Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci
Bogusław Linda - kim jest? Wiek, wzrost, waga, Instagram, plotki, kariera, żona, dzieci
-
17 września 2020
AKPA
Bogusław Linda należy do grona najpopularniejszych polskich aktorów. Największą popularność przyniosły mu występy między innymi w takich produkcjach jak „Psy”, „Sara” czy „Pan Tadeusz”. W ciągu swojej kariery współpracował z Agnieszką Holland, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim. Aktor ma na swoim koncie kilka Złotych Lwów i był nominowany do Orłów. Wiecie o nim wszystko?
Wszystko o: Bogusław Linda
Data i miejsce urodzenia: 27 czerwca 1952, Toruń
Zawód: aktor
Partner: Lidia Popiel (2000-)
Dzieci: Mikołaj (1979), Michał (1979), Aleksandra (1992)
Wzrost: 178 cm
Waga: brak informacji
Instagram: brak
Kariera
Bogusław Linda kształcił się w PWST w Krakowie. Jeszcze w trakcie studiów związał się z „Teatrem Starym” i w 1977 roku zadebiutował w „Zbrodni i karze” w reżyserii Macieja Prusa. W latach 1978-1981 występował we wrocławskim Teatrze Współczesnym, a później pracował w warszawskim Teatrze Studio. Pierwszą filmową rolę otrzymał w „Gorączce” Agnieszki Holland, w której wcielił się w postać anarchisty Gryziaka. Występ w filmie otworzył mu drzwi do udziału w najważniejszych polskich produkcjach, takich jak „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy”, „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego” czy „Matka Królów” Janusza Zaorskiego. Największą popularność przyniosła mu rola esbeka Franza Mauera, którego zagrał w 1992 roku w „Psach” Władysława Pasikowskiego. Linda był dwukrotnie nominowany do Orłów, za występy w filmach „Pan Tadeusz” i „Powidoki”.
Życie prywatne
Aktor w 2000 roku poślubił fotografkę i modelkę, Lidię Popiel, którą poznał na planie filmu „Kroll”. W 1992 roku na świat przyszła ich córka Aleksandra. Aktor ma też dwóch synów z poprzedniego małżeństwa – urodzonych w 1979 roku bliźniaków Mikołaja i Michała.
Bogusław Linda – najlepsze role aktora
Bogusław Linda należy do ścisłej czołówki polskich aktorów. Gwiazdor, który ukończył Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego, swoją karierę rozpoczynał na deskach teatru. W 1977 roku zadebiutował w sztuce „Zbrodnia i kara” wystawianej w Teatrze Starym. Z kolei swój filmowy debiut zaliczył w 1980 roku w „Gorączce” Agnieszki Holland. Z czasem aktor stał się znany przede wszystkim z ról cynicznych i twardzieli, którzy często są blisko związani ze światkiem przestępczym. Linda ma na swoim koncie jednak również inne role. Postanowiliśmy wybrać pięć filmów, które są uznawane za najważniejsze i najciekawsze w jego karierze:
1. „Gorączka” (1980)
Film w reżyserii Agnieszki Holland powstał w oparciu o powieść Andrzeja Strugi „Dzieje jednego pocisku”. Jego akcja rozgrywa się w 1905 roku. Film przedstawia losy polskiego konspiratora Leona, który zostaje odbity przez towarzyszy. Ukrywający się później u młodej kobiety uciekinier nawiązuje kontakt z organizacją bojową PPS. Bogusław Linda z filmie wcielił się w postać drobnego złodziejaszka oraz anarchisty Gryziaka, który razem z Leonem i resztą bohaterów stanie się na moment właścicielem pewnego pocisku. Za swoją rolę został nagrodzony Złotym Lwem za najlepszą kreację aktorską.
2. „Przypadek” (1981)
Akcja filmu Krzysztofa Kieślowskiego rozgrywa się na przełomie lat 70. i 80. Przedstawia on historię studenta Witka Długosza, w którego wcielił się Bogusław Linda. Młody student podejmuje decyzję o opuszczeniu Warszawy. W filmie zostały ukazane trzy zupełnie odmienne warianty jego losów, które zależą od tego, czy bohater zdąży na pociąg, czy nie. Rozpowszechnianie tego filmu było zakazane przez sześć lat po jego powstaniu z powodu przedstawienia w nim środowiska „Solidarności”. Film po okrojeniu przez cenzurę ukazał się dopiero w 1987 roku.
3. „Kroll” (1991)
Film w reżyserii Władysława Pasikowskiego przedstawia losy żołnierza, który dezerteruje z jednostki wojskowej po tym jak dowiaduje się, że jego żona wdała się w romans z jego najlepszym przyjacielem. Wojsko stara się jednak nie nagłaśniać jego ucieczki, ponieważ jeszcze nie ucichły echa niedawnego samobójstwa szeregowego Chudego, nad którym znęcali się inni żołnierze. Dowództwo próbuje więc odszukać uciekiniera, zanim przystąpi do tego prokuratura wojskowa. Bogusław Linda wcielił się w postać porucznika Arka, który ma za zadanie sprowadzenie dezertera do jednostki.
4. „Psy” (1992)
W kolejnej produkcji Pasikowskiego Bogusław Linda zagrał słynnego Franza Mauera, który jest dawnym funkcjonariuszem UB. Franz na początku lat 90. przechodzi weryfikację i podejmuje pracę w reaktywowanej policji. Mauer, który wcześniej robił karierę dzięki związkowi z córką ministra, będzie musiał się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Wkrótce zostaje skierowany do walki z organizacją przestępczą, której członkami okazują się jego dawni koledzy po fachu.
5. „Powidoki” (2016)
Bogusław Linda w ostatnim filmie Andrzeja Wajdy wcielił się w rolę Władysława Strzemińskiego – malarza i artysty, który był prekursorem polskiej awangardy lat 20. i 30. XX w.. Strzemiński nie poddał się obowiązującemu socrealizmowi, przez co w ciągu późniejszego życia musiał boleśnie odczuwać skutki swoich wyborów. Film ukazuje, jak komunistyczna władza doprowadziła do zniszczenia niegdyś charyzmatycznego i niepokornego człowieka.
Może zainteresują Cię także: