„Nie no, bez jaj. Zarabiamy w Polsce około 18,5 % mniej od mężczyzn”

Kampania OLX. Olga Bołądź, Tamara Arciuch i gwiazdy mówią o problemach zawodowych kobiet

Dzień Kobiet już za nami. Służy on nie tylko umilaniu kobietom czasu, ale także podkreślaniu ich obecnej sytuacji oraz problemów, z którymi muszą się na co dzień zmagać. Z podobnym pomysłem wyszedł serwis OLX Polska, który postanowił na 8 marca nakręcić specjalny spot z udziałem takich gwiazd, jak Olga Bołądź, Olga Kalicka, Tamara Arciuch, Katarzyna Pakosińska, autorka vloga „Mówiąc inaczej” Paulina Mikuła i mistrzyni świata w boksie zawodowym, Agnieszka Rylik. Spot został zatytułowany w sposób przywodzący na myśl kiepskie i nachalne reklamy: „Hit! One znalazły sposób na szybki awans i podwyżkę. Zobacz jaki! [wideo]”.

youtube.pl

W spocie przedstawiono kobiety w różnych miejscach pracy, które zastanawiają się nad przepisem na sukces zawodowy. Z uśmiechem na ustach stwierdzają, że najlepszą metodą na zdobycie awansu są „testowane dermatologicznie jaja”, których posiadanie rozwiązuje wszelkie życiowe problemy. Po zareklamowaniu tego wspaniałego produktu światło gaśnie, a Olga Bołądź zrywa swoją blond perukę i mówi wprost do kamery:

Nie no, bez jaj. Zarabiamy w Polsce około 18,5 % mniej od mężczyzn. To tak, jakbyśmy pracowały za darmo przez 69 dni w roku, czyli do dzisiaj, do 8 marca. Jak się z tym czujecie w Dzień Kobiet?

Walka o równe traktowanie

Prowokacyjna kampania, której celem jest zwrócenie uwagi na problemy kobiet, z którymi wciąż muszą się zmagać w XXI wieku, już odbiła się szerokim echem. Więcej o kampanii można dowiedzieć się na stronie bezjaj.org.pl. Czytamy na niej:

Kobiety i mężczyźni w pracy powinni być traktowani równo. Nie znajduje to odzwierciedlenia w przypadku kariery wielu kobiet. Statystycznie lepiej wykształcone, mają wyższe kompetencje, a jednak 85 proc. wskazuje, że w ich firmach najwyższe stanowiska zajmują mężczyźni („Kobiety na rynku pracy 2019 Hays Poland”).

Przejawy dyskryminacji w miejscu pracy

Autorzy kampanii podkreślają, że w wielu firmach dyskryminacja ze zwględu na płeć zachodzi na wielu poziomach i często towarzyszą pracownikom od samego początku:

W wielu firmach nierówność i dyskryminacja wciąż jest na porządku dziennym. Mniejsza pensja, mobbing, zatrudnianie pracownika określonej płci to przejaw dyskryminacji, czyli gorszego traktowania. Zaliczamy tu także pytania o stan cywilny i plany założenia rodziny padające już na rekrutacji. Niezależnie od firmy jest to niedopuszczalne.

Cały spot kampanii z udziałem gwiazd możecie zobaczyć poniżej:

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO