Pregoreksja - czym jest, jakie ma objawy, jak ją leczyć. Jeśli robisz to w ciąży - możesz zabić swoje dziecko.

Widzisz je codziennie – na Instagramie, na ulicy, przewijają ci się na Facebooku. Te ich malutkie piłeczki zamiast pokaźnego, ciążowego brzucha. Są szczuplutkie i odnosi się wrażenie, że zamiast przytyć w ciąży – one jeszcze chudną. I wiesz co? Możesz mieć rację. Istnieje bowiem pewne zaburzenie, które nazywa się pregoreksją. To z kolei zaburzenie odżywiania, które przez wielu uznane zostało odmianą anoreksji, i nadano jej drugą, bliźniaczą nazwę – anoreksji ciążowej. Kobiety, które cierpią na to zaburzenie głodzą się, ponieważ najważniejsze jest dla nich bycie atrakcyjną podczas ciąży i wspaniała sylwetka po jej zakończeniu. Brzmi niebezpiecznie? Tak właśnie jest. Chociaż oficjalnie nie jest uznana jeszcze za termin medyczny – jest i występuje.

Objawy pregoreksji

Są dość schematyczne, klasyczne – dokładnie takie, jak w anoreksji. Ale teraz rykoszetem dostaje również dziecko. Polega to na głodzeniu się lub przyjmowaniu minimalnej ilości pokarmu, a także ciągłe trenowanie, w celu utrzymania atrakcyjnej sylwetki. Często na taki desperacki krok decydują się osoby, które pracują na co dzień ciałem lub są wystawione na zainteresowanie publiczne – modelki, aktorki, piosenkarki. Ciężko jednak uogólniać – u niektórych, drobnych kobiet, faktycznie może to wyglądać tak, jakby po prostu połknęły piłkę siatkową. Nie tylko anorektyczki chorują na pregoreksję (zdarza się, że była anorektyczka nie zachoruje na to) – czasami uaktywnia się to dopiero podczas ciąży i kończy się po jej rozwiązaniu. Nie mniej jednak – jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ niesie za sobą szereg konsekwencji zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka.

Niekorzystne następstwa pregoreksji u kobiet

Mogą, ale nie muszą wystąpić (nie należy od razu zakładać najgorszego), niepożądane skutki, takie jak:

    • niedokrwistość
    • nadciśnienie tętnicze
    • krwawienie z dróg rodnych
    • depresja poporodowa
    • konieczność hospitalizacji i karmienia pozajelitowego
    • problemy z karmieniem piersią

Dodatkowo – jeśli kobieta stosuje jakieś leki odchudzające czy hamujące apetyt, może bardzo silnie wpłynąć na dziecko i doprowadzić do jego zatrucia, lub nieprawidłowego rozwoju.


Niekorzystne następstwa pregoreksji u dzieci

• większe ryzyko poronienia
• zwiększenie ryzyka śmiertelności
• niska ocena w skali APGAR
• depresja
• nieprawidłowy rozwój
• opóźnienie w rozwoju
• mniejszy obwód głowy

I wiele, wiele innych. Niestety – kobieta nie niszczy już tutaj tylko swojego ciała. Wpływa również na to, że dziecko, które rośnie w jej brzuchu, może nie mieć dostarczonych odpowiednich witamin i minerałów, które konieczne są do prawidłowego rozwoju. W ten sposób właśnie możliwe jest wystąpienie bardzo niekorzystnych następstw tych działań.

Co, jeśli ktoś z naszego otoczenia choruje?

Potrząsanie za ramiona i krzyki „opanuj się – zjedz coś, jesteś przecież w ciąży!”, „to dla dobra dziecka!” na niewiele się zdadzą. Pregoreksja jest bowiem chorobą tak jak nowotwór czy zapalenie oskrzeli. Niezbędna jest pomoc psychologa, psychiatry, ginekologa czy innego terapeuty, który zajmuje się problemami z jedzeniem. Trzeba bowiem specjalistycznie wyjaśnić kobiecie, że bycie seksi mamą jest okej, ale bycie seksi w ciąży praktycznie nie istnieje i przyniesie dużo niepożądanych skutków. A ofiar jest dużo… Szacuje się, że w Polsce na pregoreksję choruje rocznie 1,5-5% kobiet ciężarnych. Wydaje się, że to niby nic, a jednak - w liczbach jest to ponad 6000 dzieci, którym zabiera się szansę na normalne życie. Nie bądźmy obojętni.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO