Historia polskiej kinematografii - początki polskiego kina i pierwsi twórcy na Spokeo.pl

Początki polskiej branży kinematograficznej - pierwsza wytwórnia filmowa

Polska kinematografia to niezwykle kolorowa mieszanka reżyserów, aktorów i scenarzystów. Kultura filmowa w naszym kraju rozwija się już od schyłku XIX w. kiedy to Kazimierz Prószyński wynalazł pleograf – aparat łączący funkcje kamery i projektora. Wraz z Piotrem Lebiedzińskim i Bolesławem Matuszewskim, uznawani są za pionierów polskiej kinematografii. To właśnie oni nakręcili pierwsze filmy krótkometrażowe. Ostatni z nich stał się założycielem pierwszej polskiej wytwórni filmowej Paryska Fotografia Lux Sigismond et Comp, z siedzibą w Warszawie. Jej produkcje to głównie kilkanaście krótkich filmów dokumentalnych z życia codziennego oraz sceny z cesarskimi rodzinami niemieckimi i austriackimi. W 1909 roku Aleksander Hertz założył wytwórnię filmową Sfinks, która stała się jedną z najprężniejszych na ziemiach polskich, a później – w niepodległej Polsce. Swoją działalność rozpoczynała filmując aktualności, po czym podjęła próbę adaptacji rodzimej prozy.Rozpoczęła swoją działalność od filmowania aktualności, później próbowała adaptacji prozy rodzimej Meir Ezofowicz (1911), wyreżyserowanej przez Józefa Ostoję-Sulnickiego. Sfinks szybko jednak zmienił profil produkcji, skłaniając się w stronę kina popularnego, głównie melodramatów. Przykładem z tego okresu jest film pod tytułem Niewolnica zmysłów (1914) Jana Pawłowskiego, którego gwiazdą stała się aktorka Pola Negri, popularna później za granicą. Opracowana została wówczas nowa formuła gatunkowa – melodramat o wymowie patriotycznej.

Przeczytaj również: Najlepsze filmy czarno-białe

canva.com

Polskie kino międzywojenne

Okres międzywojenny w polskim kinie był niezwykle twórczy. Po utrwaleniu niepodległości Polski kino patriotyczne przeplatało się z kolei z melodramatami i komediami. W okresie kina niemego sukcesy komercyjne odnosiły takie nieme produkcje jak powstały w rocznicę bitwy warszawskiej Cud nad Wisłą (1921) Ryszarda Bolesławskiego, czy jeden z bardziej spektakularnych polskich filmów batalistycznych – wykorzystująca zdjęcia lotnicze Gwiaździsta eskadra (1929) Leonarda Buczkowskiego o wojnie polsko-bolszewickiej, który niestety uchodzi za zaginiony.

Przeczytaj również: Witold Pyrkosz - sylwetka uwielbianego polskiego aktora


Eugeniusz Bodo - legenda polskiego aktorstwa

Eugeniusz Bodo był jedną z najbardziej uznanych gwiazd kina polskiego przed II wojną światową. Po wprowadzeniu kina dźwiękowego rozpoczęła się jego istna dominacja w naszej kinematografii. W latach 30. XX wieku rozpoczęła się dominacja nowo wprowadzonego kina dźwiękowego. Pierwszym polskim filmem dźwiękowym z nagranymi dialogami była Moralność Pani Dulskiej. Na początku lat 30. XX wieku dominowały tendencyjne ekranizacje literatury. 

Na schyłek dwudziestolecia międzywojennego przypada także pojawienie się filmu barwnego, ale o  tym w kolejnej części Film Polski – przystępna historia.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO