Kim jest?

Roman Polański – zdobywca Oscara za „Pianistę”. Wiek, wzrost, waga, Instagram, kariera, żona, dzieci

AKPA

Roman Polański jest polsko-francuskim reżyserem, scenarzystą, aktorem i producentem filmowym pochodzenia żydowskiego. Znany jest między innymi z takich produkcji jak „Chinatown”, „Dziecko Rosemary”, „Autor widmo”, „Dziewiąte wrota” czy „Oficer i szpieg”. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Oscara, Złotego Globu, BAFTA i Złotej Palmy. Sprawdźcie, czy wiecie o nim wszystko.

Wszystko o: Roman Polański

Pełne imię i nazwisko: Rajmund Roman Thierry Polański
Data i miejsce urodzenia: 18 sierpnia 1933, Paryż, Francja
Zawód: reżyser, aktor, scenarzysta, producent filmowy
Partner: Barbara Kwiatkowska (1959-1962), Sharon Tate (1968-1969), Emmanuelle Seigner (1989-)
Dzieci: Morgane (1993), Elvis (1998)
Wzrost: brak informacji
Waga: brak informacji
Instagram: brak


Kariera

Roman Polański po zakończeniu II wojny światowej studiował reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Zadebiutował w 1958 roku filmem „Dwaj ludzie szafą” który przyniósł mu pierwsze uznanie krytyków i kilka nagród, w tym Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Fransisco. Kolejną ważną produkcją był „Nóż w wodzie”, który był nominowany do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Z powodu nieprzychylności władz komunistycznych reżyser zmuszony został do wyjazdu zagranicę. Kolejne filmy tworzył we Francji, w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Wkrótce sławę przyniosły mu takie produkcje jak „Wstręt”, „Dziecko Rosemary” czy „Chinatown”. W 2002 roku otrzymał Złotą Palmę i Oscara za film „Pianista”. Reżyser zasiadał w jury konkursu głównego 21. MFF w Cannes oraz przewodniczył obradom jury na 44. MFF w Cannes i 53. MFF w Wenecji.

Życie prywatne

Polański był trzykrotnie żonaty. W latach 1959-1995 był związany z aktorką Barbarą Kwiatkowską. W 1968 roku ożenił się z aktorką Sharon Tate, która niedługo później zaszła w ciążę. Podczas jego nieobecności w USA ciężarna Tate została brutalnie zamordowana w 1969 roku przez sektę Charlesa Mansona. W 1989 Polański poślubił aktorkę i modelkę Emmanuelle Seigner, z którą ma dwoje dzieci – córkę Morgane (ur. 1993) i syna Elvisa (ur. 1997). Od 1977 roku zmaga się z konsekwencjami procesu sądowego związanego ze sprawą gwałtu na 13-latce.
Dodaj komentarz 
2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO