Sprawdź kiedy i co pyli - kalendarz pylenia dla alergików

Wielu z nas uczulonych jest na różnego rodzaju pyłki traw, grzybów czy drzew. Najgorsze okazują się miesiące najcieplejsze np. czerwiec, lipiec czy sierpień, kiedy to przypada okres największego stężenia ilości pyłku. Alergie na pyłki objawiają się swędzeniem nosa, ciągłym kichaniem, upośledzeniem drożności nosa, wodnistą wydzieliną, a czasami nawet łzawieniem. Niektórzy do tej pory nie wiedzą kiedy i co pyli, kiedy powinni się czego wystrzegać, dlatego postanowiliśmy o tym napisać, a dodatkowo przygotować odpowiednią grafikę, którą można ściągnąć i zawsze zerknąć do niej w razie wątpliwości. Lepiej być przygotowanym na to, że coś może pylić i zaaplikować odpowiednie lekarstwo zawczasu, zamiast potem męczyć się z okropnym uczuleniem.

Kiedy co pyli, jak długo i jak mocno?

Poniżej przedstawimy krótką listę, która doskonale pokaże kiedy co pyli, a także jak długo i z jakim natężeniem. Dzięki temu każdy będzie mógł się na to przygotować.

TRAWY: zazwyczaj pylą już od końca kwietnia i trwa to nieprzerwanie do końca września. Najwięcej pyłku na 1m3 będzie jednak od samego końca maja (najczęściej w okresie pomiędzy Dniem Matki, a Dniem Dziecka) i taki stan utrzymuje się do połowy sierpnia. W pozostałym czasie pylenie jest na dość niskim poziomie.

BRZOZA: pyli od końca marca do początku maja. Najwięcej pyłku produkuje w maju, więc radzimy wszystkim, którzy są uczuleni na pyłek brzozy uważać szczególnie w tym miesiącu.

BYLICA: od początku lipca do końca września aktywnie pyli, ale zaledwie od końca lipca do połowy sierpnia może być to najbardziej odczuwalne. Wtedy bowiem pyli najmocniej.

LESZCZYNA: od stycznia do marca. Pyli raczej delikatnie, dość średnio, więc jeśli ktoś nie jest mocno uczulony, nie będzie miał zbyt dolegliwych objawów.



OLSZA: pyli od lutego do początku kwietnia. Praktycznie od początku, do końca robi to bardzo mocno. Apeluje się o uważanie szczególnie w marcu.

TOPOLA: od połowy marca do końca kwietnia aktywnie pyli. Najwięcej w pierwszych 2/3 kwietnia.

JESION: pyli tylko w kwietniu, ale za to bardzo mocno od samego początku, aż do końca.

DĄB: pyli od połowy kwietnia, aż do końca maja. Zaledwie na przełomie kwietnia i maja robi to najmocniej, więc wszystkim uczulonym na pylenie dębów zalecamy zachowanie odpowiedniej ostrożności.


SZCZAW: od początku maja do połowy sierpnia pyli szczaw. Od końca maja do początku lipca jej pylenie jest największe.

BABKA: od połowy maja do końca sierpnia, jest to jednak jedno z tych pyleń, które mają bardzo niskie stężenie, więc objawy nie powinny być dokuczliwe. Nie ma ani jednego momentu, w którym pyliłaby mocniej.

KOMOSA: pyli od początku lipca do końca września. Pyli średnio, albo nawet delikatnie, więc raczej nie trzeba się przesadnie martwić.

AMBROZJA: pyli od połowy sierpnia, aż do połowy września. Jej pylenie utrzymuje się na takim poziomie jak komosy – nie ma się więc czym przesadnie martwić.

CLADOSPORIUM (GRZYBY): najdłuższy okres pylenia bo aż od końca marca do końca listopada. Najsilniej pyli od maja do września, więc alergikom zaleca się zachowanie ostrożności!

ALTERNARIA (GRZYBY): pylą od połowy kwietnia do końca października. Najmocniej od połowy czerwca, aż do połowy września. Zaleca się uważać.

To cały kalendarz pylenia. Pomiędzy znajduje się specjalna grafika do pobrania – dobrze jest ją zachować. Polecamy się na przyszłość i życzymy jak najmniej dolegliwości alergicznych podczas pylenia!


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO