10 miesiąc życia dziecka. Kalendarz z życia malucha. Jak się rozwija?
-
30 kwietnia 2019
Twoje maleństwo ma już 10 miesięcy! Sprytnie przeskoczył z 9 miesiąca życia, rozpoczynając w swoim niemowlęcym życiu zupełnie nowy etap. Twój maluch przybiera na wadzę i nieco rośnie, ale trochę wolniej niż w pierwszych miesiącach. Teraz stopniowo nabiera masy – około 0,5 kg, a także znacznie się wyciąga. Możesz sprawdzić, czy twoje dziecko ma odpowiednie wymiary, korzystając z siatek centylowych – zapytaj o to swojego pediatrę na kolejnej wizycie kontrolnej. Przejdźmy jednak do umiejętności, które nabyło i doskonali twoje dziecko.
1. Ząbki, ząbki, dużo ząbków
To moment, kiedy maluch ma już najprawdopodobniej przynajmniej 4 ząbki. Jeśli nie ma wszystkich – wszystko przed wami. Co jakiś czas będą mu rosły kolejne, więc z pewnością będzie chciał wszystko podgryzać. Jeśli nadal karmisz je jeszcze mlekiem z piersi – jest szansa, że poczujesz moc jego zębów.
2. Rozszerzanie pokarmów
To również czas na jeszcze więcej nowych smaków. Możesz proponować mu również takie rzeczy, które może gryźć. Nie będą interesowały go bezkształtne papki – będzie chciał smakować, gryźć, rozsmakowywać się. Dlatego spokojnie możesz mu podawać coraz więcej pyszności, z którymi sam będzie musiał sobie trochę poradzić.
3. Pewniejsze siedzenie i wstawanie – wstęp do chodzenia
Twój maluch już bardzo pewnie siedzi i raczkuje, zdarza mu się również łapać stolika, albo jakiegokolwiek innego mebla, i podnosić, w takiej pozycji wytrzymuje już dość długo. To świetny wstęp do nauki chodzenia, ponieważ maluch testuje swoją wytrzymałość i siłę nóg.
4. Coraz więcej sprawności
Ma już tak silne rączki, że bez problemu podnosi niektóre zabawki i przenosi je z miejsca, na miejsce. Wrzuca je wszędzie gdzie popadnie. Coraz bardziej interesują go wszystkie rzeczy, które nie są zabawkami. Chętnie dorwie się do telewizora albo pociągnie za kwiatek. Mały łobuz! Starajcie się sprawiać mu takie zabawki, które będą wspierały jego rozwój motoryki – zarówno tej małej, jak i tej dużej.
5. Ale gaduła!
Dziecko coraz częściej używa słów, których się nauczyło. Mają one odzwierciedlenie w rzeczywistości tj. mówi „daj” kiedy chce coś od ciebie dostać, albo „am” jakby na potwierdzenie twojego pytania o to, czy jest głodne. Świadomie z nich korzysta i wie doskonale, które słowa przyniosą jaki skutek. Coraz chętniej również ci się przysłuchuje, chłonąc jak malutka gąbka. Masz więc gwarant, że niebawem rozgada się na dobre!
6. Jego emocje
Zna wszystkich swoich bliskich, nie od dziś – doskonale więc potrafi wyczuć wszelkie emocje. Maluch potrafił to już dawno, ale teraz dochodzi w tej kwestii do absolutnej perfekcji. Do tego stopnia, że stara się was rozśmieszać, kiedy wasz humor jest raczej grobowy. Robi śmieszne minki, klaszcze, podnosi do góry nóżki i robi wiele innych rzeczy. Zabawny, co? To wasz lek na całe zło!
Macie wspaniałego malucha, więc musicie o niego dbać. Niebawem, podczas nauki chodzenia, czeka was bowiem mnóstwo siniaków, płaczu i otarć. Ale to naturalna kolej rzeczy. Jeśli to wasze kolejne dziecko – z pewnością o tym wiecie. Jeśli pierwsze – przekonacie się, że to nie będzie koniec świata! No, może chwilowy…