Jak zachęcić dziecko do tego, aby chętniej sięgało po książkę?

Stan czytelnictwa w Polsce nie jest na najwyższym poziomie. Zaledwie 37% osób deklaruje, że udało im się przeczytać przynajmniej jedną książkę w roku 2018. To niewiele, zważając na liczbę ludności. Problemem jest zapewne to, że nie wpaja się dzieciom od małego, że czytanie książek jest dobre, fajne, rozwija wyobraźnię i kształtuje światopogląd. Niewielu rodzicom zależy na tym, żeby zaszczepić w swoich dzieciach miłość do książek. A najważniejsze jest to, że przykład zawsze idzie z góry – jeśli tata bojkotuje czytanie książek, uznając to za „stratę czasu” i woli telewizję, a mama nigdy nie siedzi z książką, tylko dłubie coś w telefonie to szanse na to, że dziecko samo z siebie sięgnie po lekturę są niemalże żadne. Co jednak zrobić, kiedy lubimy czytać, a nasze dziecko się do tego nie pali? Możemy wykorzystać kilka prostych sposobów.

1. Czytajcie razem

Już od małego możesz czytać swojemu dziecku – nieważne, że na pewnym etapie może kompletnie nie rozumieć tego, co mówisz. Wczuwaj się w rolę i po prostu opowiadaj mu historię. Pokazuj obrazki. Kiedy będzie starsze – możesz zaopatrzyć się w książki, które dla maluchów są znacznie ciekawsze tj. takie, które pod okienkami kryją jakąś niespodziankę albo dodatkową wartość. Wybieraj także takie, które tematyką naprawdę będą odpowiadały twojemu dziecku. Inaczej się szybko zniechęci.

2. Nie narzucaj mu tytułów, które powinien przeczytać

Jak już zacznie sam czytać sobie książki – nie zmuszaj go do sięgnięcia po jakieś tytuły „bo warto je przeczytać” albo dlatego, że „są kultowe”. Dziecko samo będzie musiało sięgać po takie lektury, które wydają mu się ciekawe. Inaczej się szybko zniechęci i książkę rzuci w kąt.


3. Pozwól, żeby role się odwróciły

Kiedyś to ty czytałaś dziecku – teraz pozwól, aby on to zrobił. Zaproponuj mu, żeby przeczytał ci jakąś książkę. Ale nie poprawiaj go, nie zwracaj mu przesadnie uwagi, bo szybko zniechęci się do tej czynności. Musisz być wyrozumiała, żeby chciał do ciebie wracać z tą propozycją. Zapewne najpierw musisz uzbroić się w cierpliwość – dzieci bowiem czytają wolniej. I pamiętaj, żebyś się nie rozpraszała! Inaczej sprawisz dziecku przykrość.

4. Umówcie się na jakąś aktywność po przeczytaniu książki

Zaproponuj dziecku, że jeśli przeczyta książkę – obejrzycie razem film i porównacie czy to samo było w filmie, co i w książce. Odegrajcie razem jakieś scenki. Narysujcie swoją ulubioną scenę. Zróbcie sobie quiz na podstawie lektury. Jest wiele pomysłów, które możecie zrealizować w oparciu o przeczytaną książkę. Wszystko zależy od waszej pomysłowości.

Wszystkie sposoby są dobre, ale czasami należy znaleźć ten uniwersalny. Każde dziecko jest inne, być może jedno nie będzie potrzebowało motywacji wcale. Inne z kolei długo nie będzie się chciało przekonać. Ale to co jest najważniejsze i zawsze się sprawdza – przykład idzie z góry.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO