Jak dobrać dziecku plecak szkolny?

Dzieci noszą do szkoły mnóstwo książek, zeszytów, dochodzi do tego śniadaniówka i butelka z wodą, strój na WF, czasem buty na zmianę, piórnik i wiele innych rzeczy. Oprócz tego czasami przemycają coś, co jest dla nich ważne lub czym chcą się bawić ze swoimi rówieśnikami na przerwie. Dobór odpowiedniego plecaka jest więc rzeczą najważniejszą, kiedy wyprawiamy swoje dziecko na pierwszy dzień szkoły. Jakie warunki powinien więc spełniać plecak idealny i jak go dobrać, aby nie narazić dziecka na problemy z kręgosłupem?

1. Profilowane plecy i szelki

Nie ma nic ważniejszego w plecaku niż to, jakie ma plecy i szelki. Pierwsze muszą być usztywniane i wyściełane, aby dziecku było wygodnie, a dodatkowo aby utrzymywało prawidłową postawę. Bez tego ani rusz. Szelki natomiast muszą być stosunkowo szerokie, regulowane i miękkie, aby nie raniły ramion dziecka podczas noszenia. Im szersze szelki – tym wygodniej będzie im nosić plecak. Regulacja jest bardzo ważna ponieważ pozwoli na dopasowanie plecaka do wzrostu dziecka, co jest niezbędne, aby nie doprowadzić w przyszłości do różnych schorzeń związanych z kręgosłupem – do skoliozy, lordozy czy kifozy.

2. Stosunkowo niewielka waga

Same książki i zeszyty po zapakowaniu są niesamowicie ciężkie. Warto więc zdecydować się na taki plecak, który jest jak najlżejszy. Nie powinien przekraczać wagi około 1 kilograma. Takie plecaki w swojej ofercie ma np. CoolPack czy St.Majewski. Alternatywą są również plecaki na kółkach, ale problem robi się w momencie, kiedy dziecko musi założyć ten plecak na plecy, bo nie da rady go prowadzić – takie plecaki to około dodatkowe 3 kg na plecach.
Generalnie całkowita waga plecaka nie powinna przekraczać 15% całkowitej masy dziecka.

3. Odblaski

To, co jest ważne dla rodziców, a nieco mniej zwracają na to uwagę dzieci (chyba, że im się wyjątkowo nie podobają, wtedy na pewno je zauważą!). Dzieci niekiedy wracają ze szkoły późno, kiedy już powoli się ściemnia. Nie wszystkie idą miejscami, które są dobrze oświetlone. Dlatego ważne, aby plecak posiadał jak najwięcej odblasków, które uchronią dziecko przed ewentualnym wypadkiem.


4. Pakowność

Odpowiedni plecak powinien mieć jak najwięcej komór, kieszonek wewnętrznych i zewnętrznych, a także takich po boku plecaka. To znacznie ułatwia utrzymanie porządku w środku. Dzięki temu do głównej, największej komory, możemy zapakować największe książki, do mniejszej – zeszyty. Do kieszonek schować możemy portfel, klucze czy telefon, a także śniadaniówkę. Kieszonki boczne zaś umożliwiają włożenie butelki czy bidonu z wodą.

5. Design

Nie decydujmy się na kupowanie dziecku plecaka z jego, obecnie, ulubioną postacią kreskówkową czy filmową, ponieważ w następnym roku już może mu się nie podobać, więc będzie się upierało na kupienie nowego plecaka. A plecaki wcale takie tanie nie są. Dobrze więc zdecydować wspólnie na jakiś plecak, który jest dość neutralny i niekoniecznie we wściekłym kolorze. Stonowane plecaki są zawsze w modzie. Wtedy jest szansa, że posłuży mu na wiele lat.

Oczywiście są też inne ważne rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru plecaka. Należą do nich m.in. usztywniane dno, wygodne pullery, pojemność ogólna. Ale te, które znajdują się powyżej w punktach są najważniejsze. Teraz na pewno uprzyjemnicie swoim dzieciom powrót do szkoły.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO