Jak zadbać o swoje oczy?
-
13 sierpnia 2019
Chyba nie trzeba tłumaczyć jak ważny jest dla nas wzrok, dzięki niemu możemy dostrzec piękno otaczającego nas świata. W ciągu dnia przemęczamy swoje oczy przed telefonem, telewizorem i komputerem. Dodatkowe obciążenie dla naszego wzroku sprawia praca z komputerem, przez 8 godzin skupiamy się na monitorze i zapominamy, że nie raz przydałoby się chociaż mrugnąć. Według badań WHO w Polsce prawie 50% społeczeństwa w wieku od 15 do 54 lat nie widzi poprawnie. Poniżej przedstawiamy kilka rad, jak można zadbać o swoje oczy.
1. Badania kontrolne
Przynajmniej raz w roku powinniśmy przejść badania kontrolne. Dzięki czemu będzie można wykryć ewentualną wadę wzroku lub chorobę, jak na przykład cukrzyce, nadciśnienie tętnicze lub choroby okulistyczne, które w pierwszych stadiach się nie ujawniają. Nie oznacza to, że są one niegroźne, wręcz przeciwnie, mogą mieć poważne konsekwencje (na przykład w przypadku jaskry).
2. Uzupełnienie witamin
Wartościowe, zdrowe posiłki nie tylko wpłyną na twoją sylwetkę, ale też na narządy. Do naszej codziennej diety warto dodać produkty zawierające kwasy omega-3, luteinę, cynk oraz witaminy A, C i E, antocyjany, gdyż mogą one opóźnić rozwój poszczególnych chorób oczu, tj. zwyrodnienie plamki żółtej czy zaćmy, jak również mogą zapobiec krótkowzroczności. Urozmaicona dieta bogata w warzywa i owoce, pieczywo pełnoziarniste, orzechy i ryby jest najlepszym sposobem na dostarczenie organizmowi jak największej ilości składników i związków odżywczych zapewniających zdrowie naszych oczu.
3. Mruganie
Ta zasada jest szczególnie ważna, kiedy pracuje się przed komputerem. Fizjologicznie człowiek mruga około 8 do 12 razy na minutę, przed komputerem ta częstotliwość mrugnięć może zmniejszyć się nawet o 3 do 4 razy na minutę. Powoduje to, że przedrogówkowy film łzowy ulega ścieńczeniu, a dodatkowo z powodu niekorzystnych warunków może zostać przerwany, prowadząc do uciążliwych dolegliwości związanych z suchością oczu. Dlatego w celu zadbania o nasz wzrok należy przestrzegać kilku zasad przy korzystaniu z komputera. Po pierwsze odległość od monitora powinna wynosić minimum 70 cm i nie powinno się siedzieć przodem do okna. Kolejną ważną rzeczą są przerwy, które należy robić co 30 minut (w tym czasie można wyjść na spacer, pomrugać, popatrzeć w jakiś oddalony punkt). Równomierne oświetlenie też ułatwi prace naszym oczom.
4. Okulary antyrefleksyjne
Powłoka antyrefleksyjna poprawia nam komfort pracy przed komputerem. Redukuje ona refleksy świetlne, które są uciążliwe dla oka. Nie ma znaczenia, czy ktoś ma wadę wzroku czy nie, do pracy przy komputerze powinien używać okularów, nawet bez korekcji, ale z antyrefleksem. Antyrefleksy nie tylko mają świetne zastosowanie przy komputerze, sprawdzają się świetnie również w innych dziedzinach, tj. podczas nocnej jazdy samochodem lub do oglądania telewizji.
5. Aktywność fizyczna
Uprawianie sportu usprawniania krążenie krwi i jej dopływ do wszystkich narządów. Aktywność fizyczna jest jednym ze sposobów na obniżenie kruchości naczyń włosowatych i polepszenie jakości widzenia poprzez wzmożenie ukrwienia oka i stymulację rodopsyny barwnikowej (związek chemiczny odpowiedzialny za lepsze widzenie po zmroku).
6. Masaż oczu
Masowanie powiek poprawia kondycje naszych oczu. Warto wykonywać go 3 razy w tygodniu masując delikatnymi okrężnymi ruchami powieki górne oraz ruchami od środka na zewnątrz powieki dolne. Przed wykonaniem masażu należy pamiętać, aby dokładnie zmyć makijaż, umyć ręce, usadowić się w wygodnej pozycji, rozgrzać ręce i przygotować krem. Po za tym wszystkie soczewki muszą być zdjęte i najlepiej jak paznokcie przy dłoniach mają odpowiednią długość do masażu. Dobre dla oczu są też okłady z ziół (np. rumianku, szałwii, mniszka lekarskiego itp.).
7. Nawilżanie oczu
Krople do oczu są używane podczas choroby, ale również wtedy kiedy borykamy się z problemem suchych oczu. Produkty te różnią się między sobą składem, w zależności od ich przeznaczenia. Nim jakieś zaczniemy używać, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, aby nie wywołać jakiegoś podrażnienia. Najpopularniejszym preparatem, który można stosować bez ograniczeń jest sztuczna łza.
8. Sen
Kolejny dowód na to jak sen jest istotny w naszym życiu. Niewystarczająca ilość snu wpływa na naszą koncentracje i wzrok. W czasie snu całe nasze ciało się regeneruje (do tego potrzebne jest minimum 5 godzin snu). Niedostateczna regeneracja oczu podczas snu, może powodować skutki uboczne, np. skurcze powiek, uciążliwą suchość oczu.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat jakości snu, to polecamy artykuł: Jak spać, żeby się wyspać? Trudna technika spania.
9. Nie dla papierosów
Palenie papierosów niesie za sobą poważne konsekwencje, wpływa na różne nasze organy, w tym na wzrok. Poprzez spalanie tytoniu można nabawić się zaćmy lub zwyrodnienia plamki żółtej AMD.
Nasz wzrok to bardzo cenna rzecz, dlatego warto o niego dbać. Niejednokrotnie zapominamy o tym poprzez natłok obowiązków, dlatego warto się zmobilizować i zmienić kilka codziennych nawyków. Na pewno nasze oczy będą za to wdzięczne.