Gdzie obejrzeć

Pianista
"Pianista" to pełnometrażowy dramat wojenny produkcji polsko-francusko-niemiecko-brytyjskiej. Reżyserem jest jeden ze słynniejszych polskich przedstawicieli tego fachu – Roman Polański. Scenariusz napisany przez Ronalda Harwooda oparty jest na autobiografii pianisty żydowskiego pochodzenia – Władysława Szpilmana. Wytwórniami tej produkcji są: R.P. Productions, Heritage Films, Studio Babelsberg, Canal+, Studio Canal, Canal+ Polska, Telewizja Polska. Światowa premiera miała miejsce 24 maja 2002r.

Tytuł oryginalny: The Pianist
Gatunek: Biograficzny / Dramat / Wojenny
Reżyseria: Roman Polański
Scenariusz: Ronald Harwood
Rok produkcji: 2002
Kraj: Francja / Niemcy / Polska / Wielka Brytania

Materiały promocyjne filmu

Pianista – opis fabuły

To historia oparta na prawdziwych wydarzeniach z czasu drugiej wojny światowej. Władysław Szpilman to muzyk, utalentowany pianista z Warszawy. Wybuch wojny zsyła na niego i jego rodzinę serię nieszczęść. Aby przetrwać, muszą wyprzedać niemal cały swój majątek, największym bólem bez wątpienia okazuje się utrata ukochanego instrumentu, skarbu każdego muzyka – fortepianu. Szpilman musi od teraz utrzymywać całą rodzinę grając w kawiarni. Kiedy myślisz, że już gorzej nie będzie, najczęściej dzieje się zupełnie odwrotnie. Rozpoczynają się wywózki żydów do obozów koncentracyjnych. Ten los nie omija rodziny Szpilmanów. Wraz z tysiącami innych ludzi pochodzenia żydowskiego zostają zagnani do bydlęcych wagonów. Władysławowi udaje się uciec, gdyż pomaga mu przypadkowy żydowski policjant. Ta ucieczka jest dla niego zarówno wybawieniem jak i klątwą, gdyż reszta jego rodziny nie miała takiego szczęścia. Ocalony muzyk ucieka w głąb miasta, by schronić się u swoich polskich przyjaciół. Jego spokój nie trwa długo, przerywa go wybuch powstania warszawskiego, w którym jego kryjówka zostaje zrównana z ziemią. Los ponownie zmusza Szpilmana do desperackiej walki o przetrwanie...  Dziś film dostępny jest za pośrednictwem wielu serwisów streamingowych - znajdziemy go chociażby w bibliotekach serwisów Chili, Cineman, Player, CDA, Ipla, VOD.pl czy TVP VOD. 

Pianista – obsada

Adrien Brody jako Władysław Szpilman
Tomas Kretschmann jako Kapitan Wilm Hosenfeld
Emilia Fox jako Dorota, znajoma Szpilmana
Mauren Lipman jako Matka Szpilmana
Jessica Kate Meyer jako Halina, siostra Władysława
Julia Rayner jako Regina, siostra Władysława
Valentine Pelka jako Michał Dzikiewicz, mąż Doroty
Nina Franoszek jako Polka

Adrien Brody wystąpił także w wielu innych filmach - aktora podziwiać możemy między innymi w produkcjach Grand Budapest Hotel czy Z dystansu.

Może zainteresują Cię także:

Podobne filmy i seriale

Oceniam jako:

Ocena użytkowników: ŚredniKomentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO