Nienawiść (1995) online.Francuski dramat z 1995r. reżyserii Mathieu Kassovitz'a to czarno-biała historia 3 przyjaciół z biednej dzielnicy na przedmieściach Paryża. Akcja rozpoczyna się tak jak każdy zwykły dzień Saida (Said Taghmaoui), Vinz'a (Vincent Cassel) i Huberta (Hubert Kounde). Nie przewidują oni również, żeby i ten miał się potoczyć inaczej. Jakże niespodziewany obrót przybiorą sprawy, kiedy kilka zbiegów okoliczności napisze absolutnie nieprzewidywalną dla nikogo historię.
Reżyser Nienawiści napisał również jej scenariusz. Kiedy się nad tym zastanawiamy, to nie wydaje się on szczególnie skomplikowany, jednak właśnie w taki sposób pokazał swój kunszt Mathieu Kassovitz.

Jest to na pozór prosta historia, ot dzień z życia trzech przyjaciół ze zdolnościami do wpakowywania się w tarapaty. Ich życie mija statecznie – włóczenie się po okolicy, żeby zarobić parę groszy; palenie skrętów z kumplami i imprezowanie, by choć czasem oderwać się od szarej rzeczywistości. Nie brzmi to bardzo dramatycznie, ale w okresie, w którym toczy się akcja, w Paryżu trwają zamieszki. Walczą w nich udział również mieszkańcy filmowego getta, w tym brat Saida. Wiadomość o jego pobiciu przez policję, po czym przebywa w umierającym stanie w szpitalu przelewa czarę goryczy trójki przyjaciół. Widzimy jak rodzi się wielka nienawiść.
https://realclobber.com/la-haine-streetwear/

Ta opowieść, dopiero po połączeniu z pozostałymi elementami składającymi się na film ukazuje swoje brutalne, smutne piękno . Kiedy dodamy do niej znakomite zdjęcia Pierr’a Aim’a i muzykę Assasain, otrzymujemy nietuzinkowe dzieło, które na stałe zapisze się w historii kinematografii.
Gratka dla fanów młodego kina studyjnego. Znakomite postacii aktorów i kunszt operatorski sprawiają, że stajemy się częścią tej opowieści.
Nienawiść docenił niemal cały filmowy półświatek. Nagrody jakim może się pochwalić to m.in. :

Złota palma dla najlepszego reżysera
Feniks Europejskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu roku
Cezar, za najlepszy film, montaż i najlepszego producenta

Nasza ocena - 10/10


Może zainteresują Cię także:


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO