Trzeci miesiąc życia dziecka. Sprawdź jak się zmienia.
-
22 marca 2019
Masz za sobą dwa pierwsze miesiące życia dziecka. Widzisz już jak staje się coraz większe, jak rośnie mu apetyt, a także że potrafi robić zupełnie nowe rzeczy. Słyszysz też więcej i więcej odgłosów, które wydaje taki maluch. To fascynujące, prawda? Więc koniecznie musisz zobaczyć jak będzie wyglądał trzeci miesiąc z życia twojego bobasa. Maluch jest coraz bardziej kontaktowy i częściej się śmieje, więc zabawa jest coraz ciekawsza! Sprawdź co jeszcze zmieni się podczas trzeciego miesiąca życia dziecka.
1. Podnoszenie główki
Jeśli przez ostatnie dwa miesiące często kładliście malucha na brzuszku i mogło ćwiczyć mięśnie szyi – właśnie zaczyna to procentować. Dziecko pozostawione w takiej pozycji potrafi już coraz bardziej podnosić głowę, a nawet wytrzymać tak około minutę! W dodatku trzyma ją niemalże prosto, więc może zobaczyć wiele rzeczy, które dzieją się przed nim.
2. Przekręcanie się
Dziecko pozostawione na plecach, zaczyna się wiercić i często udaje mu się już przewrócić na brzuszek. Dlatego właśnie nie należy go zostawiać samego bez nadzoru. To też moment, kiedy będzie nabywał coraz więcej siniaków i guzów. To naturalny etap, w którym poznaje lepiej świat, który go otacza.
3. Siedzenie
Kiedy pozwolisz mu na siedzenie, asekurując go, zobaczysz, że niemalże samodzielnie dźwiga już głowę i ramiona. To nic, jeśli nie zawsze mu się to udaje lub sprawia mu to jeszcze niemały problem. Lada moment z pewnością się tego nauczy.
4. Sięganie i chwytanie
Te dwie rzeczy idą mu już znacznie lepiej. Coraz chętniej sięga po coś, co mu się podoba. A podoba mu się już niemalże wszystko, szczególnie to, co kolorowe. Niejednokrotnie uda mu się to złapać, utrzymać dłuższą chwilę lub tym pomachać. To moment, w którym rodzice powinni się zachwycać! Przecież to niesamowite, że jego maluch już tak się rozwinął.
5. Pogoda ducha
Dziecko w tym okresie staje się coraz bardziej pogodne i chętniej wchodzi w interakcje z innymi ludźmi. Częściej się śmieje, uśmiecha i popiskuje. To mu przejdzie i część z tych dźwięków zamieni się w gaworzenie, a później w jego pierwsze słowa. Teraz jednak chętniej komunikuje to, czego aktualnie mu potrzeba. Zrozumiał bowiem, że wszystkie jego reakcje dla rodzica są pewnego rodzaju komunikacją, że nie chce być sam, albo że jest głodny – wtedy następuje reakcja rodzica, której dziecko się już spodziewa.
6. Więcej łez
Kiedy dziecko się rozzłości lub wystraszy, zaczyna również głośniej płakać niż zazwyczaj mu się zdarzało, a dodatkowo towarzyszy temu potok łez, którego próżno było szukać wcześniej. Teraz jego układ nerwowy zdecydowanie jest bardziej rozwinięty.
7. Obserwacja
W tym momencie dziecko zaczyna również wodzić wzrokiem za różnymi rzeczami i osobami, które go interesują. Na przykład za sprzątającą mamą czy rodzeństwem, które biega, a także za zabawkami.
Twoje dziecko około trzeciego miesiąca życia to nie to samo dziecko, które miałaś w domu podczas jego pierwszego miesiąca. To coraz bardziej rozwinięty organizm, który chłonie wszystko jak gąbka i chętnie potem wytrąca to, czego się nauczyło. Później będzie już tylko ciekawiej! Sprawdź co robi dziecko podczas czwartego miesiąca życia.