Kim jest?

Papież Franciszek - głowa Kościoła. Wiek, wzrost, waga, Instagram, pochodzenie

Wikimedia / CC license

Franciszek (właściwie Jorge Mario Bergoglio) to argentyński duchowny rzymskokatolicki, który od 2013 roku jest papieżem kościoła katolickiego. Na stanowisku tym zastąpił Benedykta XVI, który zrezygnował.

Wszystko o: Franciszek

Pełne imię i nazwisko: Jorge Mario Bergoglio
Data i miejsce urodzenia: 17 grudnia 1936 / Buenos Aires
Posługa: Papież Kościoła Katolickiego
Wzrost: 175 cm
Instagram: @franciscus


Posługa

Jorge Mario Bergoglio w 1958 wstąpił do zakonu jezuitów (wcześniej zmagał się z poważną chorobą). W 1969 roku otrzymał święcenia kapłańskie, a 22 kwietnia 1973 roku złożył śluby zakonne. W 1992 otrzymał nominację biskupią, a w 2001 przyjął kreację kardynalską z rąk Jana Pawła II. W trakcie swojej posługi pełnił funkcję arcybiskupa metropolity Buenos Aires i Prymasa Argentyny. 13 marca 2013 roku został wybrany 266. papieżem i 8. Suwerenem Państwa Watykańskiego. W 2022 został prefektem Dykasterii ds. Ewangelizacji. Wśród jego licznych odznaczeń znajdują się między innymi: Order Najwyższy Chrystusa, Order Złotej Ostrogi, Order Piusa IX, Order Świętego Grzegorza Wielkiego, Order Świętego Sylwestra czy Order Uśmiechu. Papież Franciszek uważany jest za propagatora ekumenizmu i zwolennika pokoju. W 2022 kontrowersje wzbudziły jego wypowiedzi na temat wojny na Ukrainie.

Życie prywatne

Rodzice papieża pochodzili z Włoch. Ma on czwórkę rodzeństwa. W młodości przeszedł ciężką chorobę, która doprowadziła do konieczności usunięcia części jednego z płuc duchownego (wówczas nastolatka).

Kontakt, numer telefonu, adres zamieszkania, adres email

Dodaj komentarz 
2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO