Witold Pyrkosz - informacje, data śmierci, gdzie zagrał - czytaj więcej na Spokeo.pl
-
24 lipca 2019
Witold Pyrkosz - informacje
Witold Pyrkosz – urodzony w Wigilię Bożego Narodzenia 1926r., zmarł 22 kwietnia 2017r. w wieku 90 lat. Pochodzący z Krasnegostawu, niegdysiejszy intendent w Centralnej Poradni Ochrony Macierzyństwa i Zdrowia Dziecka, w 1954r. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę w Krakowie. Krótko po tym debiutował już w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w sztuce „Lekkomyślna siostra” grając rolę Janka Topolskiego. Znakomicie sprawdził się jako aktor dramatyczny i już dwa lata później wystąpił na ekranie kina w filmie „Cień” Jerzego Kawalerowicza. Prawdziwą sławę zyskał jednak dopiero dzięki filmom komediowym. To właśnie humorystyczne kino pozwoliło mu wypłynąć na szerokie wody i ukierunkować swoją artystyczną drogę.
Przeczytaj również: TOP 10 Najlepszych aktorów cz.2
Witold Pyrkosz Pancerny
Kariera aktorska
Przez całą swoją karierę zagrał w blisko 120 filmach i udzielił głosu 28 postaciom. Od 2000r. Do śmierci grał w najpopularniejszym serialu TVP2 – M jak Miłość. Wcielił się w nim w postać Lucjana Mostowiaka – najcieplejszej postaci serialu, z którą każdy widz miał zawsze tylko pozytywne skojarzenia. Dwukrotnie nagrodzony został telekamerami, jedną w kategorii aktor w 2005r., a druga to Złote Spinki za całokształt pracy artystycznej z 2007r. Zagrał w kilku kultowych polskich produkcjach, m.in. „Janosik”, „Alternatywy 4”, „4 pancerni i pies” oraz „Stawka większa niż życie”.
Przeczytaj również: TOP 10 najlepszych aktorek
Życie prywatne
W trakcie swojego życia był dwukrotnie żonaty, zostawił po sobie trójkę dzieci. Otrzymał również tytuł honorowego mieszkańca miasta Pyzdry. Przez 7 lat, do 2006r. Był również radnym w powiecie piaseczyńskim. Zmarł 22 kwietnia 2017 w Warszawie, w wieku 90 lat, na udar z powodu komplikacji po zapaleniu płuc. Miał także problemy z sercem i krążeniem. 28 kwietnia 2017, po mszy pogrzebowej, która odbyła się o godzinie 13:00 w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Górze Kalwarii, urna z jego prochami spoczęła na miejscowym cmentarzu.