Sposób na szybsze serfowanie

Sposoby na przyspieszenie domowego internetu. Jak przyspieszyć swoją sieć Wi-Fi?

Internet jest już niemal w każdym domu. Z sieci korzystamy regularnie – pracując, ucząc się i szukając rozrywki w postaci gier i filmów. Aby w pełni korzystać z możliwości, które daje internet musimy mieć stałe łącze. To od prędkości pobierania i wysyłania danych zależy efektywność naszych działań w sieci. Zdarza się, że borykamy się z niską prędkością internetu, która uniemożliwia oglądanie filmów wysokiej jakości i granie online ze znajomymi. Jak sobie z tym poradzić? Prezentujemy kilka sposobów, które mogą przyspieszyć Twój internet.

1. Nie taki kabel straszny…

Najprostszym sposobem przyspieszenia internetu jest podłączenie naszego komputera bezpośrednio do routera lub modemu. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest konieczność liczenia się ze zmniejszeniem wygody korzystania z urządzenia. 

2. Zwróć uwagę na to, gdzie stoi router

Wchodząc w tematykę sieci Wi-Fi, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, gdzie znajduje się nasz router. Pamiętajmy, że sygnał będzie rozchodził się lepiej, kiedy umieścimy urządzenie wyżej – może to znacząco przyspieszyć prędkość naszego internetu.

Domowy internet nadal niedomaga? Nadal możesz skorzystać z internetu za pośrednictwem swojego telefonu. Jak zrobić router ze smartfona?

Fotografia poglądowa

3. Zmień częstotliwość

Większość routerów nadaje sygnał domyślnie w częstotliwości 2,4 GHz. Niestety na tej samej częstotliwości działać mogą inne urządzenia domowe jak mikrofalówka czy telewizor. Znacząco zmniejsza to wydajność naszego łącza. Warto więc zagłębić się w ustawienia sprzętu i zmienić częstotliwość na 5 GHz. 

4. Kto korzysta z Twojej sieci?

Podstawa, o której zdarza nam się zapominać to chroniona sieć Wi-Fi. Jeśli z naszym sprzętem można połączyć się bezprzewodowo bez konieczności podawania hasła – istnieje spore ryzyko, że z naszej sieci korzystają postronni ludzie. Warto sprawdzić listę podpiętych do Wi-Fi urządzeń i ustawić mocne hasło zabezpieczające. 

5. Zoptymalizuj swój komputer

Twój internet wyraźnie zwolnił? Być może odpowiadają za to programy, które z niego korzystają. Warto sprawdzić swój dysk twardy i odinstalować zbędne oprogramowanie – w tym rozszerzenia przeglądarek. Pomocne może okazać się także wyczyszczenie naszego sprzętu ze zbędnych plików. W sieci znajdziemy również nieco bardziej zaawansowane rozwiązania. Pomogą nam one w defragmentacji dysku, zwiększeniu pamięci podręcznej DNS i zarządzaniem akceleracji sprzętowej w przeglądarce. 

Dlaczego domowe Wi-Fi jest takie ważne? Z sieci korzystają coraz częściej także chociażby telewizory i urządzenia do nich podpinane - na przykład Mi Box S TV, który każdy telewizor zamienia w tak zwane smart TV.


6. Wymiana routera?

Być może to w nim leży problem. Nawet najszybszy internet nie będzie w stanie obejść ograniczeń technologicznych starszych modeli routerów. Warto wówczas zainwestować w jeden z modeli, które zapewniają najwyższą jakość transmitowanego sygnału. W szerokiej ofercie producentów znajdziemy między innymi routery dla graczy, które wysoką cenę rekompensują ogromnymi możliwościami. Rozwiązaniem tymczasowym może okazać się wzmacniacz („przedłużacz”) sygnału Wi-FI. Będzie on atrakcyjną alternatywą dla tych, którzy chcą korzystać z internetu w pomieszczeniu oddalonym od routera. 

7. Złośliwe oprogramowanie

Jednym z najbardziej powszechnych „spowalniaczy” internetu są wirusy. Korzystając z witryn o wątpliwym zaufaniu bardzo łatwo możemy pobrać (nawet nieświadomie) złośliwe oprogramowanie na dysk naszego komputera. Warto więc zaopatrzyć się w program antywirusowy lub skaner, który pozwoli nam namierzyć i zneutralizować zagrożenie. 

Efekty naszej pracy możemy sprawdzić. Pomoże nam w tym test szybkości internetu.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO