Jak stworzyć przydomowy sad w Twoim ogrodzie? Praktyczne porady.
-
05 kwietnia 2019
Założenie sadu nie musi się wiązać ze skomplikowanym planowaniem i uciążliwą pielęgnacją drzew owocowych. Oczywiście warto zastanowić się nad naszymi możliwościami, szczególnie jeśli chodzi o powierzchnie jaką dysponujemy. Odrobina znajomości charakterystyki roślin i poszczególnych odmian pozwoli nam jednak bezproblemowo zaplanować kształt naszego owocowego ogrodu.
Mierz siły na zamiary
Nawet niewielki obszar można zmienić w sad czy mały ogród owocowy. Pamiętajmy jednak o wymaganiach poszczególnych drzew i ich odmian. W pierwszej kolejności zwrócić uwagę należy na takie, które najbardziej się rozrastają. Jeśli mamy w planach posadzenie orzecha włoskiego, jabłoni, gruszy albo wiśni, to zwróćmy uwagę, czy będą miały one dostatecznie dużo wolnej przestrzeni. Przyjąć należy, że duże drzewa będą potrzebować nawet 10 metrów kwadratowych podłoża.
Mniej problematyczne są na przykład morele, śliwy, brzoskwinie i wiśnie. Te drzewa powinny zadowolić się około 5 metrami kwadratowymi. Skorzystać można z podkładek karłowych – wówczas na drzewa przeznaczyć możemy mniej przestrzeni.
Najmniej miejsca wymagają krzewy takie jak borówka, aronia, jeżyna, malina, agrest i porzeczka. Należy pamiętać o odpowiedniej ekspozycji na światło słoneczne wszystkich roślin – najlepsze owoce to te dojrzewające w jego promieniach. W przypadku delikatniejszych drzew jak morele czy brzoskwinia, zadbajmy też o osłonięcie od wiatru – silne powiewy mogą źle na nie wpływać i całkowicie zniszczyć roślinę.
Gleba też ma niebagatelne znaczenie. W ogromnej większości przypadków warto zadbać o obojętny odczyn podłoża. Niektóre z gatunków drzew owocowych szczególnie dobrze czują się przy odpowiednim poziomie wód gruntowych – warto więc przemyśleć układ i aranżacje naszego owocowego ogrodu.
Ilość odmian równa ilości pomysłów
Przy wyborze drzew owocowych ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Gdy już zaplanujemy układ sadu i zdecydujemy się na konkretne odmiany, nie pozostanie nam nic innego jak zacząć realizować nasze pomysły.
Obecnie największa popularnością cieszą się klasyczne drzewa owocowe – jabłonie, grusze, wiśnie i śliwy. Mnogość odmian pozwala nam jednak na wybór drzew, których owoce najbardziej odpowiadają naszemu gustowi. W przypadku gruszy warto rozważyć też jej odmianę azjatycką, która z wyglądu przypomina zielone jabłko. Jej owoce są kruche i słodkie, a soczyste owoce można przechowywać przez długi czas, bez ryzyka gnicia.
Coraz większą popularnością cieszą się w naszym kraju brzoskwinie i morele. Wbrew pozorom nie wymagają one skomplikowanej pielęgnacji. Ich owoce są słodkie i świetnie sprawdzą się przy produkcji konfitur.
Jeśli mamy sporo wolnej przestrzeni możemy pomyśleć o pigwie, borówce, porzeczce czy agreście. Ich owoce mogą posłużyć do przygotowania domowych nalewek i przetworów. Dla bardziej wymagających do gustu przypaść mogą winorośle, które dostarczą owoców i ozdobią jesienny sad całą paletą kolorów. Każda roślina niesie ze sobą swój urok i konkretne korzyści – pięknie kwitnące na wiosnę kwiaty jesienią staną się owocami, które tak bardzo cenimy w codziennej diecie.