Stop fake newsom

YouTube – serwis oznaczy wiarygodne treści medyczne

YouTube jest obecnie jedną z najpopularniejszych platform streamingowych, na której co chwilę pojawiają się godziny nowych filmów czy klipów. Nic więc dziwnego, że w serwisie znajdziemy tez wiele treści wątpliwego pochodzenia i jakości – w tym fake newsy i fałszywe informacje medyczne. Platforma zdecydowała się przeciwdziałać tego typu treściom i nada sprawdzonym materiałom poświęconym medycynie specjalną etykietę. Google chce w ten sposób ograniczyć skalę fake newsów i ich zasięg – od niedawna gigant premiuje bowiem treści, które znajdują potwierdzenie w badaniach naukowych i opiniach ekspertów. 

Fotografia poglądowa

Nowa opcja jeszcze nie pojawiła się w Polsce – wiadomo jednak, że prędzej czy później pojawi się ona także w naszym kraju. Specjalna etykieta informacyjna (która ma uwiarygodnić źródło) będzie się wyświetlać nad opcją polubienia filmu. Specjalne oznaczenie powie nam, że oglądany materiał zawiera sprawdzone i potwierdzone dane.

Nowa funkcja na YT – premiowanie sprawdzonych treści

Pierwszą nową funkcjonalnością serwisu ma być wspomniana wcześniej etykieta wiarygodności. Druga opcja przyniesie natomiast pewnego rodzaju premiowanie treści sprawdzonych i potwierdzonych naukowo – dzięki temu po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła związanego z medycyną, w pierwszej kolejności zaproponowane nam zostaną materiały, które posiadają wspomnianą weryfikację – ma to pomóc użytkownikom w korzystaniu z rzetelnych materiałów. Samo Google o nowej funkcji wypowiada się następujaco:

To nasz pierwszy krok w kierunku zidentyfikowania i oznaczenia wiarygodnych źródeł medycznych na YouTube. Na razie tylko akredytowane organizacje zdrowotne i podmioty rządowe są uwzględnione w naszych kryteriach, lecz myślimy nad sposobami rozszerzenia kwalifikowalności i oceny innych źródeł.

Co sądzicie o nowej funkcji giganta? Czy YouTube przetrze szlaki dla innych platform? Nie ma wątpliwości, że fake newsy to dziś spory problem – być może ten sposób pomoże z nimi skutecznie walczyć. 

Sprawdź również - Nowe emoji już wkrótce – niektóre budzą kontrowersje.Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO