Jak dbać o zarost? - porady dla brodaczy | Spokeo.pl

Coraz częściej mężczyźni decydują się na noszenie zarostu. Broda i wąsy przestały być synonimem niechlujstwa i lenistwa. Coraz popularniejsze są też usługi barberów, którzy przytną nasz zarost i zadbają o jego prezencję. Zaawansowani brodacze i wąsacze potrafią jednak sami zadbać o swój zarost i pielęgnują go z nietypową dla mężczyzn dokładnością. Oto kilka przydatnych rad dla tych, którzy nie mają takiego doświadczenia w zajmowaniu się swoim owłosieniem. 


1. Higiena to podstawa

Przy nawet niewielkim zaroście niezbędne jest zachowanie higieny. W drogeriach i aptekach znajdziemy środki przeznaczone właśnie do skóry twarzy. Możemy też zainwestować w specjalne żele i szampony do pielęgnacji naszego zarostu. Pilling dla mężczyzny? Jak najbardziej – szorstkie drobinki pomogą w usunięciu martwego naskórka i pobudzą cebulki włosowe do intensywniejszego wzrostu. 

2. Kup potrzebne przybory

Absolutną podstawą jest w tym wypadku trymer. Sprawdzi się on szczególnie dobrze przy profilowaniu krótkiego zarostu – pomoże w podcięciu wąsów, zaznaczeniu linii szczęki i pozbyciu się włosków w niechcianych miejscach. Przy dłuższym zaroście polecamy też specjalny grzebień (lub szczotkę) i nożyczki do zarostu. Z ich pomocą i dawką doświadczenia możemy się zająć naszym zarostem prawie profesjonalnie.

3. Kształt twarzy a zarost

Ważnym elementem jest dopasowanie stylu zarostu do kształtu twarzy. Nie każdemu będzie pasowała długa broda i sumiaste wąsy. Możemy wzorować się na trendach, wypatrywać wymarzonego zarostu u innych osób lub spytać o radę eksperta. W tym wypadku może być nim barber.

4. Czy warto chodzić do barbera?

Stanowczo tak – zwłaszcza na początku naszej przygody z pielęgnowaniem zarostu. Specjalista pomoże nam dobrać właściwy do naszego kształtu zarost i przytnie go do pożądanej formy. Możemy też zapytać go o wskazówki dotyczące dalszego zapuszczania lub samodzielnego przycinania długich włosów.

5. Jak przycinać brodę i wąsy?

Przede wszystkim nie warto tego robić za często – szczególnie jeśli chcemy zapuścić pokaźną brodę i wąsy. Warto zajmować się zarostem przynajmniej raz w miesiącu i regularnie dbać o jego wygląd. Zarost przycinamy na sucho (inaczej niż włosy). Niechlujny wygląd długiej brody sprawi, że będziemy postrzegani jako bardziej niebezpieczni i agresywni. 

6. Odżywka do zarostu

Tak samo jak włosy głowy, zarost potrzebuje odpowiednich składników. Znajdujące się w odżywce związki sprawią, że zarost będzie błyszczący i miękki. Dla leniwych istnieje opcja 2 w 1, w której znajdziemy zarówno specjalny szampon, jak i odżywkę przeznaczoną właśnie do zarostu. 

7. Wosk, krem i olejek

Ważnym elementem higieny jest dbanie o skórę pod zarostem, która często jest przesuszona, podrażniona i popękana. Warto wówczas używać kremu nawilżającego, który należy wcierać bezpośrednio w skórę. Istnieje też cała gama kosmetyków przeznaczonych bezpośrednio do zarostu. Najpopularniejsze z nich to olejek i wosk. Ten ostatni pomaga ułożyć brodę i wąsy – dzięki niemu zatrzymują one nadaną formę przez cały dzień. 

8. Susz nie tylko włosy

Wspominaliśmy wcześniej o skórze brody, która ma tendencję to przesuszania. Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest też pozostawianie zarostu mokrego po kąpieli. Nie bój się więc suszyć brody i wąsów suszarką. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego w zbyt wysokiej temperaturze, która może osłabić włoski. 

Sprawdź również - Migrena - jakie są jej przyczyny?