Sieć 5G - nadciąga zmiana. Polska i sieć 5G.

Obecnie

Od jakiegoś już czasu słyszymy o planowanej budowie powszechnie dostępnej superszybkiej sieci 5G w Polsce. Obecnie to rozwiązanie testowane jest w kilku miastach polski np. w Gliwicach i w Łodzi. Testy przeprowadzane są pod kątem tz. Internetu rzeczy, czyli sieci służącej do obsługi różnych urządzeń i systemów jak np. inteligentne oświetlenie; system naprowadzania na miejsce parkingowe czy też elektroniczne systemy sterowania ruchem. Sprawdzana jest szybkość przesyłanych danych, stabilność transferu oraz wpływ zabudowań i pozostałej infrastruktury na działanie 5G. Wyniki testów najwyraźniej są zadowalające, gdyż operatorzy sieci zapowiadają coraz bliższe wprowadzenie tego rozwiązania dla swoich klientów.

Rewolucja

Tak można nazwać postęp, którego dokona w technologii rozwój 5G. Przeskok jakościowy w stosunku do poprzedniej generacji umożliwiłby działania systemów, o których jeszcze niedawno myślelibyśmy jak o czymś nierealnym. Kiedy 40 lat temu powstawały komputery wielkości szaf, nikt nie pomyślałby, że kiedyś zastąpią je kilkunastokrotnie mocniejsze i mieszczące się w kieszeni.
To porównanie obrazuje jak bardzo znaczącą w rozwoju technologią będzie Internet 5G. Wyobraźmy sobie, że za kilka lat dzięki supersieci lekarze będą mogli operować pacjentów zdalnie; taksówki i inne pojazdy będą jeździły autonomicznie i dużo bezpieczniej. Nowa jakość łącza to również możliwość rozwijania produktów elektronicznych i nie tylko.

Technologia mobilna piątej generacji obejmuje również standard systemu, który musi spełniać założenia Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ang. ITU) ITU IMT-2020 postawione przed tym systemem. Założenia te zawierają wymagania na parametry wydajnościowe jak i zastosowania, które system piątej generacji musi być w stanie obsłużyć.
Kluczowe wymagania wydajnościowe zdefiniowane przez ITU dla sieci 5G:
    • Przepływność do 20 Gb/es w łączu do terminala („w dół”)
    • Przepływność do 10 Gb/s w łączu do sieci („w górę”)
    • Opóźnienia na poziomie 4 ms dla zastosowań eMBB i 1 ms dla zastosowań URLLC
    • Efektywność widmowa do 30 bit/s/Hz
    • Poziom błędów dla zastosowania URLLC na poziomie 10^-5


5G w Polsce

Rząd Komunikacji Elektronicznej razem z Nokia przeprowadziły udane testy 5G podczas trwającego w Trójmieście 35. posiedzenia plenarnego BEREC (Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej).
Do pilotażu sieci piątej generacji wykorzystano robot Scorpio – mobilny łazik marsjański, zaprojektowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej.


Urząd zaprosił również młodych inżynierów z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Studenci i naukowcy przedstawili swoje projekty:


Bezzałogowy System Powietrznego transportu krwi,
LEM Falcon - elektryczny motocykl,
Erly – miejski system wypożyczania powerbanków,
Hera – inteligentny system monitorowania noworodków,
netBaltic - projekt wielosystemowej sieci szerokopasmowej na morzu,
Solutions 4 Tomorrow - moduł autonomicznego lądowania dronów
Naszym zdaniem 5G to wielka przyszłość w rozwoju, której nie możemy doczekać. Jesteśmy pewni, że możliwości, jakie ze sobą niesie jej rozwój zrewolucjonizują światowy rynek.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO