Przełam się!

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach? Kilka prostych rad, które pomogą w osiągnięciu celu

Rok 2019 wielkimi krokami zbliża się do swojego końca. Nieuchronnie zbliżamy się do czasu noworocznych postanowień i planów, które w większości przypadków skończą się na tak zwanym słomianym zapale. Jak wytrwać w swoich ambitnych inicjatywach i osiągać wyznaczane sobie cele? Okazuje się, że wcale nie musi być to trudne i wymagające. Większość z nas popełnia błąd już podczas wyznaczania swoich noworocznych postanowień. Wystarczy zastosować się do kliku prostych rad. 

Fotografia poglądowa

Plan powinien być spójny i odnosić się do naszej motywacji. Jak wybrać postanowienia noworoczne i się ich trzymać?

1. Wybieraj mądrze

Przede wszystkim musimy się zastanowić, czy noworoczne postanowienia i plany są nam potrzebne. Być może wszystko w naszym życiu nas zadowala i nie potrzebujemy diametralnych zmian. Cele powinny odnosić się do naszego codziennego życia – dobre postanowienie noworoczne powinno wnieść do niego więcej szczęścia i samozadowolenia. Nie warto też w stu procentach uzależniasz naszych inicjatyw od innych osób – rok to paradoksalnie dość długi okres, w którym wiele może się zmienić. 

2. Mierz siły na zamiary

Dobry cel musi być realny. Należy mierzyć wysoko – warto jednak pamiętać, aby nie porywać się z przysłowiową motyką na słońce. Lepsze będzie kilka pomniejszych celów, które będziemy realizować krok po kroku, niż jedno ambitne przedsięwzięcie, przy którym zniechęci nas brak błyskawicznych postępów. Nie możemy się też demotywować – noworoczne postanowienie powinno wypływać z potrzeby wewnętrznej. Narzucony przymus szybko zacznie nas uwierać i zniechęcać do siebie. 

3. Określ budżet

Może się okazać, że nasze postanowienie będzie się wiązać z koniecznością zainwestowania pewnych środków. Może to być sprzęt do ćwiczeń, samochód, karnet na basen czy książka. Warto już na etapie decyzyjnym zaplanować swój nieprzekraczalny budżet. Pozwoli nam to na zracjonalizowanie wydatków i oswojenie się z koniecznością ich poniesienia. Wysokość budżetu powinna być adekwatna do naszych potrzeb i stawianych celów.

4. Podejmij pierwsze kroki

Mamy już postanowienie, wiemy na co nas stać i określiliśmy budżet – wszystko to w teorii przybliża nas do zrealizowania noworocznych postanowień i celów. Czas więc przejść do trudniejszej części realizacji naszych zamierzeń – praktyki. Pierwsze kroki należy poczynić jak najszybciej – nie warto czekać do pierwszego, do poniedziałku, do jutra. Niezbędna jest także codzienna motywacja – to właśnie ona zbliża nas do upragnionego celu.

5. Skup się na celu

To właśnie cel powinien być tym, co w chwilach zwątpienia pozwoli zmotywować się do wysiłku i działania. Warto wypisać sobie na kartce wszystkie powody, które przywiodły nas do decyzji o konkretnym postanowieniu. W momentach zwątpienia warto na nią zerknąć – jeśli argumenty, które się na niej znajdują, nadal są aktualne, nie warto się poddawać. Nowy Rok już za kilka dni – postarajmy się wejść w niego z nową energią i siłą, które pozwolą nam na zrealizowanie nawet najbardziej zwariowanych pomysłów.