Co się zmieni?

iOS 15 - co szykuje się w aktualizacji? Jakie telefony ją dostaną?

Apple kilka dni temu ogłosił iOS 15, nad którym pracował od jakiegoś czasu. Większe zmiany dostaliśmy około rok temu - dotyczyły one wyglądu głównego menu i kilku innych rzeczy. Teraz czeka na nas z kolei nieco modyfikacji powiadomień, pewne zmiany jeśli chodzi o FaceTime, wchodzi także kilka nowych funkcji. Sprawdźcie, czego możecie spodziewać się w nowym iOS-ie. 

Nowa pogoda 

Zupełnie inaczej będzie teraz wyglądała aplikacja pogody. Będzie więcej graficznego przedstawienia pogody, a oprócz tego dynamiczny layout. Znajdą się tam również dodatkowe funkcje. 

 

apple.com / canva.com

FaceTime - co się zmieni? 

FaceTime to aplikacja na iPhone, która pozwala za darmo rozmawiać przez Internet z innymi użytkownikami iPhone'ów. To prosty komunikator, który teraz wchodzi na zupełnie nowy poziom. Teraz rozmowy będą bardziej naturalne - twórcy zadbali o to, aby podczas rozmowy wytłumiało się otoczenie. Oprócz tego będzie można korzystać z trybu portretowego (dotychczas dostępnego przy robieniu zdjęć), a nowa siatka podczas rozmów grupowych umożliwia oglądanie większej ilości twarzy. To łączy! Dzięki SharePlay można teraz, podczas rozmowy, udostępniać filmy, muzykę czy razem oglądać Apple TV. No i możecie pokazać komuś swój ekran telefonu podczas rozmowy! 

iOS 15 FaceTime

Żeby skupić się na swoich zadaniach...

Na iOS 15 znajdzie się kilka narzędzi, które mają pomóc skupić się na swoich zadaniach. Focus to funkcja, która będzie filtrowała wiadomości i powiadomienia, podczas momentach, w których powinniśmy się skupiać. Urządzenie podpowiada nam, jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Oprócz tego w widżetach możemy  zablokować aplikacje, które mogłyby nas kusić w momencie, kiedy potrzebujemy maksymalnego skupienia. Można skorzystać z przygotowanych funkcji trybu Focus lub dostosować je do siebie. Jednocześnie w Wiadomościach inni mogą zobaczyć, że obecnie nie jesteśmy osiągalni. Genialne! W końcu nie musimy odrywać się od pracy, ćwiczeń czy nauki, żeby odpowiedzieć na SMS-a, a nasze skupienie nie będzie rozpraszane przez różnorakie aplikacje. Czasami trzeba się skupić na tu i teraz. 

apple konferencja

 

Nowe powiadomienia 

Powiadomienia dostają zupełnie nowy wygląd. Od teraz ikony aplikacji będą większa, a zdjęcia naszych kontaktów wyświetlą się obok wiadomości od nich. Teraz mniej znaczące wątki będą przekazywane nam w czasie bardziej dogodnym np. rano lub wieczorem. Najważniejsze powiadomienia, z aplikacji, z którymi wchodzimy najczęściej w interakcje, będą porządkowane według priorytetów. Pilne wiadomości nadal będa dostarczane na bieżąco, więc nic nam nie umknie. Warto również wspomnieć, że będziemy mogli wyciszyć jakąś aplikację lub wątek na najbliższą godzinę lub cały dzień. 

wiadomości os15


Live Text i zaawansowane wyszukiwanie

Teraz dzięki opcji Live Text będzie można zapisać w pamięci swojego telefonu tekst, który zeskanujemy aparatem. Nie trzeba niczego przepisywać. Możemy od razu wejść w interakcję, przy okazji robienia zdjęcia. Z kolei wyszukiwarka będzie lepiej podpowiadała nam to, czego potrzebujemy i czego szukamy. Zdjęcia dostają też sporą aktualizację - teraz nowy widok, a w dodatku nasze wspomnienia będą uzupełnione najlepiej pasującą muzyką prosto z Apple Music, używając do tego inteligentnej personalizacji. 

iOS 15 Live Text

Co zmieni się w Safari? Aktualizacja w mapach

Safari dostaje zupełnie nowy wygląd, który ułatwi korzystanie z przeglądarki za pomocą jednej ręki. Przeskakiwanie między kartami będzie teraz znacznie prostsze. 

A to nie koniec niespodzianek! Teraz mapy będą bardziej dopracowane. Nawigacja sprawi, że łatwiej będzie jeździć samochodem - pokaże najbliższe ścieżki rowerowe i przejścia dla pieszych. Z kolei najważniejsze obiekty będą pokazywane w formie 3D. Trochę jak w Mapach Google. 

iOS 15 mapy

A to wcale nie koniec zmian! Będą również zmiany w prywatności, możliwość dodania np. dowodu do aplikacji Wallet (dostępne jedynie w USA), a także zmiany w aplikacji Zdrowie, w Tłumaczu czy aktualizacje Siri. 

Jakie telefony obejmie aktualizacja? 

Poniżej pełna lista modeli, jakie mogą liczyć na aktualizację do iOS 15: 

iPhone 12
iPhone 12 Mini
iPhone 12 Pro
iPhone 12 Pro Max
iPhone 11
iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro Max
iPhone XS
iPhone XS Max
iPhone XR
iPhone X
iPhone 8
iPhone 8 Plus
iPhone 7
iPhone 7 Plus
iPhone 6S
iPhone 6S Plus
iPhone SE (pierwszej generacji)
iPhone SE 2020
iPod Touch (siódmej generacji)

Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO