Jak rozmawiać z dzieckiem? Sztuka rozmowy i aktywnego słuchania. Poradnik dla mamy.

Niektórzy rodzice zapominają, że dziecko to mały człowiek, który również czuje, myśli, planuje, marzy i ma dużo pytań. Powinniśmy traktować swoje maluchy jak ludzi równych sobie – tylko dzięki temu będziemy mogli rozmawiać, dzieci będą chciały nas słuchać, a my nauczymy się lepiej słuchać ich. Jeśli od małego będziemy próbować dotrzeć w ten sposób do swoich potomków to nasze relacje zawsze będą ciepłe i na przestrzeni lat jeszcze lepiej się rozwiną.

Każdy z nas – nawet dzieci – ma wielką ochotę wygadać się. Tak po prostu. Usiąść, opowiedzieć o czymś dla nich ważnym, czymś co boli, frapuje i zastanawia. Dzieci wszystko bardzo przeżywają, więc naturalnym jest, że potrzebują kogoś, kto je po prostu wysłucha. Może coś podpowie, może pomoże znaleźć rozwiązanie. Ale przede wszystkim wysłucha. Jak odpowiednio rozmawiać z dzieckiem?

1. Rozmowa na tym samym poziomie

Musisz zachować taką samą postawę jak twoje dziecko. Jeśli siedzi – również usiądź. Jeśli się położy – wykonaj ten sam ruch. Dzięki temu zmniejszasz między wami dystans i dziecko chętniej zwierzy ci się ze swoich problemów i opowie ci o tym, o czym chciałoby opowiedzieć. Nie możesz również tracić zainteresowania – nie zerkaj w ekran telewizora czy telefonu, ale skup się na tym, co mówi twoje dziecko.

2. Odpowiednie reakcje

Musisz słuchać, ale nie do końca biernie. Kiedy trzeba przytaknij, zrób jakiś gest – pokaż, że to aktywne słuchanie i naprawdę dociera do ciebie to, co artykułuje twój maluch. Nie pozwalaj sobie również na nadmierne reagowanie – kiedy dziecko się tobie zwierza, oczekuje, że je zrozumiesz, a nie zaczniesz krytykować czy krzyczeć. Nie ucz w ten sposób formułować swoich emocji.

dzieci i mama

3. Pozwól wyciągnąć mu swoje własne wnioski

Nie narzucaj swojego zdania i nie podawaj rozwiązań jak na tacy. Spróbuj tak nakierowywać rozmowę i podrzucać pewne pomysły, żeby dziecko doszło do najlepszego wniosku i podjęło najlepszą decyzję samo, jeśli sytuacja tego od niego wymaga. Jeśli zrobisz inaczej – dziecko będzie miało problemy z samodzielnością, a nie o to tutaj chodzi.


4. Zadawaj pytania, ale nie przesadzaj

Nie naciskaj na niego przesadnie. Formułuj takie pytania, które będą szczegółowe i zachęcą do lepszego wygadania się. Ale nie rób tego zbyt natarczywie, bo dziecko w pewnym momencie się zatnie. Zachęcaj go w ten sposób, ale nie wymagaj. Podkreśl również, że poprzednim razem również słuchałaś np. zapytaj, czy dalej lubi to, o czym mówił kilkanaście rozmów wcześniej. Pytaj, czy poradził sobie z tym, z czym wcześniej miał problem.

To klucz do odpowiedniego zrozumienia dziecka. To klucz do dobrej komunikacji. To takie podstawowe zasady w komunikacji z dzieckiem, ale jest ich zapewne dużo więcej. Wszystko jednak jest kwestią silnie indywidualną – należy dopasować sposób rozmawiania do dziecka. 


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO