Kiedy premiera?

„Pollywood” - film o polskich korzeniach Hollywood już niedługo na HBO

Już 14 czerwca na HBO oraz na platformie HBO GO odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Pollywood” w reżyserii Pawła Ferdka. Film przedstawi historię osobistej podróży do Stanów Zjednoczonych, którą reżyser odbył podążając śladami założycieli Hollywood, którzy mieli wschodnioeuropejskie, a nawet polskie korzenie, takich jak Samuel Goldwyn, Luis B. Mayer czy bracia Warner. Zanim jednak film pojawi się na HBO, otworzy on 60. Krakowski Festiwal Filmowy, który tym razem wyjątkowo odbędzie się w formule online. Będzie trwał od 31 maja do 7 czerwca.

Materiały prasowe

Za reżyserię dokumentu odpowiada Paweł Ferdek. Producentami są Małgorzata Kozioł z East Beast oraz Izabela Łopuch i Hanka Kastelicová z ramienia HBO Europe. Film powstał jako koprodukcja East Beast, HBO Europe, Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego oraz EBH. Projekt powstawał przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Media Kreatywna Europa.

O czym będzie film?

„Pollywood” opowie nie tylko o wielkich marzeniach imigrantów przybyłych w poszukiwaniu lepszego życia do Ameryki, ale także o ich wielkiej odwadze oraz determinacji. Widzowie poznają między innymi losy pochodzącego z małej wioski biednego żydowskiego szewca Benjamina Wrony, który w 1886 roku razem z rodziną wyemigrował do Ameryki. Wkrótce swoje nazwisko zmieni na Warner, a kilkanaście lat później jego synowie założą wytwórnię filmową Warner Bros. W tym samym czasie Szmul Glebfisz wybierze się pieszo do odległego o ponad tysiąc kilometrów francuskiego portu w Calais. Niemal trzydzieści lat później nakręci w Nowym Yorku swój pierwszy film „Mąż Indianki” - jednocześnie pierwszy w historii kina film fabularny, który powstał w Hollywood.

Paweł Ferdek postanowił w swoim dokumencie poznać tajemnicę sukcesów polskich imigrantów, którym udało się pokonać wszelkie przeciwności losu i spełnić własne marzenia. Dokument pozwoli zrozumieć, ile kosztowało ich wcielenie swoich planów w życie.

Jeśli zainteresował was „Pollywood”, możemy polecić również inne świetne filmy dokumentalne. Z pewnością warto zapoznać się z poświęconym tematyce podróży „180 stopni na południe”. Polecamy także obejrzeć „Szukając Vivian Maier” lub „Bracia Lumière”.


Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO