.

 

1. Człowiek z blizną (1983r.) - wyreżyserowana przez Briana De Palmę historia kubańskiego imgranta - Tony'ego Montany (Al Pacino), który nie przebierając w środkach wspiął się na szczyt kokainowego biznesu, tworząc swoje własne imperium. Film jest uznany za jeden z najważniejszych w historii kina gangsterskiego. Ta brutalna, pełna przemocy parodia american dream to fundament i inspiracja wielu dzieł z tej rodziny. Tym, którzy jeszcze go nie widzieli zalecamy odrobienie zaległości.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO