Domowe sposoby na ból zęba – jak uśmierzyć ostry ból?

Większości z nas od czasu do czasu towarzyszy ból zęba. Może on przybierać łagodne i ostre formy. W najgorszych przypadkach uniemożliwia on wręcz normalne funkcjonowanie i zajmowanie się codziennymi obowiązkami. Co powoduje ból zęba? Problemem numer jeden Polaków pozostaje próchnica – to ona powoduje znaczną część nieprzyjemnych dolegliwości. Często pojawiającymi się problemami są też ropienie, zapalenia, urazy czy uszkodzenia zęba. Ból powodować mogą też powiększone węzły chłonne. Jak radzić sobie z bólem? Najlepiej jest oczywiście wybrać się do dentysty. Ból można także próbować uśmierzyć domowymi sposobami – oto kilka najpopularniejszych.

1. Nie bój się leków przeciwbólowych

Niewielki ból zęba skutecznie uśmierzy lek przeciwbólowy. Na rynku dostępne są tabletki, które działają nawet kilkanaście minut po zażyciu. Pamiętajmy jednak, że przeciwbólowych preparatów nie można używać zbyt często. Jeśli tylko chwilowo uśmierzają ból lub nie odnoszą pożądanego skutku, konieczna będzie wizyta u stomatologa.

2. Lód

Dokucza Ci zapalenie i ćmiący ból zęba? Obolałe miejsce można potraktować zimnym okładem. Świetnie w tej roli sprawdzą się chociażby kostki lodu. Uważać należy jednak na długość korzystania z takiego okładu. Zbyt długi czas może doprowadzić  nawet do odmrożeń. Optymalny będzie kwadrans.

3. Okłady z olejków

Pomocne w walce z bólem zęba mogą okazać się także okłady z wacików nasączonych olejkami eterycznymi lub kroplami walerianowymi. Wacik nasączyć należy olejkiem jodłowym lub goździkowym i przyłożyć do bolącego miejsca. 

4. Spróbuj goździków

Nieoczekiwaną i upragnioną ulgę mogą przynieść goździki. Kluczowe jest w tym przypadku ich działanie przeciwbólowe i odkażające. Odświeżają one także oddech i przeciwdziałają najczęstszemu stomatologicznemu problemowi Polaków – próchnicy. Jeśli nie przeszkadza nam specyficzny zapach i smak, warto spróbować tego sposobu.


5. Czosnek dobry na wszystko

Popularny czosnek jest jednym z najpopularniejszych domowych środków na przeziębienie. Niewiele osób wie, że sprawdza się on doskonale także podczas bólu zęba. Wystarczy obrać ząbek czosnku i przyłożyć go do bolącego miejsca (można go także wcześniej oprószyć szczyptą soli). Jego właściwości przeciwzapalne powinny uśmierzyć ból.

6. Surowy ziemniak

Czy zwykły ziemniak może pomóc nam w pozbyciu się dokuczliwego bólu zęba? Okazuje się, że wystarczy przyłożyć do bolącego miejsca obrany fragment bulwy. Stosując ten sposób należy pamiętać o dwóch rzeczach – nie należy przekraczać 20 minut takiego okładu i jeść surowego ziemniaka.

7. Płukanki

Niedocenianą metodą na ból zęba są różnego rodzaju płukanki. Dolegliwości uśmierzyć może chociażby schłodzony alkohol. Jamę ustną płukać można także naparami z ziół – świetnie w tej roli sprawdzą się szałwia, tymianek i rumianek (zioła można też ze sobą mieszać). Przygotować można także płukankę z jodyną i solą. 

Wszystkie opisane sposoby powinny przynieść przynajmniej chwilową ulgę cierpiącym z powodu bólu zęba. Pamiętać należy, że przy nieustępującym bólu należy skonsultować się ze stomatologiem. Wczesna diagnoza i wdrożone leczenie pozwoli nam na szybkie i długotrwałe rozprawienie się z problemem.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO