10 mitów przez które nie masz płaskiego brzucha

W filmach niemal każda aktorka ma idealną figurę, przez co i my pragniemy taką uzyskać. W końcu płaski brzuch pasuje do każdej kreacji! Trzeba jednak pamiętać, że najważniejsza jest akceptacja siebie, bo inaczej nawet osiągnięcie celu jakim jest płaski brzuch, nie pomoże. Bardzo często zdarza się, że próbujemy różnych rzeczy, aby uzyskać wymarzoną figurę, ale w trakcie tego procesu popełniamy bardzo dużo błędów i tylko oddalamy się od celu. Jakie więc są mity na temat rzeźbienia płaskiego brzucha?

1. Będę robić same brzuszki

Ja sama kiedyś wierzyłam w ten mit, sądziłam, że jak będę robić codziennie brzuszki to mój brzuch zrobi się płaski. Z każdym tygodniem zwiększałam ilość powtórzeń, lecz nawet po dłuższym czasie nie uzyskałam wymarzonego efektu. Dlaczego tak się stało? Brzuszki wzmacniają mięśnie, ale do spalenia tłuszczu potrzebne są też inne ćwiczenia np. cardio. Najlepiej gdy dołączymy do ćwiczeń odpowiednią dietę.

2. Głodówka

Jeden z najbardziej szkodliwych mitów, przez który możemy zaszkodzić swojemu ciału. Poprzez drastyczne ograniczenie kalorii zmniejszy się tkanka tłuszczowa, ale efekt będzie krótkotrwały i dodatkowo będziemy mieć gorsze samopoczucie. Nieprawdą jest, że „lepiej dobrze wyglądać niż się lepiej czuć”. Zdrowie mamy tylko jedno i to ono powinno być dla nas najważniejsze. Zwłaszcza, że upragnioną sylwetkę możemy uzyskać między innymi dzięki zdrowemu odżywianiu, które w odróżnieniu od głodówki – dodaje nam energii. Warto też zwrócić uwagę, że niskokaloryczna dieta przyczynia się do spowolnienia metabolizmu. Pozbawiamy nasz organizm cennych składników odżywczych, aby procesy trawienne mogły zachodzić we właściwy sposób. Co więcej, zaczyna brakować nam energii do wykonywania pracy czy też jakichkolwiek ćwiczeń. Dodatkowo w momencie gdy przestaniemy głodować i zaczniemy jeść nasz organizm doświadczy efektu jo-jo.

3. Szóstka Weidera

Swego czasu była to bardzo popularna metoda wśród kobiet, kiedy decydowały się popracować nad brzuchem. Wierzyły że jak przejdą cały ten proces to będą mogły pochwalić się piękny sześciopakiem. W efekcie wiele z nich poddawało się na którymś z etapów, ze względu na trudność ćwiczeń, a te które dotrwały niekoniecznie uzyskały zamierzony efekt. Cały haczyk tkwi w tym, że aerobiczna szóstka jest zbyt trudna dla początkujących, czyli osób, które nie mają jeszcze wyrobionych mięśni, a na ich brzuchu znajduje się tłuszcz. Nie będą wykonywać ćwiczeń poprawnie, przez co raczej sobie zaszkodzą niż pomogą! Zestaw tych ćwiczeń ma na celu wzmocnienie mięśni, a nie spalanie tłuszczu.
A skoro jesteśmy przy ćwiczeniach, to polecamy sprawdzić też artykuł „Jakie błędy robimy po treningu?”. Dzięki niemu twoje treningi będą bardziej efektowne!


4. Ćwiczenia jednej partii ciała

Chcemy zgubić brzuch, więc wszystkie ćwiczenia skupiamy na nim, reszta ciała jest nie ważna. Wiele osób sądzi, że tą metodą można szybciej osiągną swój cel - kolejny mit! Jeśli chcemy spalić tłuszcz to powinniśmy trenować wszystkie części ciała. Dzięki temu wzmacniamy mięśnie i tłuszcz się szybciej spala. Kiedy skupiamy się tylko na jednej partii ciała, nie osiągamy oczekiwanych efektów.

5. Węglowodany to największy wróg

Przeświadczenie, że należy wyeliminować węglowodany z naszej diety nie jest prawdziwe. Ważne jest, żeby wybrać odpowiedni ich rodzaj. Najbardziej wartościowe znajdujemy w produktach pełnoziarnistych, które zawierają niski indeks glikemiczny oraz mają w sobie cenne włókna (wspierają prace jelit).

6. Duży brzuch jest efektem nadmiaru tłuszczu

Okazuje się, że nie zawsze nadmiar tłuszczu jest powodem wzdętego brzucha. Wystający brzuch może być też efektem problemów z jelitami lub efektem spożycia ciężkostrawnego produktu. U kobiet, wygląd brzucha jest też ściśle powiązany z cyklem miesiączkowym.

7. Zrzucamy tłuszcz z samego brzucha

Utrata tkanki tłuszczowej przebiega całościowo i nie da się schudnąć jedynie z okolic brzucha. To jaka partia ciała najszybciej pozbędzie się tłuszczu zależy od rodzaju sylwetki. U jednej osoby najpierw wyrobią się nogi, a u innej ramiona. Dlatego kiedy chcemy pozbyć się wystającego brzucha to musimy wykonać trening na całe ciało.

8. Musimy spożywać tylko beztłuszczowe produkty

Produkty o niskiej zawartości tłuszczu bardzo często zawierają duże ilości szkodliwych cukrów, które mają poprawić smak produktu. Przez co niejednokrotnie mają więcej kalorii niż jedzenie, które zawiera lipidy. Należy też pamiętać, że nie wszystkie tłuszcze działają na naszą korzyść. Jednonienasycone, zawarte np. w oliwie z oliwek czy orzechach, są naszemu organizmowi potrzebne i przyjmowane w umiarkowanych ilościach mogą pomóc w utracie wagi.

9. Pigułki na odchudzanie

Bardzo często można spotkać reklamy, które pokazują cudowne tabletki na figurę modelki. Oczywiście jest to mit przez który stracimy pieniądze i co gorsza możemy zaszkodzić swojemu zdrowiu (np. nabawić się zapalenia żołądka). Wymarzoną sylwetkę możemy osiągnąć tylko dzięki odpowiedniej diecie i regularnej aktywności fizycznej.

10. Codzienne ćwiczymy brzuch

Każde partii mięśni potrzebują odpoczynku, także brzuch potrzebuje czasu na regeneracje. Dlatego bardzo ważne jest, żeby co jakiś czas robić sobie dzień przerwy.

Sprawdź także: Legendarny cukier otoczony mitami