Brakuje tylko podpisu królowej

Brexit. Parlament Wielkiej Brytanii przyjął ostateczny projekt ustawy. Wystąpi z UE

W środę wieczorem brytyjski parlament przyjął projekt ustawy w sprawie porozumienia o opuszczeniu Unii Europejskiej. Ponieważ Izba Lordów podjęła decyzję, że nie będzie dalej próbowała wprowadzić swoich poprawek, projekt ustawy jest już gotowy i brakuje na nim już jedynie podpisu królowej. Dzięki tej ustawie Wielka Brytania będzie mogła 31 stycznia oficjalnie i w uporządkowany sposób wystąpić z UE. Ustawa, która nazywa się w skrócie WAB, nada moc prawną uzgodnieniom, które zostały zawarte w umowie z Unią Europejską i która była negocjowana w październiku 2019 roku.

Fotografia poglądowa

Izba Gmin odrzuciła przed przyjęciem ustawy pięć poprawek, które proponowała włączyć do jej projektu Izba Lordów.

Odrzucone poprawki

Izba Lordów chciała wprowadzić poprawki dotyczące prawa dzieci uchodźców do dołączenia do ich krewnych znajdujących się w Wielkiej Brytanii, a także wydawania obywatelom Unii Europejskiej, którzy mają prawo do pozostania w Anglii, dokumentu potwierdzającego to prawo. Dotyczyły również zakresu, w którym sądy mają prawo do unieważnienia prawa UE oraz prawa do przyjmowania ustawy bez zgody Szkocji, Irlandii Północnej i Walii.


Wystąpienie z UE

Przyjęcie tej ustawy jest dopiero początkiem długiego procesu, który będzie towarzyszył wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE. Po 31 stycznia rozpocznie się 11-miesięczny okres przejściowy, w którym Wielka Brytania będzie jeszcze nieformalnie funkcjonowała na zasadzie członka Unii, ale bez prawa głosu. W tym czasie będzie wciąż należeć do jednolitego unijnego rynku, co wiąże się z ciągłą swobodą przepływu osób, a także będzie dalej członkiem unii celnej – będzie zobowiązana płacić składki i będzie ją obowiązywało prawo UE. Do końca okresu przejściowego mają się zakończyć negocjacje dotyczące dalszych relacji handlowych łączących Unię Europejską i Wielką Brytanię.

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO