Bóle kręgosłupa i praca siedząca. Jak sobie z tym poradzić?

Wiele osób prowadzi tryb typowo siedzący – przez pracę, jaką wykonują. Nacisk na nasz kręgosłup, kiedy siedzimy jest 2 razy większy od masy naszego ciała. Jeśli więc ważysz 80 kg, nacisk na kręgosłup to prawie 160 kg. Nic dziwnego, że kręgosłup się męczy, prawda? Całe szczęście można poradzić sobie z bólem kręgosłupa, jeśli tylko zastosuje się odpowiednie ćwiczenia. Zanim jednak się za to zabierzecie – zastanówcie się jaki to rodzaj bólu. Czy pojawia się codziennie, jest tępy i typowo stawowy? Zanim zdecydujecie się na ćwiczenia – skonsultujcie się z lekarzem, bo powodem może być coś innego niż praca siedząca. Wtedy lepiej, aby to rehabilitant podpowiedział nam jakiego rodzaju ćwiczeń powinniśmy się chwycić.

Sprawdź także: przestań popełniać te błędy pielęgnacyjne


Zacznijmy od profilaktyki

Aby zmniejszyć ryzyko występowania bólu kręgosłupa i odcinka szyjnego – powinniśmy zadbać w pracy o ergonomię. To znaczy tak ustawić sobie krzesło i monitor komputera, aby siedzieć w jak najlepszej pozycji, by jak najmniej przeciążać swoje stawy. Krzesło powinno być ustawione w taki sposób, aby stopy delikatnie opierały się na podłodze. Musi być również odpowiednio wyprofilowane, aby nasz kręgosłup „układał się” w naturalną pozycję. Blat powinien być na tyle wysoko, aby od czasu do czasu móc założyć „noga na nogę”. Krzesło powinno mieć oparcia na łokcie, aby czasem móc je tam ułożyć.
Monitor musi stać naprzeciwko naszych oczu, odpowiednio wysoko, abyśmy nie musieli spoglądać w dół, ALE nie za wysoko, żebyśmy nie musieli również zadzierać głowy. To gwarantuje odciążenie karku (pisaliśmy o tym, ile waży nasza głowa i jaki jest nacisk, kiedy ją pochylamy TUTAJ).
Wprowadzenie tych kilku zasad już na starcie może zapewnić zmniejszenie dolegliwości.

Sprawdź także: ergonomia w pracy

Z ćwiczeniami zacznij już w pracy

Wystarczy, że co pół godziny wstaniesz, przejdziesz się, poprzeciągasz się wyciągając ręce do góry. Możesz również poruszać głową w lewo i w prawo, aby nieco rozruszać wszystkie kości. To może zagwarantować lekkie rozluźnienie i zmniejszenie odczuwanych dolegliwości później. Zdecydowanie polecamy o tym pamiętać. A jeśli czasami tak się pochłaniacie pracą, że zapominacie o całym świecie – nastawcie sobie timer na pół godziny. I powtarzajcie czynność aż do zakończenia pracy.

Sprawdź także: chroniczne zmęczenie

To nie pomaga? Spróbuj maści i innych specyfików

Możesz w aptece kupić olejki do kąpieli np. lawendowy, rumiankowy, które rozgrzewają, a następnie dodawać je do wanny, kiedy zamierzacie się wykąpać. Dzięki temu na pewno poczujecie się znacznie lepiej. Są również ogólnodostępne maści na ból kręgosłupa, które się wciera, a one bardzo dobrze rozgrzewają. Ból staje się wtedy bardziej znośny, albo w końcu całkowicie przestaje występować.

Zaufaj nam – ćwiczenia

Nie musisz być sportowcem czy gimnastyczką, aby zastosować kilka prostych ćwiczeń na kręgosłup. Wystarczy, że poświęcisz na to kilkanaście minut każdego dnia. Przy pracy siedzącej taki zestaw na kręgosłup może okazać się zbawienny.
Możesz robić ćwiczenia rozciągające, mobilizujące, wzmacniające albo rozluźniające. A najlepiej w ogóle wykonać po trochu każde z nich.
Nie polecimy wam jednak gotowych zestawów, bo tak jak powiedzieliśmy – lepiej jest to najpierw skonsultować z lekarzem, rehabilitantem lub fizjoterapeutą. To oni najlepiej znają się na bólu i będą mogli pomóc nam najlepiej jak potrafią.

Pamiętaj – zadbaj o swoje plecy!

Sprawdź także: jak zadbać o swoje oczy?