Kulisy powstania kreacji

Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla w pięknej sukni. Jej wybór nie był przypadkowy

We wtorek Olga Tokarczuk odebrała z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Pisarka pojawiła się na uroczystej gali w eleganckiej, ciemno-granatowej kreacji, przyozdobionej subtelnymi koronkowymi wstawkami i okalającą szyję stójką. Okazuje się, że suknia nieprzypadkowo nawiązywała do strojów z przełomu XIX i XX wieku. Miała ona być bowiem ukłonem w stronę sufrażystek, które zapoczątkowały walkę o prawa i równouprawnienie kobiet. Olga Tokarczuk opowiedziała o swojej kreacji:

Ta suknia jest troszkę moim ukłonem w stronę sióstr feministek, sufrażystek. Myślę, że sukienka nawiązuje estetycznie do Selmy Lagerloef, która dostała tę nagrodę 110 lat przede mną, jako pierwsza kobieta.

 

AKPA

Przypominamy, że Olga Tokarczuk jest trzecią w historii naszego kraju kobietą uhonorowaną Nagrodą Nobla. Wcześniej udało się tego dokonać jedynie Marii Skłodowskiej-Curie i Wisławie Szymborskiej.

Projektantka

Znaczące było również to, że suknię naszej noblistki projektował nie kto inny, jak właśnie kobieta – znana i ceniona projektantka, Gosia Baczyńska. Podzieliła się ona na Instagramie relacją z przymiarek kreacji, która została tak dobrze uszyta, że pasowała na Olgę już za pierwszym razem. Gosia Baczyńska podziękowała w poście za to, że pisarka postanowiła jej zawierzyć zaprojektowanie swojej sukienki:

Dziękuję, że obdarzyłaś mnie zaufaniem i że mogę być z Tobą w tym ważnym dla naszej kultury momencie. Dziękuję za mądre słowa zawarte we wczorajszej mowie Noblowskiej, które sądzę, każdemu z nas pozwoliły choć troszkę uporządkować myślenie o czasie, w którym żyjemy, uporządkować i nazwać to nienazwane, a co każdemu z nas doskwiera.

Ważna kreacja

Suknia powstała nie tylko pod kątem zwrócenia się ku historii pierwszych feministek. Miała także pasować do charakteru pisarki i co najważniejsze – musiała być zgodna z protokołem obowiązującym na uroczystości, na której była obecna szwedzka rodzina królewska oraz najwybitniejsi przedstawiciele świata nauki i kultury.

 

 
 
 
line-height: 18px;">Wyświetl ten post na Instagramie.

Droga Olgo, Jutro wielki dzień! Jutro z rąk Króla Karola XVI Gustawa otrzymasz jedną z najbardziej prestiżowych nagród na świecie, Nobel Prize! @nobelprize_org Najszczersze gratulacje, Największa duma! Dziękuję, że obdarzyłaś mnie zaufaniem i że mogę być z Tobą w tym ważnym dla naszej kultury momencie. Dziękuję za mądre słowa zawarte we wczorajszej mowie Noblowskie, które sądzę, każdemu z nas pozwoliły choć troszkę uporządkować myślenie o czasie, w którym żyjemy, uporządkować i nazwać to nienazwane, a co każdemu z nas doskwiera. #gosiabaczynska #olgatokarczuk #nobelprize #nobelpeaceprize #nobel #nobeldress #highfashion #ootd

Post udostępniony przez GOSIA BACZYŃSKA (@gosiabaczynska_official)

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO