Stylowe i piękne

Styl skandynawski w twoim mieszkaniu, co to jest

Styl skandynawski od wielu lat cieszy się niegasnącą popularnością. Europa szerzej usłyszała o takim rozwiązaniu pod koniec lat 70 XX wieku. Zapoczątkował go na przełomie XIX i XX wieku szwedzki malarz i architekt wnętrz – Carl Larsson. Od tego czasu nieustannie się o nim słyszy i coraz więcej osób stawia na niego, kiedy zaczyna urządzać swój dom lub mieszkanie. Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach, które są niezbędne, aby stworzyć klimat skandynawskich mieszkań.

1. JASNE KOLORY to niemalże obowiązek

To główny punkt, którym należy się zainteresować. Ponieważ Skandynawowie tworząc swoje mieszkania lub domy, decydują się na jasne kolory, aby odgonić trochę chłód i ciemność, która bije z północy. Biel, beże, szarości – to główne odcienie, które wykorzystują podczas projektowania. Ale oprócz tego mnóstwo błękitu, wrzosowego koloru lub bardzo jaskrawych kolorów np. żółtego – w ramach przełamania „nudnych” odcieni i dodania ciekawego akcentu.

2. DREWNO, KAMIEŃ czyli wszystko co surowe

Wykorzystują wszystko to, co oddaje naturalność. Często więc można zobaczyć połączenie jasnych, drewnianych podłóg z innymi surowymi dodatkami np. wykonanych z kamienia. To kolejna bardzo ważna zasada, której trzeba się trzymać, jeśli faktycznie chcemy zbudować w swoim domu lub mieszkaniu skandynawski klimat.

3. DODAJ CIEPŁA dzięki ciekawym dodatkom

Mnóstwo poduszek, koców o najróżniejszych splotach, to coś, co wyróżnia ten styl. I to jak najbardziej zrozumiałe. Norwegowie, Szwedzi czy Finowie uwielbiają usiąść sobie przy kominku, na przytulnej kanapie i nakryć się przyjemnym, cieplutkim kocykiem. Uwielbiają takie dodatki! To pozwala im na hygge (sztuka szczęścia).

4. PRAKTYCZNE I EKOLOGICZNE  – to przede wszystkim

Nie wystarczy aby to wszystko było ładne, musi również spełniać swoje zastosowanie w 100%. Dlatego wszystkie meble są dobrane tak, aby faktycznie wpływały na komfort ich użytkowania. W dodatku kolejną zasadą skandynawskiego wystroju jest to, aby wszystkie elementy wystroju były ekologiczne. To coś, o co niezwykle dbają. Środowisko ma dla nich największe znaczenie.

5. MIESZAJ, MIESZAJ I MIESZAJ – o eklektyzmie

Eklektyzm to mieszanie gatunków. To coś, co często można zaobserwować w stylu skandynawskim. Z jednej strony nowoczesne krzesła, ale staromodny stół. Tutaj nowoczesna kanapa, ale stolik kompletnie nie pasuje bo ma już kilkadziesiąt lat. To coś, co w Skandynawii robią najlepiej. Mieszają także różne wzory, więc ostatecznie można osiągnąć bardzo ciekawy efekt.

6. OTWÓRZ SIĘ NA ŚWIAT – rezygnacja z zasłon i firan

Aby optycznie powiększyć pomieszczenia – zrezygnowali z jakichkolwiek ozdób w oknach. Próżno więc szukać tam firan czy zasłon, a także wszelkich ozdób wiszących przy oknie. Dzięki temu optycznie zyskują – pomieszczenia wydają się od razu znacznie większe i przytulniejsze jeszcze bardziej, niż są.

Styl skandynawski trochę niesłusznie kojarzy się z kupowaniem „na hurra” mebli w popularnej sieciówce wprost ze Szwecji. To znacznie więcej. To połączenie tych wszystkich punktów. To więcej niż pójść, kupić, złożyć i gotowe. Niejednokrotnie trochę trzeba się przy tym natrudzić. Ale warto, ponieważ efekt jest piorunujący. To jeden z najciekawszych i najpiękniejszych stylów w dekorowaniu wnętrz.Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO