Co na to papież Franciszek?
Abp Jędraszewski o ekologii: „Nowa forma totalitaryzmu”. Co na to papież Franciszek?
-
27 grudnia 2019
W kwietniu aktywistka Greta Thunberg spotkała się z papieżem Franciszkiem. Wyraził on wtedy poparcie dla jej działań i zachęcał do dalszej walki o poprawę klimatycznej sytuacji na świecie. Był to ważny gest, który miał również wskazać Kościołowi pewien sposób dalszego postępowania i zachęcać duchownych do promowania proekologicznych działań. W tym czasie papież zaczął także mówić o wprowadzeniu nowego rodzaju grzechu, określanego jako ekologiczny. Miałyby się na niego składać wszelkie ludzkie zachowania, które sprawiają, że przyczyniamy się do zanieczyszczania i niszczenia naszej planety. Okazuje się jednak, że nie wszystkim hierarchom Kościoła odpowiada taka nowa doktryna, a niektórzy upatrują w niej nawet zagrożenie.
youtube.pl
Jedną z takich osób jest arcybiskup Marek Jędraszewski - udzielił on Telewizji Republika bożonarodzeniowego wywiadu, w którym wyraził swoją obawę przed ruchami na rzecz ochrony środowiska i uznał je za przejaw niebezpiecznej ideologii.
Lęk przed aktywistką
Abp Jędraszewski został zapytany w wywiadzie o fragment manifestu Grety Thunberg, który ogłosiła podczas ostatniego szczytu klimatycznego w Hiszpanii. Brzmiał on następująco:
Kryzys klimatyczny dotyczy nie tylko środowiska. To kryzys praw człowieka, sprawiedliwości i woli politycznej. Systemy ucisku, takie jak kolonializm, rasizm i patriarchalizm, stworzyły go i podsyciły. Musimy je rozmontować.
Słowa te zaniepokoiły arcybiskupa do tego stopnia, że stwierdził, iż są bardzo niebezpieczne, a ekologia jest nową formą totalitaryzmu:
Ekologizm to zjawisko bardzo niebezpieczne, bo to nie jest tylko postacią nastolatki, to coś co się na narzuca, a ta aktywistka staje się już jakby wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych, jak należy myśleć i w konsekwencji jak należy postępować (…). Za tym też idzie jakaś nowa forma totalitaryzmu. Niepolegająca na tym, że się kogoś fizycznie eliminuje, ale na pewno duchowo próbuje zdegradować.
Spór natury ideologicznej
Okazuje się, że Jędraszewski dostrzega rozbieżność pomiędzy działaniami ekologów, a treścią Biblii. W wywiadzie podkreślił, że ekologia jest sprzeczna z naukami Kościoła i nie ma nic wspólnego z doktryną katolicką. Jego punkt widzenia najlepiej wyrażały te słowa:
Tam jest też wyraźnie powiedziane: „czyńcie sobie Ziemię poddaną”. Adam w tej opowieści biblijnej jest tam kimś, kto nazywa zwierzęta, a więc nad nimi panuje.
Wielu teologów uważa jednak, że owy fragment Pisma Świętego bardzo dobrze odnosi się do ekologii. Ich zdaniem, czynienie Ziemi poddanej nie musi oznaczać jej niepohamowanego eksploatowania i dewastacji, a wręcz przeciwnie – może się wiązać z troską człowieka o jej dobro. Podobny pogląd wyraża papież Franciszek, który otwarcie wspiera działania ekologów na rzecz poprawy klimatu.
ZOBACZ TAKŻE
Starsze artykuły
Lokalizacja i namierzanie telefonu. Jak namierzyć telefon bez wiedzy w...Wyszukiwarka chomikuj – sprawdź, co znajdziesz w serwisie
Kody do GTA V
Książka telefoniczna online. Abonenci TPSA, T-Mobile, PLUS, Orange i P...
Kto dzwonił? Czyj to numer? Co to za numer telefonu? Aktualizacja
Nowsze artykuły
Michał Wiśniewski zaręczył się! Kim jest jego nowa wybranka?Sylwester w telewizji – zapowiedzi występów i imprez
Zima w mieście – jakie atrakcje zaproponować dzieciom, gdy za oknem ni...
Zwiastun nowego filmu Patryka Vegi już w sieci – znamy datę premiery [...
Zlatan Ibrahimovic podjął decyzję – gdzie zagra Szwed?
Komentarze