Jak spać żeby się wyspać? Praktyczne porady na dobry sen.
-
09 lipca 2019
Nikt mi nie powie, że poza jedzeniem, najprzyjemniejszym momentem każdego dnia jest położenie się we własnym łóżku, pod pachnącą pościelą i oddanie się w objęcia Morfeusza. Mało kto jednak wie jak trzeba spać, żeby się wyspać. Samo spanie to za mało, żeby rano wstać wypoczętym. Na dobry sen wpływa bowiem wiele elementów, których nie można pomijać. I dopiero zastosowanie się do wszystkich zasad dobrego snu przynosi zamierzone efekty i korzyści. Rano w końcu wstaniemy uśmiechnięci, wypoczęci i charakteryzować się będziemy energią. Ale to jutro… Ale pewne elementy dobrego snu warto wprowadzić do swojego życia już dzisiaj.
A teraz śpij…
Kiedy śpimy to w naszym organizmie dzieją się niesamowite rzeczy. Po pierwsze – w trakcie snu nasza aktywność układu nerwowego znacznie się obniża i część naszego organizmu przechodzi w tryb uśpienia. Po drugie i w zasadzie najważniejsze – przysadka mózgowa produkuje najwięcej hormonu wzrostu właśnie podczas naszego snu. Ten hormon odpowiada za niesamowite rzeczy:
• regeneruje wszystkie tkanki organizmu,
• spala tłuszcz,
• buduje mięśnie,
• wzmacnia ścięgna i stawy,
• dba o zdrowie skóry.
Widać więc dlaczego trzeba się wysypiać!
To o śnie musisz wiedzieć, żeby… spać spokojnie
Musisz zdawać sobie sprawę, że długość snu to często czysto indywidualna sprawa. Zaleca się spanie od 7 do 9 godzin w ciągu doby. Dla niektórych jest to za długo, a dla innych zdecydowanie za krótko. Najlepiej jednak wybrać sobie taką ilość godzin, która sprawi, że podczas dnia będziemy mogli normalnie funkcjonować. Przeważnie nawet jeśli w pierwszym momencie czujemy się zmęczeni i niewyspani, to zaraz wstępuje w nas jakaś nowa energia, jeśli tylko faktycznie mieliśmy dobry sen.
Uraczę was też pewną ciekawostką, która pomoże prawdziwym śpiochom, ignorującym nawet dzwonienie budzika: na dzwonek budzika ustawcie sobie dźwięk, który jest waszym dzwonkiem, gdy ktoś dzwoni. Z przeświadczeniem, że ktoś chce się do was dobić, z pewnością szybko wyskoczycie z łóżka. Jeśli ciągle macie wibracje – to ustawcie sobie na budzik wibracje. Działa, sprawdziłam!
Drugą ciekawostką jest to, że organizm człowieka powinien dostawać dawkę snu, która jest wielokrotnością 1,5h. Czyli odpowiednio 3, 4,5, 6 godzin i tak dalej, i tak dalej. Tym razem odpuścimy sobie pogadankę na temat faz snu.
Najważniejsze elementy, o które musisz zadbać, by spać jak suseł i wstać jak młody bóg
Zadbaj o to, żeby wszystkie te wskazówki, o których ci powiemy, zadziały się w twoim życiu niemalże jednocześnie:
• słyszałeś o materacu termoplastycznym? Nie? A powinieneś, jeśli chcesz mieć dobry sen. Taki materac dopasowuje się do twojej pozycji podczas snu. W dodatku musisz zadbać także o to, by materac był dość szeroki, a jednocześnie cechował się odpowiednią twardością,
• wymień swoją poduszkę, która sprawia, że twój odcinek szyjny, a potem już cały kręgosłup, straszliwie męczy się w nienaturalnej pozycji – postaw na poduszkę ortopedyczną,
• zadbaj o odpowiednie zaciemnienie pokoju. Niech nawet najmniejszy snop światła nie wpada ci pomiędzy zasłony,
• musisz dbać o to, by w twoim pokoju było jak najchłodniej. Zimą nie przegrzewaj sypialni, a latem zadbaj o to, by panował w niej przyjemny chłód. Wiemy jak można męczyć się w niesamowicie upalne dni,
• zadbaj o to, żeby nie docierały do ciebie żadne dźwięki – w sypialni powinna być ABSOLUTNA cisza,
• wieczorem, przed snem, wycisz się maksymalnie jak możesz i nie przejadaj się, bo pełen żołądek sprawi, że nie będziesz w stanie dobrze spać,
• im większa regularność we śnie, w twoich rytuałach – tym większa wydajność w ciągu dnia. Po prostu twoje ciało się przyzwyczaja do pewnej regularności.
Spróbuj chociaż przez jakiś czas zastosować wszystkie te wskazówki, a gwarantujemy, że w końcu zaczniesz się porządnie wysypiać. Jeszcze nam podziękujesz!