Porównanie

Apple czy windows - za co cenimy nasze laptopy?

Z systemów takich jak MacOS i Windows korzysta się na co dzień nie tylko do pracy, ale i również do grania czy zwykłego przeglądania Internetu. Jednak oprogramowanie, jakim jest Windows spotkamy na komputerach, które pochodzą od różnych producentów. Natomiast z MacOS możemy korzystać wyłącznie na urządzeniach marki Apple. Mimo wszystko istnieją rozwiązania dające nam możliwość skorzystania z owego softu jedynie dla celów prywatnych, gdyż sam producent zabezpieczył się prawnie przed takimi sztuczkami w przypadku, kiedy ktoś prowadzi działalność. Przed podjęciem decyzji, jaką jest wybór odpowiedniego systemu, warto zwrócić uwagę na zalety oraz wady każdego z nich.
Materiały partnerów

Optymalizacja i stabilność systemu

Pod kątem stabilnego działania lepiej sprawdza się MacOS. Mimo wszystko Windows z roku na rok staje się lepszy, stabilniejszy tym samym dorównując do swojej konkurencji. Apple jednak pozostawia w tyle konkurencje ze względu na fakt, iż przygotowuje ona oprogramowanie jedynie pod swoje urządzenia, laptopy, komputery nie współpracując z innymi, przez co szansa, że coś nagle przestanie działać maleje. Producent Windowsa natomiast stwierdził, iż nie każdy ma w kieszeni wolne tysiące, które może przeznaczyć na zakup wielofunkcyjnego sprzętu: do gier, do pracy, do przeglądania Internetu. Powstają więc tańsze modele z przeznaczeniem do jednego określonego celu, pod które Microsoft musi przygotować swoje oprogramowanie pod kątem optymalizacji, co jest nie lada wyzwaniem, wzrasta więc awaryjność takich komputerów czy laptopów.

Częstotliwość aktualizacji

Aktualizacje wypuszczane przez Firmę Microsoft zdecydowanie pojawiają się częściej. Mimo że są sprawdzane przez tak szeroką gamę producentów, z którymi trwa współpraca, są one często niedopracowane oraz nieprzystosowane do odpowiedniego działania na określonym, konkretnym sprzęcie. W konsekwencji wydawane są kolejne poprawki, które mają za zadanie eliminować powstałe błędy, ale ciągłe instalowanie kolejnych uaktualnień może wpływać negatywnie na kondycję komputera. W porównaniu do Windowsa z urządzeniami Apple nie ma aż tak dużego problemu pod kątem optymalizacji, przez co systemy operacyjne owego producenta są aktualizowane raz, dwa razy do roku, gdzie wydawana jest aktualizacja główna i ewentualnie aktualizacja poprawkowa. Mowa tutaj oczywiście tylko i wyłącznie o komputerach oraz laptopach.

Bezpieczeństwo systemu

Różnice pod kątem bezpieczeństwa w tym przypadku są niewielkie. Jednak warto zaznaczyć, iż Windows to rodzaj otwartego systemu, przez co szansa na to, że nasze poufne dane trafią w niepowołane, ręce jest większa. MacOS natomiast to zamknięty system. Równoznaczne jest to, z tym że sam producent zezwala jedynie na instalacje certyfikowanych aplikacji, programów. Można mimo wszystko wgrać coś z nieznanego źródła, jednak całą procedurę wykonujemy na własną rękę. Oznacza to, że w momencie, gdy coś podczas takiej procedury ulegnie uszkodzeniu, to nie możemy skorzystać z przysługującej nam gwarancji.

Ekosystem Apple

Na komputer z Apple powinni zdecydować się w pierwszej kolejności właściciele innych urządzeń tej firmy takich jak: iPad, iPhone itp., gdyż dedykowane funkcje Apple OS dają nam możliwość pełnej synchronizacji poszczególnych sprzętów. Oznacza to w dużym skrócie, że robiąc zdjęcie czy wysyłając smsa, używając do tego celu smartfona, jesteśmy w stanie dostać się do owych plików przy pomocy np. MacBooka. Jednak jeśli ktoś decyduje się na zakup laptopa z Windowsem, to osoba ta powinna w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na sprzęt z serii Dell XPS.