Jest decyzja marszałek Sejmu

Ogłoszono datę wyborów prezydenckich

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w środę, że pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 10 maja. Jeśli więc będzie przeprowadzona druga tura, wypadnie ona 24 maja. Gdy tylko decyzja marszałek Sejmu pojawi się w "Dzienniku Ustaw", oficjalnie rozpocznie się kampania wyborcza. Jeszcze przed ogłoszeniem swojej decyzji Elżbieta Witek mówiła:

Najpóźniej stanie się to w czwartek i od tego momentu wszyscy kandydaci ubiegający się o urząd prezydenta będą mogli rozpocząć formalnie kampanię wyborczą.
 

Fotografia poglądowa

Zgodnie z konstytucją, wybory prezydenta Rzeczypospolitej zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującej głowy państwa. Głosowanie musi się także odbyć w dzień wolny od pracy, który przypada w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów. Od dnia 28 kwietnia 2020 roku pozostanie 100 dni do upływu kadencji obecnego prezydenta. Z kolei 75 dni przed upływem kadencji wypada 23 maja. W związku z tym, data wyborów prezydenckich mogła być wyznaczona 3, 10 lub 17 maja.

Kandydaci

Do tej pory chęć startowania w wyborach prezydenckich zadeklarowało pięć osób: Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej, Robert Biedroń z Lewicy, Władysław Kosiniak-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Krzysztof Bosak z Konfederacji oraz publicysta Szymon Hołownia. Obecny prezydent Andrzej Duda jeszcze oficjalnie nie ogłosił chęci ubiegania się o drugą kadencję.Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO