Zobacz koniecznie

10 ciekawostek o Apple, których być może nie znałeś

Amerykańską korporację Apple - producenta kultowych iPhonów i MacBooków kojarzą chyba wszyscy. Swoją popularność zawdzięcza wprowadzeniu na rynek pierwszego modelu smartfona z dotykowym ekranem w 2007 roku, który zapoczątkował prawdziwą rewolucję na rynku telefonów komórkowych. To oczywiście znane fakty, ale jak to przy tak dużych graczach bywa, za ich historią kryje się sporo ciekawostek, które budują jej markę i prestiż. Poznaj 10 z ciekawostek op Apple, których być może nie znałeś!

| Artykuł partnerski

Fot: Shutterstock

1. Pierwsza siedziba firmy Apple mieściła się w garażu

Konkretnie był to garaż będący własnością rodziców Steve'a Jobsa. Służył jako miejsce spotkań założycieli firmy Apple. Łatwo można zlokalizować go w mapach Google po wpisaniu adresu: 2006 Crist Drive, Los Altos, CA.

2. Pierwszym produktem marki Apple był komputer Apple 1

Został zaprojektowany i zbudowany przez Steve'a Wozniaka i trafił do sprzedaży w lipcu 1976 roku – stało się to z inicjatywy Steve'a Jobsa. Ten komputer stacjonarny był wyposażony w procesor MOS Technology 6502. Ponadto posiadał 4 KB pamięci RAM z możliwością zwiększenia do 8 KB. Na eBayu wciąż można trafić na oferty sprzedaży oryginalnych egzemplarzy tego historycznego urządzenia. Według zapewnień sprzedających komputery te zachowały się w doskonałym stanie i wciąż działają. Za zakup Apple 1 trzeba jednak zapłacić astronomiczną sumę, nawet półtora miliona dolarów.

3. Pierwsze logo marki w niczym nie przypominało dzisiejszego

Choć obecnie znakiem firmowym Apple jest łatwo rozpoznawalny wizerunek nagryzionego jabłka, warto wiedzieć jak wyglądało pierwsze logo. Jego twórcą był Ronald Wayne, a przedstawiało wizerunek Isaaca Newtona pogrążonego w lekturze książki. Uczony siedział pod jabłonią, natomiast nad jego głową wisiało mające za chwilę spaść jabłko. Odwzorowanie go na produktach było jednak niełatwe i wymagało dużych nakładów czasowych, zostało więc zastąpione tym, które znamy obecnie.

4. Szacuje się, że ponad miliard ludzi na całym świecie posiada jakiś produkt Apple

Według danych z początków stycznia 2019 roku sprzedaż produktów Apple na całym świecie wynosiła 900 milionów. Biorąc pod uwagę, że naszą planetę zamieszkuje już ponad 8 miliardów ludzi, można śmiało założyć, że co ósmy mieszkaniec globu ziemskiego jest posiadaczem iPhone'a tej firmy.

5. iPhone dla każdego pracownika

Zgodnie z zarządzeniem Steve'a Jobsa z 2007 roku każdy pracownik pełnoetatowy firmy otrzymywał iPhone’a za darmo. Dotyczyło to również osób pracujących co najmniej rok na niepełnym etacie.

6. Najdroższy komputer Apple to wydatek rzędu 200 000 zł

Chodzi o komputer stacjonarny Mac Pro przeznaczony do pracy profesjonalnej. Model ten cechuje się wysoką wydajnością. Wyposażony jest w 28-rdzeniowy procesor Intel Xeon, 1,5 TB pamięci RAM oraz dwie karty graficzne Radeon Pro W6900X. Świetnie nadaje się dla przedstawicieli takich zawodów jak graficy czy architekci.


7. Stosunek do ekologii

Jak zapewnia firma Apple na swojej stronie, troska o środowisko naturalne zawsze stała wysoko na liście jej priorytetów. Stara się wspierać programy recyklingowe poprzez wybieranie takich materiałów i substancji, które są przyjazne dla środowiska, redukowanie odpadów wytwarzanych w procesie produkcji oraz zagwarantowanie narzędzi programowych umożliwiających kontrolowanie zużycia energii. Ponadto udostępnia programy recyklingu klientom z całego świata.

8. Pierwsza spółka amerykańska została wyceniona na bilion dolarów

Apple to pierwszą firmą w historii Wall Street, która została wyceniona na ponad bilion dolarów. Osiągnęła ten wynik po tym, jak na początku sierpnia 2018 roku ceny akcji Apple skoczyły do 207,05 dol. za sztukę. Tym samym kapitalizacja tej spółki przekroczyła poziom biliona dolarów. Dwa lata później, w sierpniu 2020 roku, wartość firmy przekroczyła już 2 biliony dolarów, a na początku stycznia 2022 roku jako pierwsza firma na świecie została wyceniona na ponad 3 biliony dolarów.

9. Firma Apple zajmowała się niegdyś produkcją odzieży

W latach 80. ubiegłego wieku w ofercie firmy dostępne były bluzy dresowe, jeansy, a także różne akcesoria. Mimo że cieszyły się popularnością, firma z czasem odstąpiła od pomysłu poszerzania asortymentu i skupiła się na tym, z czego najbardziej jest znana, czyli sprzęcie elektronicznym. Na zagranicznych aukcjach internetowych można jednak czasem znaleźć oryginalne gadżety z logiem jabłka, jednak stanowią bardzo rzadkie przypadki.

10.  Apple sprzedawała również konsolę do gier

Była to konsola gier wideo o nazwie Apple Bandai Pippin, powstała we współpracy z  Bandai, japońską firmą produkującą zabawki. Do sprzedaży weszła w roku 1996, jednak nie udało jej się uzyskać dużej popularności (sprzedano zaledwie 42 tysiące egzemplarzy). Ostatecznie jej produkcję zakończono już rok później. Możliwym powodem tego stanu była dość wysoka cena wynosząca 600 dolarów za sztukę oraz mała biblioteka gier. Miesięcznik komputerowy "PC World" umieścił ją nawet na 10. miejscu niechlubnej listy najgorszych konsoli wszech czasów.

Tekst powstał przy współpracy z AppleHome.pl - Serwisem iPhone w Warszawie


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO