Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź na Spokeo.pl kiedy odbędą się wybory do parlamentu

Niedawno mieliśmy okazję oddać swój głos podczas wyborów do europarlamentu. Jeszcze w tym roku czekają nas jednak wybory do Sejmu i Senatu. Z pewnością warto się na nie udać, szczególnie jeśli chcemy mieć realny wpływ na to, kto przejmie władzę. Przypomnijmy, że ostatnie wybory parlamentarne w Polsce odbyły się 25 października 2015 roku. Wówczas wygrała je partia Prawo i Sprawiedliwość. Do Sejmu dostały się także: Platforma Obywatelska, Kukiz’15, Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe. Jeden mandat przypadł także przedstawicielowi mniejszości niemieckiej.

rdn.pl

Kiedy odbędą się wybory parlamentarne 2019?

Nie znamy jeszcze dokładnej daty wyborów, jednak jest ona ściśle uregulowana prawnie. Polska Konstytucja z 1997 roku posiada zapisy, dzięki którym już dziś możemy spekulować o dacie wyborów. Zakłada ona, że wybory odbywają się co 4 lata (wyjątek stanowi sytuacja, gdy kadencja Sejmu i Senatu zostaje skrócona). Wybory parlamentarne powinny ponadto odbyć się w ciągu 30 dni przed upływem czteroletniej kadencji Sejmu. Znając termin zakończenia obecnej kadencji (12 listopada 2019) możemy bardzo łatwo wywnioskować, kiedy odbędą się wybory parlamentarne 2019. Dokładną datę przeprowadzenia wyborów ogłosi oczywiście Prezydent, już teraz jednak wiadomo, że odbędą się one między 12 października a 12 listopada bieżącego roku. Dodatkowo wybory muszą zostać przeprowadzone w dzień wolny od pracy – założyć więc można, że wybory parlamentarne odbędą się 13, 20, 27 października, albo 3 lub 10 listopada


Ilu posłów i senatorów jest w Sejmie i Senacie?

Nad przebiegiem wyborów czuwać będzie Państwowa Komisja Wyborcza. Polacy w głosowaniu wyłonią łącznie 560 osób – 460 posłów i 100 senatorów. Frekwencja wyborcza w przypadku wyborów parlamentarnych nie wpływa na ich ważność.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO