Jaki ciągnik kupić? Czy warto kupić używaną maszynę? Dotacje z PROW.
-
27 marca 2019
Zakup ciągnika do gospodarstwa rolnego to nie lada zadanie przed którym, prędzej czy później, staje rolnik. Wydawałoby się, że to dość proste zadanie bo przecież co może być skomplikowanego w wyborze takiej maszyny? A jednak – niejednokrotnie do dużo trudniejsze zadanie niż zakup samochodu osobowego.
Ciągnik bowiem musi być odpowiednio dopasowany do ilości naszych ziem, a także spełniać kilka warunków, których nie da się zbagatelizować. Istnieje jednak jedna bardzo ważna informacja – niektórzy rolnicy mogą spokojnie ubiegać się o dofinansowanie do swojego gospodarstwa np. na zakup maszyn. Jest to niemały zastrzyk gotówki, który pomoże każdemu rolnikowi na start. Szczególnie ucieszą się z tego mniejsze gospodarstwa i młodzi rolnicy, ponieważ dofinansowanie sięga nawet do 100 tysięcy złotych, a to w wielu przypadkach okazuje się bardzo pomocną kwotą.
Maszyna do zadań specjalnych
Przed zakupem ciągnika trzeba odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, które mogą znacznie ułatwić poszukiwania i zawężą krąg maszyn, które nas interesują.
- Czy nasza maszyna ma być główną, czy jedynie uzupełniającą? W zależności od tego, jakie zadania ma pełnić, zależy dobór przyszłego ciągnika do naszego gospodarstwa.
- Moc silnika ustalamy na podstawie ilości ziemi, którą będziemy się zajmować np. do 20-30ha wystarczy moc 80-100 km. Przy około 70ha potrzebna jest moc 110-130 km i tak dalej.
- Gleba na której zamierzamy pracować. Inaczej pracuje się na czarnoziemach, a zupełnie inny ciągnik potrzebujemy do piasków.
- Jeśli to tylko maszyna pomocnicza – zwracać uwagę będziemy na inne elementy, niż przy zakupie ciągnika, który ma być naszym głównym w gospodarstwie.
- Określenie obecnych i przyszłych maszyn. Musimy wybrać ciągnik, który poradzi sobie np. z zaczepami. Nie tylko tymi, które posiadamy, ale także tymi, które zakupić zamierzamy w dalszej lub bliższej przyszłości
- Komfort też jest ważny. Nie bagatelizujmy tego punktu. W końcu będziemy pracować na tej maszynie – musimy więc mieć swobodę kierowania. Jeśli istnieje taka możliwość – wybierzmy się na jazdę próbną. To trochę tak, jak z samochodami osobowymi na które się decydujemy.
Ciągnik z drugiej ręki – warto, czy nie?
Ponieważ często koszta kupna nowego ciągnika przerażają (szczególnie młodych) rolników, coraz więcej z nich decyduje się na zakup używanej maszyny. Tutaj jednak należy zachować odpowiednią ostrożność, ponieważ czasem z pozoru pięknie wyglądający ciągnik, może być ruiną.
Prezes firmy Arpis 8 Sp. z o.o. z Tyszowiec, Ryszard Sochan, powiedział na co zwrócić uwagę podczas zakupu używanego ciągnika:
Jako że od wielu lat oferujemy klientom nie tylko nowe maszyny, ale również sprawdzone, używane pojazdy, dokładnie wiemy co jest ważne podczas zakupu takiego ciągnika. Kiedy decydujemy się na zakup pojazdu z drugiej ręki najlepiej jest pojechać na miejsce zakupu z dobrym mechanikiem, który sprawdzi maszynę i ewentualnie wykryje jej wady – wtedy można negocjować cenę, a też nie o wszystkim uczciwie zawsze powie nam jego właściciel. Osoba, do której należy maszyna, musi mieć komplet dokumentów: dowód rejestracyjny wraz z tablicą, dane do przeglądu technicznego i homologacji.
Ale to nie wszystko. Nie każdy sprzedawca ciągnika będzie uczciwy. Tak, jak w przypadku samochodów osobowych, może wystąpić sytuacja, że maszyna jest kradziona. Jak to sprawdzić? Ryszard Sochan odpowiada bardzo konkretnie.
Należy sprawdzić nadwozie i silnik, ponieważ muszą się zgadzać z zapisem tego, co jest w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, który zamierzamy nabyć. Można również wybrać się na komisariat pobliskiej policji, aby sprawdzić, czy ciągnik nie znajduje się w ewidencji pojazdów kradzionych.
W kwestii prawnej zakupu warto również pamiętać o sporządzeniu umowy kupna-sprzedaży. Musi być jednobrzmiąca, spisana w dwóch egzemplarzach. Wtedy nie ma możliwości w przyszłości na ewentualne niedomówienia i roszczenia.
A zna się przecież na tym jak nikt inny, ponieważ jego firma cieszy się ogromną popularnością i takich używanych ciągników sprzedał już tysiące.
Ktoś może zapłacić ci za zakup ciągnika. Nie wierzysz? A jednak!
Od momentu kiedy jesteśmy w Unii Europejskiej rolnicy mają możliwość skorzystania z wielu programów, które mają na celu wsparcie finansowe w unowocześnianiu rolnictwa. Tym samym mogą liczyć na całkiem spore cięcia swoich kosztów własnych.
• Modernizacja gospodarstwa – to największy z programów PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich), który ma na celu wyposażenie gospodarstw w najnowocześniejszy sprzęt. W ramach tego programu można liczyć na 50% lub nawet 60% (dla rolników do 40 roku życia) dofinansowania na inwestycje. Muszą spełnione być pewne warunki – ciągnik musi być nowy i spełniać obowiązującą normę emisji spalin.
• Natura 2000 – pozwala na tańszy zakup sprzętu, który wykorzystywany będzie do produkcji na łąkach i pastwiskach, które znajdują się na obszarach Natura 2000. Uzasadniając taki wniosek trzeba mieć odpowiednią ilość pastwisk i łąk.
• Pomoc dla młodych rolników: dla rolników przed 40 rokiem życia, którzy spełniają określone warunki. Możliwość uzyskania premii bezzwrotnej w wysokości 100 tysięcy złotych.
• Restrukturyzacja małych gospodarstw – po spełnieniu odpowiednich warunków, można liczyć tutaj nawet na 60 tysięcy złotych bezzwrotnej premii.
Czy złożenie stosownych dokumentów, aby uzyskać dofinansowanie to skomplikowana procedura?
Niekoniecznie, ale faktycznie – wielu osobom spędza to sen z powiek i nie do końca wiedzą jak zrobić, żeby było dobrze i żeby dostać to potrzebne dofinansowanie. A nie mówimy tu przecież o małych kwotach. To realne pieniądze, które mogą pomóc rolnikowi w gospodarstwie. W takich przypadkach dobrze skorzystać z czyjejś pomocy w zakresie stworzenia wniosku o dofinansowanie.
A Ryszard Sochan wie co mówi, bo od kilku lat jego firma pomaga innym w stworzeniu takich wniosków o dofinansowania. Ale takich miejsc, które podają pomocną dłoń w tym zakresie jest sporo, wystarczy tylko dobrze poszukać.
Który ciągnik jest na topie?
W wielu badaniach można stwierdzić, że najlepszymi ciągnikami od wielu lat są maszyny URSUS lub LANDINI. Można obejrzeć je na przykład na https://arpis-tyszowce.pl. Nie można jednak polecić konkretnego modelu, ponieważ, jak pisaliśmy, jest to kwestia indywidualna. Wszystko zależy od tego, do jakich zadań potrzebujemy ciągnika. I na tej podstawie go wybieramy. Można też zaufać specjalistom w tej dziedzinie, którzy z pewnością dobiorą odpowiedni model do naszych wymagań.
Jak widać – to nie jest aż tak trudne, jak się wydaje, ale nie jest to zadanie banalne. Trzeba do takiego zakupu podejść racjonalnie, przekalkulować koszta oraz ustalić jasne kryteria poszukiwania ciągnika idealnego. W innym przypadku – nie będzie to miało późniejszego przełożenia w naszej pracy, a co za tym idzie – zyski będą słabsze i nie prędko nieprzemyślany, emocjonalny zakup może nam się zwrócić.