Spraw sobie urządzenie marzeń

Jak wybrać telefon? Zobaczy jakimi kryteriami kierować się przy wyborze smartfona

Telefon osobisty jest jednym ze sprzętów, które wymieniamy regularnie. Zazwyczaj jest to przesiadka na nowy, lepszy model. Zdarza się jednak, że żałujemy zakupu i po fakcie zauważamy znaczące wady naszej decyzji. Wybór idealnego telefonu jest dziś znacząco utrudniony – na rynku znajdziemy dziesiątki popularnych modeli, które różnią się parametrami i funkcjonalnością. Warto przede wszystkim określić swoje oczekiwania względem nowego sprzętu. Znaczącą rolę w wyborze powinny być także funkcje, z których planujemy korzystać najczęściej. Oto kilka przydatnych porad, które znacząco ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.

1. Określ swój budżet

Jeden z podstawowych błędów, który zwykli popełniać szczególnie miłośnicy gadżetów i nowości. Wybierając nowy telefon powinniśmy określić kwotę, jaką gotowi jesteśmy przeznaczyć na nowy telefon. W grę może wchodzić także plan ratalny i rozłożenie kosztów spłaty urządzenia wraz z abonamentem u jednego z operatorów.

2. Określ swoje oczekiwania

Współczesne smartfony nierzadko potrafią zaskoczyć swoją funkcjonalnością. Najnowsze telefony prezentują się wręcz imponująco od strony technicznej – są w zasadzie urządzeniami, których mocą obliczeniową nie pogardziłyby nawet niektóre komputery. Warto określić do czego najczęściej będzie używany telefon – być może warto na rzecz ceny zrezygnować z dodatkowych funkcji, z których i tak nie zamierzamy korzystać.

3. Zwróć uwagę na wyświetlacz

Nowoczesne telefony różnią się między sobą między innymi wielkością wyświetlacza. Warto więc wybrać taką, która spełni pokładane w niej oczekiwania. 4-calowy ekran świetnie sprawdzi się jako wygodny i niewielki telefon, na którym bez problemu napiszemy SMSa i odbierzemy połączenie. Jeśli jednak zależy nam na oglądaniu filmów, grach lub czytaniu ebooków – warto zainwestować w sprzęt z wyświetlaczem o przekątnej 5 lub 6 cali.

Szukasz dobrego telefonu do 5 tysięcy złotych? Sprawdź model Sony Xperia 1 II.

Fotografia poglądowa

4. Procesor ma znaczenie

Bardzo rzadko kupujący przykładają wagę do procesora. Kilka rdzeni więcej na pokładzie naszego telefonu znacząco jednak zwiększa jego funkcjonalność. Dla porównania – dwurdzeniowy procesor pozwala na płynne obsługiwanie maksymalnie dwóch aplikacji jednocześnie, ośmiordzeniowy nawet ośmiu. Może się to okazać szczególnie istotne dla tych, których smartfon ma być narzędziem pracy i rozrywki. 

5. Aparat – oczy naszego telefonu

Po raz kolejny warto się zastanowić nad częstotliwością wykonywanych za pomocą telefonu fotografii. Na wymagających w tej kwestii czekają aparaty z rozdzielczością nawet 23 milionów pikseli. Rozsądnym minimum wydaje się nawet mniej niż połowa tego – zwłaszcza jeśli zdjęcia wykonujemy okazjonalnie. Jeśli nie zamierzamy regularnie korzystać z aparatu, nie warto przepłacać za jego jakość. 

6. Pamięć wewnętrzna i RAM

Wszystkie aplikacje, zdjęcia, muzyka i filmy muszą się gdzieś pomieścić. Warto więc wybrać rozsądną ilość pamięci wewnętrznej naszego nowego telefonu. Istotne może okazać się też wybranie modelu, którego domyślną pamięć możemy rozszerzyć o kartę pamięci. RAM jest z kolei odpowiedzialny za płynność działania naszego sprzętu. Jeśli planujemy korzystać z wielu wymagających aplikacji jednocześnie – warto uzbroić się w minimum 2 GB pamięci RAM.

A może szukasz budżetowego urządzenia, które świetnie sprawdzi się jako telefon firmowy lub prezent dla dziecka? W takim razie sprawdź Huawei P8 lite.


7. System operacyjny

Najpopularniejszym systemem operacyjnym w smartfonach jest bez wątpienia Android. Większość z nas przynajmniej raz miała telefon, który był wyposażony właśnie w ten system. Drugim atrakcyjnym rozwiązaniem jest iOS, który znajdziemy w urządzeniach firmy Apple. Przed wyborem telefonu warto zapoznać się z wadami i zaletami obu systemów – być może właśnie dzięki temu nasze wątpliwości zostaną rozwiane. 

8. Karta SIM

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy karcie SIM jest wielkość, którą obsługuje wybrany przez nas model. Może okazać się, że nasza karta jest za mała i trzeba skorzystać z adaptera. Za dużą kartę SIM można natomiast przyciąć. Duża część współczesnych kart SIM występuje w trzech rozmiarach do wyboru. Drugim ważnym aspektem jest funkcjonalność Dual SIM. Możliwość obsługi dwóch numerów za pośrednictwem jednego urządzenia może okazać się znaczącą zaletą – szczególnie dla osób aktywnych zawodowo, które posiadają zarówno numer prywatny, jak i służbowy.

9. Dodatkowe funkcje

Po wybraniu najważniejszych funkcjonalności i określeniu naszych potrzeb, w grę wchodzą szczegóły. Nowoczesne smartfony posiadają szereg dodatkowych funkcji. Wśród nich znajdziemy chociażby wydłużone działanie baterii, NFC, Bluetooth, Wi-Fi, możliwość podpięcia telefonu do telewizora, zablokowania urządzenia odciskiem palca czy funkcja rozpoznawania twarzy. Wszystkie z nich mają raczej drugorzędny wpływ na działanie naszego telefonu.

Przy wyborze nowego telefonu warto kierować się przede wszystkim rozsądkiem i swoimi własnymi kryteriami, które bez trudu ustalimy dzięki naszej codziennej rutynie korzystania z smartfona. Pamiętajmy, że nowy sprzęt ma nam służyć przez lata i w tym czasie powinien spełniać wszystkie nasze oczekiwania. Odpowiednio wybrany telefon to gwarancja zadowolenia, a jego funkcjonalność zawsze można zwiększyć dzięki licznym akcesoriom. 

Niezdecydowanych może zainteresować telefon OnePlus Nord, który wydaje się idealnym złotym środkiem pomiędzy ceną i jakością.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO