Czym kierować się podczas wyboru szkoły średniej?

Już niebawem przed wieloma uczniami bardzo ważna decyzja, którą każdy musi podjąć. Do jakiej szkoły średniej warto się wybrać? Wbrew pozorom – wybór tej odpowiedniej, bardzo silnie wpłynie na dalsze losy edukacji dzieciaków, a także wykreuje ich przyszłość. Warto więc wiedzieć jak zabrać się za poszukiwanie tej idealnej szkoły średniej. Liceum czy technikum – co będzie lepszym wyborem? Na co zwracać uwagę? Być może ten artykuł rozjaśni trochę dzieciakom co chcą robić po gimnazjum lub po podstawówce.

1. Pomyśl – kim chcesz zostać w przyszłości?

Niektóre dzieci od razu wiedzą i zapytane o to, jasno opowiadają o swoich planach życiowych. Inne – niekoniecznie. To po prostu kwestia ułożenia sobie w czym jesteśmy dobrzy, ażeby wiedzieć w jaki kierunek celować. Jeśli ktoś lubi chemię i dobrze sobie z nią radzi – może poszukać profili biologiczno-chemicznych lub wybrać się do technikum, na kierunek ściśle związany z samą chemią. Jeśli czuje się dobrze w pisaniu, tworzeniu opowiadań – na pewno fajne będzie liceum na profilu humanistycznym lub technikum dziennikarskie. Tak naprawdę w szkołach jest wiele fajnych kierunków, wystarczy tylko dobrze poznać ofertę placówek.

2. Zainteresowania i pasje

To ściśle łączy się z punktem 1. Dzieci, które interesują się rysowaniem – mogą próbować dostać się na np. architekturę krajobrazu w technikum. Te, którym w głowie majsterkowanie i uwielbiają samochody – może spodobać się mechanika i budowa maszyn. Inne dobrze będą się czuły w szkole muzycznej, na profilu organizacji reklamy czy zaczynając swoją przygodę z kierunkiem handlowca. Warto wypisać sobie na kartce swoje mocne i słabe strony, i na tej podstawie starać się znaleźć to, co nas interesuje.

3. Dojazd

Nawet najbardziej wytrwałe dziecko nie poradzi sobie, jeśli kompletnie odedrze się z czasu wolnego. Odpoczynek jest bardzo ważny i dogodny dojazd do szkoły wiele ułatwi. Jeśli młodzież będzie dojeżdżała po 2 godziny do szkoły – szybko się zniechęci i będzie chronicznie zmęczone. Dlatego ten punkt trzeba również brać pod uwagę przy odpowiednim wyborze szkoły.


4. Liceum, technikum, zawodówka

To kwestia zupełnie indywidualna. Ale jeśli ktoś chce mieć pewność, że będzie skupiał się tylko na przedmiotach podstawowych np. chemia, historia czy matematyka – liceum będzie lepszym pomysłem (zakładając, że planuje iść na studia – w innym przypadku liceum może się nie sprawdzić). Do technikum idą osoby, które chcą się wyuczyć pewnego zawodu np. handlowca czy ekonomisty, albo cukiernika. Podobnie jest z zawodówką. Tyle, że w technikum jest więcej teorii. To kwestia dość indywidualna, którą warto poruszyć oddzielnie, aby mieć szerszy ogląd sytuacji.

5. Kryteria wyboru do szkoły

Jeśli ktoś jest zdolny, może wybrać szkołę dostosowaną do swoich potrzeb. Jeśli ktoś jest zdolny nieco mniej – nie szkodzi, bo szkół, które pomogą mu w doszlifowaniu pewnych elementów z dziedziny edukacji nie zabraknie. Warto przeglądać rankingi szkół, a także sprawdzić kryteria, którymi szkoły kierują się przy przyjmowaniu kandydatów. Trochę trzeba mierzyć siły na zamiary i szkoda, żeby ktoś, kto ma bardzo dobre wyniki, poszedł do technikum, gdzie poziom będzie dla niego za niski.

To najważniejsze kryteria, którymi warto się kierować podczas wyboru szkoły, która byłaby naszą wymarzoną. Pamiętajmy, aby się nie poddawać w przypadku niepowodzenia – gdy nie dostaniemy się do wymarzonej szkoły. To nie koniec świata! Kierujmy się przede wszystkim naszymi własnymi preferencjami.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO