Popularne w Polsce sieciówki - czy wszystko o nich wiedziałeś?
Wybieramy się na zakupy do galerii handlowej i obchodzimy wiele sklepów, wybierając tam dla siebie interesujące ubrania. W każdym większym mieście jest kilkanaście mniej, lub bardziej, lubianych sieciówek. W Polsce wskazujemy jednak kilka ulubionych i najbardziej zaufanych, a wśród nich znajdują się kolejno, według popularności, H&M, Reserved, Zara, Mohito, C&A oraz New Yorker. Co wiemy jednak o tych sklepach? Spieszymy Wam z pomocą.
1. H&M – Hennes&Mauritz
Jest to szwedzka firma, która swoją siedzibę ma w Sztokholmie. Jej założyciel wyjechał do USA, a następnie wrócił do swojego kraju z niesamowitym pomysłem na projektowanie i szycie ubrań wysokiej jakości, w bardzo przystępnych cenach. I faktycznie jest tak po dziś dzień. Nie ma on konkretnej fabryki, w której ubrania byłyby szyte, ale ma kilkuset podwykonawców z różnych miejsc na świecie. Obecnie lwią część swoich ubrań szyje w Chinach i Bangladeszu, ale zapowiada się, że produkcja przeniesie się do Etiopii – koszty wytworzenia bowiem będą dwa razy tańsze.
W Polsce pierwszy sklep z tej sieci powstał w 2003 roku. W Grądkach znajduje się zaś magazyn, z którego ubrania rozwożone są do sklepów w Europie Środkowej. Magazyn ten obsługuje również sprzedaż wysyłkową.
2. Reserved
Czy wiedzieliście, że to polska marka? Nie? Niewiele osób o tym wie, jeśli zbytnio nie interesuje się modą. Założona została w 1998 roku przez Marka Piechockiego i Jerzego Lubiańca, wchodzi w skład LPP. Aktualnie można znaleźć ponad 140 sklepów w całej Polsce i około 100 poza jej granicami m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy w Rosji. Pierwszy sklep za granicami został otwarty w Tallinie, czyli stolicy Estonii, w roku 2002.
3. Mohito
To kolejna marka, która należy do firmy LPP (do tej samej, do której należy Reserved). Mniej więcej jej status podobny jest do sklepu, który wymieniony został na górze. W grupie tej znajduje się również Sinsay, House i Cropp. Zaskoczeni? My bardzo! Firma również nie posiada swoich własnych fabryk i odzież produkowana jest w różnych krajach.
4. C&A
Nazwa jest skrótem od imion braci, którzy założyli firmę – Clemensa i Augusta. Warto wiedzieć, że C&A to nie do końca etyczna marka. Swoje ubrania produkuje w krajach trzeciego świata, wyzyskując pracowników. Próżno sklepów tej firmy szukać w Wielkiej Brytanii czy USA, skąd marka się wycofała. Niemiecki oddział spółki podczas II wojny światowej przejmował mienie należące do Żydów i korzystał z taniej siły roboczej w getcie łódzkim. Dodatkowo korzystał z pracy robotników przymusowych z krajów okupowanych przez III Rzeszę.
5. New Yorker
Jest to niemiecka firma, która początkowo sprzedawała jedynie jeansy. Obecnie ma pełen asortyment. Wiele sklepów znajduje się na całym świecie – od Rosji, przez Azerbejdżan, aż po USA. Pierwszy sklep otwarto w 1971 roku, a ich hasłem przewodnim jest „Dress for the moment”.
6. Zara
To z kolei hiszpańska firma, która założona została w 1975 roku przez Amancio Ortegę, najbogatszego Hiszpana. Ich oferta jest bardzo bogata, a on sam wprowadził wiele kontrowersyjnych pomysłów do swojej firmy, która obecnie sprzedaje swoje ubrania i akcesoria w ponad 50 państwach.
Zdziwieni? Ile wiedzieliście o tych sieciówkach przed przeczytaniem tego artykułu? Koniecznie dajcie znać. Być może teraz rozsądniej będziecie również robić zakupy i wybierali sklepy z większą świadomością!
Wszystko na temat:
Wszystkie tagi-
22 marca 2019
Czy już oglądałeś