Jakie błędy robimy po treningu?

Chcemy mieć piękną sylwetkę, więc zmieniamy swoją dietę i zaczynamy ćwiczyć. Jednak mało kto zaczynając swoją przygodę ze sportem zwraca się o porady treningowe do trenera personalnego. Zaczynamy działać na własną rękę, no bo przecież to nic trudnego… tylko potem jest parę kontuzji. Niewiedza może mieć smutne konsekwencje, dlatego warto znać błędy, których należy unikać po skończonych ćwiczeniach.

1. Brak rozciągania

Ta część jest pomijana najczęściej u osób, które wykonują trening siłowy. Biegacze raczej starają się pamiętać o rozciąganiu, ale też nie zawsze. Zarówno jedna i druga grupa jest narażona na kontuzje, zwłaszcza kiedy pominą rozciąganie po wysiłku fizycznym. Nie raz można usłyszeć, że jak ktoś ma zakwasy to oznacza, że wykonał dobry trening. Prawda jest taka, że bóle mięśni na drugi dzień są spowodowane właśnie tym, że nie były one dzień wcześniej rozciągnięte. Dlatego bardzo ważne jest, żeby przed treningiem zrobić rozgrzewkę, a po nim zrobić rozciąganie.

2. Posiłek potreningowy

Jest on bardzo ważny, ponieważ pomaga on w regeneracji, przyspiesza rozwój masy mięśniowej i siły oraz hamuje katabolizm. Posiłek należy zjeść w ciągu godziny od zakończonego treningu. Zwlekanie z tym sprawi, że nasze możliwości odbudowy glikogenu spadną nawet o 66%. Dzięki odpowiednio zbilansowanym składnikom w posiłku po treningu twoje mięśnie mogą się zregenerować po wysiłku. Dlatego idealny posiłek po treningu powinien również składać się z kombinacji węglowodanów i białka. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu Co jeść przed i po treningu?

plakat

3. Nie przebierasz się po treningu

Z pewnością nasze ubrania do ćwiczeń są bardzo wygodne, ale czasem trzeba się z nimi rozstać chociaż na chwilę. Po skończonym treningu należy się przebrać, noszenie mokrych, brudnych i spoconych ubrań może prowadzić do infekcji wywoływanych przez drożdże. Dlatego po wysiłku fizycznym bardzo ważny jest prysznic i przebranie się w czyste rzeczy. Prysznic jest ważny nie tylko z powodu zapobiegania namnażania się bakterii (mogą spowodować wysypkę), ale też dlatego, że da on nam czas na regeneracje mięśni.

4. Niezdrowe nagradzanie

Wykonałeś dobry trening więc w nagrodę idziesz na kebaba albo do fast-food’a na pysznego burgera lub napijesz się dobrego piwka. Niezdrowe jedzenie sprawi, że będziesz miał złą jakość mięśni, z kolei piwko zniweluje twój trening. Alkohol zawiera dużo pustych kalorii i pity w nadmiarze negatywnie wpływa na stan zdrowia i kondycję. Także czy na pewno taką chcemy nagrodę za nasz wysiłek?


5. Niewyspanie

Sen jest bardzo ważny dla naszego funkcjonowania. Wpływa na nasza regeneracje i samopoczucie. Jeśli nie dajemy sobie czasu na wytchnienie po treningu, efekty regularnej aktywności fizycznej mogą nie być widoczne. Po za tym utracimy siłę i być może ochotę do dalszych ćwiczeń. Polecamy przeczytać artykuł - Jak spać żeby się wyspać? Trudna technika spania.

6. Za dużo trenujemy

Niestety życie nie jest jak gra The Sims 2, gdzie wystarczyło, żeby nasz Sim poszedł na bieżnie i biegał po kilka godzin i już po dniu miał idealną sylwetkę. Zbyt duża częstotliwość treningów może nam bardziej zaszkodzić niż zbliżyć do wymarzonych efektów. Sygnałem, że przesadziliśmy jest zmiana tętna spoczynkowego (jest wyższe niż zazwyczaj), ból i osłabienie mięśniowe trwa ponad 72 godziny, mamy częste kontuzje i spadek samopoczucia.

7. Brak wody podczas treningu

„Idę na krótką przebieżkę, nie biorę wody, napije się jak wrócę”. Nasz organizm składa się głównie z wody, którą tracimy poprzez oddychanie, poruszanie się i tym bardziej ucieka ona podczas ćwiczeń. Zmęczenie, ból głowy, spadek koordynacji, mniejsza siła mięśniowa – to dolegliwości, które pojawią się wraz ze stopniowym odwodnieniem organizmu. Sygnałów tych lepiej nie lekceważyć. Jeśli dochodzi do odwodnienia to nie jesteś w stanie wykonać dobrego treningu, gdyż twoja wydajność spada znacznie poniżej możliwości. Kiedy pojawia się pragnienie oznacza to, że nasz organizm jest już delikatnie odwodniony. Dlatego czym prędzej powinniśmy uzupełnić płyny. Po treningu również należy napić się wody, jeśli chodzi o ilość to wszystko zależy od straty na wadze podczas treningu. Aby uzupełnić ubytki po treningu wypij około 500-600 ml na każdy kilogram utraconej masy ciała.
Mamy nadzieje, że od dzisiaj już nikt nie będzie popełniał powyższych błędów i będą już same efektowne treningi.

Mamy nadzieje, że od dzisiaj już nikt nie będzie popełniał powyższych błędów i będą już same efektowne treningi.

Sprawdź także: Zdrowy poranek -jak rozpocząć dobrze dzień?

Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO