TOP5 sposobów na lepsze uczenie się i organizację.

Nauka – to słowo przywodzi wiele złych i dobrych wspomnień. Jedni lubią, inni nie. Jednak jest to ważny etap w naszym życiu, zanim podejmiemy pracę. Musimy więc uczyć się tak, aby się nauczyć i by to przyniosło zamierzone przez nas efekty. Dobrze mieć określony plan działania – musimy w jak najlepszy sposób zorganizować naukę, aby móc przyswoić cały materiał, który jest nam w określonym czasie potrzebny. Poniżej przedstawiamy TOP5 sposobów na naukę i jej organizację.

1. Zorganizuj swoje miejsce pracy

Nie powinniście uczyć się w łóżku, bo już zaraz zaczynają wam się zamykać oczy. To dobry odruch – doskonale wiecie, że łóżko służy do odpoczynku, a nie do pracy czy nauki. Musisz więc „odgracić” swoje biurko. Nie może tam być niczego, co odwróci twoją uwagę od najważniejszych rzeczy, czyli od przyswajania wiedzy. Najlepiej, jeśli na biurku będzie leżało tylko to, czego aktualnie potrzebujesz do nauki. Nie kładź telefonu ani laptopa (chyba że ci bardzo potrzebny), ponieważ z góry jesteś skazany na porażkę. Ktoś wyśle ci mema ze śmiesznym kotkiem, znajdziesz coś w internecie co jest znacznie bardziej interesującego od tematu, który masz do przerobienia, ktoś cię o coś zapyta i zaczniecie dyskusję… I po tobie. Na kolejne kilka godzin. A nauka jak stała w miejscu, tak będzie stała.

2. Rób notatki

Dużo pisz, przepisuj, notuj, podkreślaj, zakreślaj i zaznaczaj kolorowymi długopisami. Wykonuj notatki w sposób najlepszy dla ciebie – mogą to być mapy myśli, suchy tekst zaznaczany kolorowymi zakreślaczami, to mogą być tabelki i mnóstwo innych sposobów. Ważne, żebyś był w stanie się z nich nauczyć. Liczy się efekt, a nie droga do celu. Wszystko więc zależy od tego, co preferujesz. Pamiętaj jednak, że mózg lepiej zapamiętuje wszystko, co ma w sobie chociaż trochę koloru. Jest więc znacznie większa szansa, że zapamiętasz co było napisane na notatkach, jeśli zakreślisz to danym kolorem (zapamiętywalność tego, co jest zaznaczone na pomarańczowo, jest procentowo największa).

3. Pamiętaj o przerwach

Nic tak nie niszczy twojej pracy jak brak przerw. Musisz pamiętać o tym, że po jakimś określonym materiale, którego się uczysz – należy ci się przerwa. Możesz również zdecydować się na technikę zwaną pomodoro, która jest bardzo skuteczna. Polega na tym, że 25 minut ciężko pracujesz, a potem masz 5 minut przerwy. Dzięki temu, że leci czas, motywujesz się i pracujesz skuteczniej. Pomaga w tym dobra lista zadań, którą musisz wykonać. I tak w czterech cyklach, a po czwartym… Możesz zrobić dłuższą przerwę!


4. Pamiętaj o dobrym oświetleniu

Nic tak nie dekoncentruje i nie rozprasza jak migająca żarówka. Jeśli masz za mało światła – szybko zmęczysz oczy. Warto więc zorganizować sobie jak najlepsze oświetlenie, żeby aż chciało się pracować. Nic trudnego, prawda? A jak wpływa na komfort uczenia!

5. Musisz być najedzony i mieć pod ręką picie

Twój żołądek przed nauką musi zostać napełniony. Nie ma nic gorszego niż odrywanie się od zajęć, kiedy burczy w brzuchu. Nie można się też skupić na niczym, kiedy odczuwamy głód. Pamiętaj żeby się nie przejadać – to też niezdrowe. Po prostu nie będzie ci się chciało. Dobrze, żeby na biurku stała woda lub herbata, żeby nie było pretekstu „to skoczę teraz po coś do picia...”. Wszyscy wiemy jak się to skończy.

Dzięki zastosowaniu wszystkich rad z listy możemy liczyć na to, że nauka będzie znacznie przyjemniejsza, będzie szła szybciej i sprawniej, a w dodatku przyniesie zamierzone efekty. To co? Już wiesz jak się uczyć? To do dzieła! A może znasz jeszcze jakieś sposoby na lepsze uczenie się?


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO