Parki Narodowe dostępne dla psów. Który park narodowy odwiedzisz z psem, a gdzie jest to zakazane dowiesz się na Spokeo.pl

Wyprawy z psem w drużynie

Chcesz zabrać swojego psa na wakacje? Zabierz go do Parku Narodowego, w którym aż roi się od ciekawych i intensywnych zapachów, dzikich krajobrazów i dźwięków, które postawią uszy Twojego przyjaciela na baczność.

Niestety ze względu na florę i faunę, jak i zagrożone gatunki, niektóre Parki Narodowe całkowicie zabraniają wstępu psom na cały teren lub wyznaczają krótki odcinek szlaku dostępny dla psów. Przed wyjazdem warto dokładnie  przeanalizować regulamin Parku, do którego się wybieramy.  Przygotowaliśmy dla Ciebie listę Parków Narodowych, w których podzielisz radość z wyprawy ze swoim atencjuszem. Opisaliśmy trzy najbardziej według nas warte odwiedzenia. Oto one:

KARKONOSKI PARK NARODOWY

Park narodowy o powierzchni 5951,42 ha. Znajduje się w województwie dolnośląskim, przy granicy państwowej z Czechami. Został utworzony 16 stycznia 1959 roku. 

Pamiętaj TRZYMAĆ PSA NA SMYCZY LUB LINCE i przekazać jemu, że w tym parku ochronie podlegają: torfowiska wysokie, zarośla kosówki, gołoborza, kotły polodowcowe, zbiorowiska traworośli, ziołorośla, borówczyska

Twój pies może tam po raz pierwszy dojrzeć aż 16 gatunków nietoperzy i poznać się z muflonem śródziemnomorskim. Ponadto usłyszycie ponad 90 gatunków ptaków.
W Karkonoskim Parku Narodowym występują przede wszystkim świerki i buki oraz w mniejszej ilości: modrzewie, jawory, lipy, jarzębiny, jodły. Wyróżnia się tu również piętro kosodrzewiny, a powyżej strefę alpejskich roślin skalnych. 
Wstęp na teren Kampinoskiego Parku Narodowego jest płatny. Park posiada 112 km szlaków turystycznych pieszych, są także szlaki narciarskie, w tym 17 km nartostrad. Część szlaków pieszych udostępniono dla rowerzystów.

Przeczytaj również: Niedoceniane miejsca w Polsce - co warto zobaczyć?

canva.com

KAMPINOSKI PARK NARODOWY

Jego całkowita powierznia wynosi 38 544,33 ha, z czego 72,40 ha przypada na Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach. Park znajduje się w województwie mazowieckim i został utworzony w 1959 roku. Pamiętaj TRZYMAĆ PSA NA SMYCZY LUB LINCE i przekazać jemu, że na terenie Parku występują: wydmy paraboliczne i wały wydmowe i bagna
Wraz z psem możecie napotkać na swojej drodze łosia, rysia, wilki, jenota azjatyckiego. Twój towarzysz na pewno usłyszy dzięcioła, zobaczy wysokie żurawie i przyłapie orlika krzykliwego na polowaniu. Po Kampinowskim Parku Narodowym będziecie podróżować między innymi pośród dębów, brzóz i jesionów. Najdłuższy szlak to Południowy Szlak Leśny - 56,1 km, a najciekawszy to Szlak im. Aleksandra Janowskiego - 21 km

OJCOWSKI PARK NARODOWY

Zajmuje powierzchnię 21,46 km². Znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, około 16km od Krakowa. Park został utworzony w roku 1956. Pamiętaj TRZYMAĆ PSA NA SMYCZY LUB LINCE i przekazać jemu, że jeśli będzie grzeczny, to zobaczy:ruiny średniowiecznego Zamku w Ojcowie, Jaskinię Ciemną i Jaskinię Łokietka oraz prawnie chronioną Różę Alpejską i Brzozę Ojcowską.
W Ojcowskim Parku Narodowym szacuje się około 11tys. gatunków zwierząt. W jaskiniach możecie dojrzeć 17 gatunków nietoperzy. Zaleca się szczególną ostrożność na terenach z wysoką trawą, ponieważ Twój przyjaciel może mieć poważne kłopoty, kiedy napotka żmiję zygzakowatą.

Łączna długość szlaków to 46,6 km. Ciekawym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd.

Przeczytaj również: Jak zaplanować wakacje?

Pozostałe szlaki, do których wejdziesz z psem:

Magurski Park Narodowy (smycz lub linka)

Narwianski Park Narodowy (smycz lub linka i kaganiec)

Park Narodowy Gór Stołowych (smycz lub linka, groźne rasy psów w kagańcu)

Park Narodowy "Ujście Warty" - tylko północna część parku udostępniona dla psów (smycz lub linka)

Poleski Park Narodowy (smycz lub linka)

Roztoczański Park Narodowy - wytyczone miejsca przez aktualne zarządzenia dyrektora parku (smycz lub linka)

Świętokrzyski Park Narodowy (smycz lub linka)

Tatrzański Park Narodowy - tylko dolina Chochołowska (smycz lub linka)

Wielkopolski Park Narodowy (smycz lub linka) 

Wigierski Park Narodowy (smycz lub linka, groźne rasy psów w kagańcu).

 

Przeczytaj również: Kraje do których lepiej nie wybierać się na urlop