Ogarnij swoje życie krok po kroku. Sposoby na planowanie czasu.

Planowanie swojego czasu jest bardzo trudnym, ale nie niemożliwym i niepotrzebnym elementem życia. Jeśli ktoś decyduje się na planowanie pewnych aspektów swojego życia – szybko okazuje się, że jest dużo bardziej wydajny niż inni. Niektórzy bardzo chcieliby rozpocząć lepiej rozporządzać swoim czasem, ale nie do końca wiedzą jak. I wtedy wchodzimy my – podając rozwiązania niemalże na tacy. Weźmiemy pod lupę cztery kategorie życia: czas wolny, ćwiczenia, jedzenie oraz pracę/naukę. Obiecujemy, że dzięki temu zacznie wam być łatwiej.

To, czego potrzebujesz, aby zacząć

Tak na dobrą sprawę żeby rozpocząć planowanie potrzeba ci tylko długopisu i kartki. Jeśli jednak zamierzasz naprawdę mocno się zmotywować – powinieneś mieć trochę szerszy zakres narzędzi do odpowiedniego rozporządzania czasem.

• Kolorowe karteczki na drobne sprawy
• Długopis
• Kolorowe zakreślacze / kolorowe długopisy
• Tablicę suchościeralną na lodówkę, a najlepiej dwie (opcjonalnie tablice z możliwością pisania na nich kredą), a najlepiej kalendarz
• Telefon z funkcją notatek i przypominajek
• Kalendarz lub zeszyt, w którym sami możemy to zrobić
• Wydrukowany kalendarz – 1 kartka na 1 miesiąc

Absolutne podstawy

Nigdy, ale to przenigdy, nie planuj swojego czasu od A do Z. Nie planuj również wszystkich dziedzin swojego życia. Musisz zostawić dla siebie chociaż trochę luzu, bo inaczej szybko się zniechęcisz. Chodzi o motywację – zaplanowanie działania w obszarach, które są dla nas problematyczne. Przeważnie są to właśnie te cztery dziedziny, które zostały przedstawione już we wstępie. Ale uwierz mi, że planowanie to prawdziwa przyjemność i nie ma w tym nic trudnego.

Zaplanuj 1 obszar – czas wolny

Wiele osób ma problem z tym obszarem, bo nie potrafią wygospodarować sobie czasu wolnego albo po prostu zawsze wygląda to tak samo. Siadają przed telewizorem i oglądają serial aż do nocy, a potem po prostu kładą się spać. Tak nie powinien wyglądać czas wolny (a przynajmniej nie zawsze). Niektórych też uwiera wizja, że każdy dzień jest taki sam i tracą mnóstwo czasu na zupełnie nic nie wnoszące do ich życia rzeczy. W takiej sytuacji najlepiej jest na kalendarzu suchościeralnym/tablicy suchościeralnej zaplanować sobie cały tydzień. Tego dnia spacer, tego kawa na mieście, tego kino, tego jazda na rowerze. Powstawiać odpowiednie skróty czynności do kalendarza na lodówce, aby było to jasne i widoczne, a potem wesprzeć się powiadomieniami w telefonie.

czas wolny

Zaplanuj 2 obszar – trening

To jest najtrudniejszy punkt planowania. Skąd mamy wiedzieć ile dokładnie mamy czasu tego dnia, a także czy nie będziemy za bardzo zmęczeni? I na tym cały szkopuł polega – szukamy sobie wymówek i pretekstów, aby nie zacząć ćwiczyć. Ale jeśli będzie zaplanowane, zapisane, przypominajka ustawiona to nie ma bata na odpuszczanie. Tutaj postępujemy jak w punkcie 1. Z kolorowych karteczek, aby urozmaicić swoje treningi, możecie zrobić pożytek. Zapiszcie różne aktywności, a następnie losuje 3-4 tygodniowo i wpisujcie je na listę. Trzeba próbować, a może znajdziecie taką aktywność, której złapiecie się na dobre?

ćwiczenia


Zaplanuj 3 obszar – posiłki

To nawet będzie z korzyścią dla waszego portfela. Poświęćcie trochę czasu na znalezienie prostych, szybkich przepisów, które można wykonać w kilkanaście minut. A następnie sporządźcie do każdego przepisu listę zakupów. Połączcie je w jakieś grupy np. takich, które bazują na podobnych składnikach, żeby zakupy robić rzadziej i bardziej ekonomicznie. Następnie stwórzcie z nich konkretne jadłospisy na tydzień. Ponumerujcie je np. 1 TYDZIEŃ, 2 TYDZIEŃ. Na tablicy/kalendarzu zapiszcie, którą grupę wykorzystujecie w danym tygodniu. Aby nic się wam nie pomyliło – dodajcie to do swojego kalendarza. Listę zakupów sporządzajcie na kolorowych karteczkach albo w swoim telefonie. Proste!

posiłki

Zaplanuj 4 obszar – praca

Musicie być wydajni, pracować lepiej i szybciej. Dla siebie, przede wszystkim dla siebie – żeby potem się nie babrać w zaległościach. Przydadzą ci się kolorowe karteczki i kalendarz na kartce. Zapisz sobie najważniejsze rzeczy, zaplanuj co zrobisz każdego dnia. Zrezygnuj z rzeczy mniej ważnych, które możesz wcisnąć pomiędzy. Na kolorowych karteczkach zapisuj NAJWAŻNIEJSZE rzeczy, które musisz wykonywać od razu po przyjściu do pracy. Uwierz, że staniesz się bardziej wydajny.
A z czego możesz zrezygnować? Sprawdź artykuł o tym, jak pracować szybciej, lepiej i zarabiać więcej.

praca
A po co te wszystkie kolorowe długopisy i zakreślacze? Każdą aktywność przy treningach potraktuj innym kolorem. To samo zrób z jadłospisami. Mózg lepiej zapamiętuje kolory, więc prawdopodobnie lepiej będzie ci szło trzymanie się planu. To co? Do planowania!

Może zainteresują Cię także:


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO