Piąty miesiąc z życia dziecka - kalendarz rozwoju
-
03 kwietnia 2019
Twoje dziecko zakończyło czwarty miesiąc i właśnie zaczyna się piąty miesiąc jego życia. To niesamowite jak ten maluch się rozwija i nabywa nowe umiejętności. 5 miesiąc jego jestestwa upłynie mu pod znakiem ćwiczeń gimnastycznych, ponieważ takie niemowlę jest coraz bardziej ruchliwe i bardzo szybko się rozwija. Dzięki temu w tym miesiącu zaobserwujesz takie rzeczy jak lepsza koordynacja, pewniejsze siedzenie, pozycję „foki” oraz zobaczysz jak dziecko reaguje na nastroje bliskich mu osób.
1. Pozycja „foki”
To moment, w którym dziecko, kiedy leży na brzuchu, opiera się rączkami i unosi wysoko głowę wraz z częścią tułowia, wyglądając właśnie jak foka. To wstęp do tego, co niebawem nastąpi – do raczkowania. Oczywiście każde dziecko rozwija się indywidualne, więc u jednych będzie to szybciej, u drugich później i nie ma co się tym przejmować. Nie można również na siłę zmuszać dziecko do takich aktywności, ponieważ możemy im tym zaszkodzić.
2. Pewniejsze siedzenie
Twój maluch ma już mniej zaokrąglone plecy, więc siedząc oparty np. o oparcie kanapy, może wytrzymać tak dosyć długo, bez przewracania się i kiwania na boki. Niebawem coraz lepiej będzie mu szło siedzenie bez podpierania się o cokolwiek.
3. Chwytanie i poruszanie nadgarstkiem
Twój maluch już lepiej radzi sobie z chwytaniem wszystkiego, co jest dla niego interesujące, a także coraz częściej obraca to w dłoniach, dokładnie to oglądając i tym samym zaspokajając swoją ciekawość. Świetne będzie robienie z dzieckiem „pa-pa”, aby miało szansę na rozwinięcie swoich ruchów nadgarstkiem.
4. Mała dżdżownica
Ponieważ maluch sam już umie przekręcać się na brzuszek i robi to z wyprostowanymi nogami, a także opanował pozycję „foki”, będzie się kiwał wprzód i w tył, dzięki czemu poruszy się zapewne kilka centymetrów w jedną, lub drugą stronę.
5. Rozpoznawanie bliskich
Taki maluch już lepiej radzi sobie z rozpoznawaniem osób, które są dla niego ważne. Będzie wiedział, że to mama i tata. Rozpozna ich także po głosie. Będzie na nich bardzo żywiołowo reagował, ponieważ jest do nich niezwykle przyzwyczajony. Ma dodatkowo niesamowitą więź z nimi i kiedy oni się śmieją – maleństwo jest wesołe. Kiedy płaczą – dziecko robi się bardziej marudne.
6. Nowe głoski i dźwięki
Buzia się mu nie zamyka! To urocze, kiedy na swój sposób próbuje porozumieć się z mamą i tatą, rozmawia do swoich zabawek albo po prostu „mówi” sam do siebie. Słychać już, że poznał zupełnie nowe głoski i dźwięki, niż znał np. miesiąc temu.
W tym momencie najlepiej sprawić dziecku kolorowe, grające i świecące zabawki, aby stymulować jego zmysły. Taki maluch jest niezwykle spostrzegawczy, więc potrafi z zainteresowaniem oglądać np. rybki pływające w akwarium czy śledzić drogę muchy na ścianie. Zanim położysz maleństwo na kocyku, na podłodze, sprawdź dokładnie czy nie ma tam niczego, co mógłby złapać i włożyć do buzi. Musisz przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo swojego dziecka.